Mevlid Kandili’nde yapılacak ibadetler ve anlamlı kandil mesajları
81 okunma

Mevlid Kandili’nde yapılacak ibadetler ve anlamlı kandil mesajları

ABONE OL
Ekim 17, 2021 09:46
Mevlid Kandili’nde yapılacak ibadetler ve anlamlı kandil mesajları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mevlid Kandili, Hz. Muhammed’in s.a.s. yeryüzünü teşriflerinin yıldönümü olarak öğreniliyor. Mevlid Kandili, Hicri takvime göre Rebiülevvel ayının 11. gününe denk geliyor. Diyanet’in yayınladığı takvime göre, Mevlid Kandili 17 Ekim Pazar günü algı edilecek. İmanlarla geçecek olan Mevlid Kandili’ni en hoş biçimde kandil mesajları ile iletebilirsiniz.

MEVLİD KANDİLİ’NDE YAPILABİLECEK İMANLAR

Sadece Mevlid Kandili’nde yapılması gereken özel imanlar yoktur. İşte her kandil gecesinde yapılması gereken imanlar:

1. Kur’ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur’ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah’a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, güçlendirilmeli.

2. Peygamber Efendimiz sas’e salât ü selâmlar getirilmeli; O’nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli. Allahumme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ve sellim Manası: Ey Allahım ! Efendimiz, büyüğümüz Muhammed’e, evladu iyaline, ashabına salatu selam eyle.Rahmet et, selametlik ver.

3. Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle iman ve imanda ihsan şuuruyla ihya edilmeli. Nafile namazı nasıl kılınır, alttaki irtibattan öğrenebilirsiniz.

4. Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah’ın benden istekleri nelerdir” gibi mevzular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

5. Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı; ve şimdinin ve geleceğin plân ve programı tanımlanmalı.

6. Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; algı edilen geceyi son fırsat öğrenerek nedamet ve inabede bulunulmalı. Tevbe istiğfar nedir alttaki irtibattan öğrenebilirsiniz.

7. Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.

8. Mü’minlerle helalleşilmeli; onlarla bağlantımız cihetinden rızaları alınmalı.

9. Küs ve kızgın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; efkârlı suratlar güldürülmeli.

10. Şahıs kendine ve değişik Mü’min kardeşlerine hattâ isim zikrederek dualar etmeli.

11. Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı; vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli.

12. Yoksul, kimsesiz, öksüz, öksüz, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.

13. O gece ile alakalı âyetler, hadîsler ve bunların yorumları alakalı kitaplardan ferden veya cemaaten okunmalı.

14. Dini buluşmalar, oturumlar ve sohbetler tertip edilmeli; va’z ü nasihat dinlenmeli; şiirler okunmalı; ilâhî ve ezgilerle gönüllerde ayrı bir dalgalanma oluşturmalı.

15. Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalı.

16. Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli; memnunlukları alınmalı; ve manevî abuhavalarında vesilelikleriyle Hakk’a niyazda bulunulmalı.

17. Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin mezarları ziyaret edilmeli; iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli.

18. Hayattaki manevî büyüklerimizin, üstadlarımızın, anne ve babamızın, dostlarımızın ve değişik yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, faks yahut e–mail sürükleyerek tebrik edilmeli; duaları istenmeli.

19. Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde muhtemel olduğunca oruç yakalanmalı.

Mevlid Kandili ne zaman? Mevlid Kandili’nde yapılacak ibadetler ve kandil mesajları…

ANLAMLI KANDİL MESAJLARI

Fani Dünyanın padişahı değilim. Gönül hırkalarını yamar giyerim. Dostlarla ağlar, dostlarla gülerim. Siz sevdiklerime, iyi kandiller dilerim.

Rabbimden çiçek istedik kırları verdi, ağaç istedik ormanları verdi, su istedik denizleri verdi, dost istedik bu numarayı verdi. Kandiliniz mübarek olsun.,

Dua ve imanlarınızın kabul olması dileğiyle.. Mevlid Kandiliniz mübarek Olsun

Mübarek günler vardır , birliktece kutlamak için . Mevlid Kandiliniz mübarek olsun.

Bu gece mevlid gecesi dua edelim. Vicdanlar bir atsın bu gece, günahlarımız bağışlama olsun. Mevlid Kandilin Mübarek Olsun…

Duanız kabul, ameliniz makbul hizmetiniz daim olsun. Saadetiniz kaim olsun. Kandiliniz kutlu olsun. İlahi esintilerin kalpleri okşadığı, bir anın bir asra bedel olduğu bu gece dualarda birleşmek dileğiyle, Kandilinizi Kutlarım.

Yağmurun toprağa hayat verdiği gibi dualarında hayat bulacağı bu gecede dua bahçesinde yeşeren fidan olmak dileğiyle kandiliniz mübarek olsun.

Her tomurcuk yeni bir gülnam, her gül yeni bir baharın, her kandil yeni rahmetlerin habercisidir. Rahmet ve mağfiret dolu kandil geçirmenizi dileriz.

Yakınlık ne mekânda ne zamandadır sadece eller yukarıya kalktığında usuna gelenler yakın olduklarındır kandiliniz mübarek olsun.

– Tasalarımız kum tanesi kadar ufak, sevinçlerimiz Nisan yağmuru kadar bol olsun. Bu mübarek geceniz sevapla dolsun. Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun.

– Duanız kabul, ameliniz makbul hizmetiniz daim olsun. Saadetiniz kaim olsun. Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun.

– Kalpler vardır ,sevgiyi yaşatmak için, İnsanlar vardır, dostluğu paylaşmak için, Mubarek günler vardır, Birliktece kutlamak için..

– Varlığı ebedi olan, acıma sahibi, adil Yüce Allah kendisine dua edenleri geri çevirmez. Dualarınızın Rabbin yüce katına iletilmesine vesile olan kandiliniz mübarek olsun.

Sofranız afiyetli, paranız bereketli, kararlarınız isabetli, yuvanız muhabbetli, kalbiniz acımalı, vücudunuz sıhhatli, dualarınız kabul olsun, Mevlid Kandilin Mübarek Olsun…

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.