Menopozdan sonra düzenli kontrol şart
150 okunma

Menopozdan sonra düzenli kontrol şart

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:37
Menopozdan sonra düzenli kontrol şart
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Vasati 45-55 aralığı olan menopoz, bazen daha erken veya geç yaşlarda da görülebilir. Adetten bütün kesilmeden evvelki yarıyıla premenopoz denir. Bu yarıyılda da adet olunur fakat uzun veya sık aralıklı kanamalar ile geçen bir yarıyıldır. Yumurtalıklarda az da olsa yumurtlama işlevi vardır. Bu surattan büyüyen östrojen hormon noksanlığı ile kumpassız adet yarıyılı yaşanır. Bu yarıyıl birkaç aydan birkaç seneye kadar değişiklik gösterir.

Bedendeki östrojen seviyesinin eksildiğine ait bulgular

Öncelikle adet yarıyılında kumpassızlıklar, kanama ölçüsündeki farklılıklar dikkat çekicidir. Sıkıntılılık, uykusuzluk, nöbetler halinde tarif edilen sıcaklık hissi, terleme, kilo alımı en sık yaşanan şikayetlerdir. Menopoz zamanının ilerlemesiyle geçen zamanda kemik erimesi Osteoporoz, genital bölgede kuruluk, kaşıntı, idrarda yanma, idrar kaçırma, cinsel ilişkide zorlanma tarif edilen şikayetler arasındadır. Eksilen östrojen seviyeleri sıcaklık hissi, aniden gelen terleme, yüzde kızarıklık hali gibi şahsı tedirgin, mutsuz eden duygusal stres hali yaratır. Yaşadığı etrafın sıcaklığını eksiltmek, vaziyete uygun giyinmek, medikal rehabilitasyona uygun menopozun ilk yılarında olan bayanlara östrojen replasman rehabilitasyonu yapmak hafifletebilir.

Menopozun tesirleri

Östrojen hormonu cilt, kemik, mesane, rahim, kalp damar yapısını da içine alan sistemler de pozitif tesirler sağlar. Noksanlığı ile birlikte kemik yoğunluğunda eksilme, incelme, kırıklar, boy kısalığı, bel sızıları yaşanabilir. İstatistiksel olarak bayanlarda kalp damar hastalıklarına tesadüfülme oranı menopozdan evvel erkelerden daha azdır. Bu yarıyıl östrojen seviyesinin eksilmesi ile menopoz yarıyılında bayanlar aleyhine çoğalış gösterir.

Menopoz yarıyılının getirdiği öncelikle ruhsal şikayetler sebebiyle hayat konforu bozulduysa ve oranla erken yaşta menopoz tanısı konulduysa hormon replasman rehabilitasyonu düşünülmelidir. Östrojenin ağızdan veya yerel kullanımları mevcuttur. Bu rehabilitasyon sıcak basması, terleme, uykusuzluk, genital kuruluk, idrar yaparken ve cinsel ilişkide zorlanma, kemik erimesi gibi meseleleri eksiltir. Rehabilitasyona şahsa göre karar verilir. Meme kanseri, rahim kanseri, şiddetli hipertansiyon, kan pıhtılaşma meseleleri, tromboz, emboli öyküsü olanlarda seçim edilmez.

Yaşam stilini değiştirmek, sigara içmemek, kilo vermek, egzersiz yapmak, hobiler edinmek, aile ve dostluk ilişkilerini geliştirmek şahısta ruhsal kasvetleri geri tasarıya atmakta, rahatlatmakta oldukça tesirli olacaktır. Fitoöstrojen olarak adlandırılan natürel östrojen kullanımları mevzubahisidir. Bunlar içinde isoflavinol, soya, blackcohosh nebat ekstreleri en sık öğrenilenlerdir, ayrıca kalsiyum, D vitamini, E vitamini, kolojen, ginseng kullanımları da seçim edilir.

Menopoz yarıyılında vajinal kanama görülmesi, yumurtalıklarda görülen kistler, gelişen myomlar, memede ele gelen kitle, bacak, bel sızıları, varisler değerlendirilmelidir. Şikayet olmasa da yılda bir kere hakimiyet gerekir. Bu hakimiyetlerde pap smear, ultrasonografi, meme ultrason ve/veya mamografi yapılır, kemik dansitometri aralığı şahsa göre karar verilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.