Menopoz dönemini iyi yönetmek elinizde
272 okunma

Menopoz dönemini iyi yönetmek elinizde

ABONE OL
Ekim 14, 2021 10:47
Menopoz dönemini iyi yönetmek elinizde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Menopoz, kadınların hayatının yaklaşık üçte birlik dönemini kapsıyor. Yumurtalık aktivitesinin kaybı nedeni ile adet döngüsünün kalıcı olarak durması hali anlamına gelen menopoz dönemi, Türkiye’de ortalama 47-49, dünyada ise 45-55 yaş aralığında başlıyor.

Op. Dr. Yüksel Çağıl Tokur, menopoz dönemi hakkında merak edilenleri anlatarak bu dönemi daha iyi geçirmek için tavsiyelerde bulundu.

En önemli unsur genetik

Menopoz süreci; premenopoz, menopoz, post menopoz olmak üzere üç dönem olarak sınıflandırılıyor. Premenopoz yumurtalık aktivitesinin yavaşlamasını, adetlerin düzensizleşmesini, menopoz ise son adet kanamasını ifade eder. Postmenopoz daha uzun bir dönemi kapsayıp bir yıldır adet görmeme anlamına gelir.

Genetik faktörler menopoza girme yaşını belirleyen en önemli unsur. Irk, beslenme şekli, ilk adet yaşı, gebelik sayısı, sigara ve alkol kullanımı, geçirilen cerrahi operasyonlar ve ek hastalıklara yönelik uygulanan tedaviler de menopoz yaşında önemli rol oynuyor. Menopoz döneminin 40’lı yaşlardan itibaren yumurtlamanın azalmasına bağlı adet kanamalarının düzensizleşmesi, aralıklı ateş basmaları ve terlemelerle seyredebiliyor. Menopoz tanısı, hormon tetkikleriyle konuluyor. Şikayetlerin ortaya çıkışında temel hormon olan östrojenin azalması rol oynar. Erken dönem belirtiler ateş basmaları, terleme, çarpıntı, uykusuzluk, sinirlilik gözlenebilir. İlerleyen dönemde ise aterosklerotik kalp hastalıkları, kemik erimesi, cinsel istek azalması, vajinal kuruluk ve üriner sistem sorunları ortaya çıkabilir.

Menopoz dönemini iyi geçirmek elinizde

Menopoz bir hastalık değil, doğal sürecin bir parçası. Yaşam kalitesini sürdürmek için bu süreci iyi yönetmek gerekiyor. Bu dönemde sağlık kontrollerinin düzenli olarak yaptırılması, mamografi, meme ultrasonu, jinekolojik muayene ve PAP smear testi, rutin laboratuvar tetkiklerinin ihmal edilmemesi gerekiyor. Menapoz tedavisi, her kadının ihtiyaçlarına göre belirlenir ve standart bir tedavi yoktur.

Bu dönemde doğru ve düzenli beslenme, kilo dengesinin korunmasında önemli rol oynar. Kalp damar sağlığı ve kemik erimesinden korunmak için düşük kolesterol içeren düşük kalorili ve kalsiyumdan zengin beslenmeye özen gösterilmeli. Tuz ve şeker tüketimi sınırlandırılmalı ve diyetteki lif miktarı arttırılmalı. Çay, kahve ve kola gibi yüksek kafein içeren içecekler yerine bitki çayları tüketebilirsiniz. Beslenmenizde balık, ceviz, fındık, brokoli, domates, biber, çilek gibi yüksek antioksidan içeren besinlere ağırlık verebilirsiniz. Menopoz döneminde düzenli fiziksel aktivite stres faktörlerini azalttığı gibi kemik, kas ve kalbi korur, sağlıklı kiloyu korumaya yardımcı olur. Bu dönemde yürüyüş, yoga, pilates ve yüzme gibi aktiviteler yapabilirsiniz

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.