Maskeyi çıkaran Japonlar, saati 1180 TL’ye gülmeyi öğreniyor
119 okunma

Maskeyi çıkaran Japonlar, saati 1180 TL’ye gülmeyi öğreniyor

ABONE OL
Haziran 5, 2023 15:26
Maskeyi çıkaran Japonlar, saati 1180 TL’ye gülmeyi öğreniyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Covid pandemisinde gülmeyi unuttuğunu söyleyen çok sayıda Japon, kişi başına 7700 yen (1180 TL) ödeyerek gülme dersi alıyor.

Tokyo’daki bir sanat okulunda başlayan derslerde iştirakçilere gülmeye tekrar alışmaları için bir saatlik eğitim veriliyor. Dersleri başlatan Egaoiku şirketi, geçen yıldan beri gülme derslerine talebin dört kat arttığını söyledi. Şirketin müdürü Keiko Kawano, müşterilerin genelde satış odaklı işyeri çalışanları ve vatandaşlara moral vermek isteyen lokal idareler olduğunu söyledi.

Keiko Kawano, 2017’den beri gülme dersleri veriyor.

2017’de “Hollywood gülümseme teknikleri” eğitimi vermeye başladığını anlatan Kawano, Japonların kültürel olarak Batılı toplumlara nazaran daha az gülümsediğini tabir ederek “Bence daha çok gülümsemeleri gerek” diye konuştu.

Derslerde iştirakçiler eğitmenler eşliğinde aynanın önünde gülümseme alıştırmaları yapıyor.

Öğrencilerden 20 yaşındaki Himawari Yoshida, derslerin çalışma hayatında işe yaramasını umduğunu belirterek “Yüz kaslarımı Covid sürecinde fazla kullanmamıştım, o yüzden bu âlâ bir antrenman oldu” dedi.

Japonya’da pandemi öncesinde de bilhassa grip olaylarının yüksek olduğu periyotlarda maske yaygın olarak kullanılıyordu. Hükümetin maske zorunluluğunu martta kaldırmış olmasına rağmen birçok Japon bilhassa kalabalık alanlarda maske takmaya devam ediyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.