Mahkemeden Emsal Karar: İnternet Hızını Beğenmeyen Adam, Cayma Bedeli Ödemeden Aboneliğini İptal Etti
70 okunma

Mahkemeden Emsal Karar: İnternet Hızını Beğenmeyen Adam, Cayma Bedeli Ödemeden Aboneliğini İptal Etti

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:32
Mahkemeden Emsal Karar: İnternet Hızını Beğenmeyen Adam, Cayma Bedeli Ödemeden Aboneliğini İptal Etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Zaman zaman tartışılan sorunlardan bir tanesi olan vaat bitmeden azalık iptali operasyonları için dikkat toplayan bir büyüme yaşandı. Yurttaşın hakkını koruyan Muş 2. Asliye Hukuk Duruşması, bir seneden uzun süreli vaatlerin iptal edilmek istenmesi vaziyetinde, cayma kıymetinin yurttaşa yansıtılamayacağına karar verdi.

İ.A. adlı bir yurttaş, 24 ay vaatle bir internet üyeliği açtırdı. Ancak aldığı hizmetten memnun kalmayan, kesintisiz kopma ve düşük sürat gibi meseleler yaşayan adam, azalığının 1 sene 3 ay 13. gününde koli iptali yapmak istedi. Hizmet veren işletmeyse İ. A.’ya 709 TL’lik cayma değeri çıkardı. Bunun üzerine Muş Şehir Harcayıcı Hakem Kurulu’ne giden yurttaş, hakkını aramaya koyuldu. Muş 2. Asliye Hukuk Duruşması‘nin Harcayıcı Duruşması sıfatıyla gördüğü davada, yurttaşın haklı olduğuna kanı getirildi.

Karar, emsal kalitesinde

Taahhüt

Evvel Muş Şehir Harcayıcı Hakem Kurulu’nin sonra da Muş 2. Asliye Hukuk Duruşması’nin araştırdığı olay neticesinde, yurttaşın haklı olduğu ve bir seneden uzun süreli vaatler için rastgele bir cayma değeri alınamayacağına karar verildi. Duruşma, yurttaşın ödemek zorunda kaldığı 709 TL’nin iadesine karar verdi. Duruşma tarafından yapılan açıklamalarda, “Süresi bir seneden daha uzun vaatli kontrattan şikayetçinin harcayıcı rastgele bir neden göstermeksizin ve cezai koşul ödemeksizin istediği zaman fesih hakkına sahiptir.” ifadelerine yer verildi.

Yaşanan olayın bir emsal kalitesinde olduğunu söyleyelim. Başka Bir Deyişle bundan sonraki eş gidişatlarda da yurttaşlar, bu davayı emsal olarak göstererek cayma kıymetinin iadesini sağlayabilecekler. Yurttaşların bu süreçte, İ. A. adlı yurttaş ile aynı usulü izlemesi gerekecek. Bu duruşma kararı, çok büyük bir olasılıkla cayma değerini tarihe gömecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.