Kuma cinayetinde gerekçeli karar açıkladı! Bir kız çocuğunun kuma hikayesi adliyenin tozlu raflarına kaldırıldı…
12 okunma

Kuma cinayetinde gerekçeli karar açıkladı! Bir kız çocuğunun kuma hikayesi adliyenin tozlu raflarına kaldırıldı…

ABONE OL
Eylül 18, 2023 21:49
Kuma cinayetinde gerekçeli karar açıkladı! Bir kız çocuğunun kuma hikayesi adliyenin tozlu raflarına kaldırıldı…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bismil’in Selamet Köyünde yaşayan evli 7 çocuk babası Aslan Karakaş (36), kuma olarak evlilik isteğini geri çeviren 14 yaşındaki amcasının kızı Emine’yi öldürmesiyle ilgili Ağır Ceza Mahkemesi gerekçeli kararını tamamladı.

Kararda, sanığın takıntılı hali nedeniyle çocuğun okulu bırakmak zorunda kaldığı, küçük yaşta kuma olmak istemediği için daima sanığın tehdit ve tacizlerine maruz kaldığı vurgulandı.

HASTANEDEKİ ÖMÜR SAVAŞI 138 GÜN SÜRDÜ

Sanığın küçük kızı ve ailesini daima takip ettiği, olay günü de alışveriş için meskenden çıktıkları sırada içinde bulundukları aracın önünü kesip elindeki kalaşnikof tüfeği seri atış durumuna getirdikten sonra rastgele taradığını belirten mahkeme, ağır yaralanan Emine’nin 138 günlük ömür uğraşını kaybettiğini belirtti.

KATİL, 5 AY SONRA TESLİM OLDU

Sanığın olaydan 5 ay sonra teslim olduğunu belirten mahkeme, tüm bilgi ve evraklar ışığında sanığın yaşı küçük çocukla evlenme isteğine olumlu karşılık alamadığı için hasımlık beslediğini tabir etti.

Gerekçeli kararda, sanığın hasımlığının olay günü pekişmesiyle ve o an aldığı kararla Emine ve ailesinin içinde bulunduğu aracı maksat alarak elindeki vahim nitelikli otomatik tüfeğin vasfını bilip, tetiğin her çekilişinde birden fazla atış yapıldığını idrak etmesine karşın tetiğe birden fazla defa basıp çoklu atışla yalnızca Emine’yi değil, araç içinde bulunan annesi ve öteki iki kişiyi de öldürme kastıyla duraksamaya yer olmayacak biçimde hareket ettiği bildirildi.

“KENDİNİ SAVUNAMAYACAK ÇOCUĞUN ÖLDÜRÜLMESİDİR”

Mahkeme gerekçeli kararında, sanığın öldürmeyi başına koyduğu andan itibaren düşünmeye elverişli makul bir mühlet geçtiği ve bu öldürme kararını ısrarlı biçimde sürdürüp planlayarak, hazırlık içinde işlediği somut ve net kanıtlarla ortaya konulamadığından tasarlayarak işlediği tezinin sabit görülmediğine vurgu yaptı.

Kararda, tasarlama kabahatine dair kanıt bulunmadığı için sanık hakkında her ne kadar “Çocuğu tasarlayarak öldürmek” kabahatinden dava açılmış ise de, yargılama sonucunda sanığın işlediği hatanın “Beden yahut ruh bakımından kendisini savunamayacak çocuğu öldürmek” kabahatini oluşturduğu bildirildi.

Küçük kızın annesi Nurcan ile araçtaki öbür iki kişinin de yaralanmamış olsalar bile vahim nitelikte silahla taradığı için bu bireylere karşı da “Kasten öldürmeye teşebbüs” kabahatinden cezalandırılması gerektiği tabir edildi.

Gerekçeli kararda olayın oluş biçimi, vahameti de dikkate alındığında sanık hakkında alt sondan uzaklaşılarak mahkûmiyet kararı kurulduğunu ve bu nedenle de hakkında uygun hal indirimini düzenleyen 62. Hususun uygulanmadığının altını çizdi.

ÜYE HAKİM “TASARLAMA VAR” DİYEREK KARARA MUHALİF KALDI

Gerekçeli kararda, mahkemenin bir üyesi ise karara muhalefet şerhi yazdırdı.

Üye hakim cinayetin tasarlayarak işlendiği görüşünde olduğunu belirtti.

Muhalefet şerhinde, sanığın cinayet öncesinde de Emine ve ailesine yönelik açıkça mevt tehdidi içeren bildirileri, telefon incelemesinde yakınına ileti gönderip “Seninle işim var” diyerek ilçeye gitmesine mahzur olması da dikkate alındığında sanığın kendisiyle evlenmediği taktirde Emine’yi öldüreceğine dair ailesine gönderdiği bildiriler bir bütün olarak değerlendirildiğinde, olayın tasarlanmış cinayet olması nedeniyle oy çokluğuyla alınan karara katılmadığını belirtti. Sanık istinaf mahkemesine başvurdu.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.