Korkutan tahmin: 30 milyon göçmen akın eder
295 okunma

Korkutan tahmin: 30 milyon göçmen akın eder

ABONE OL
Haziran 2, 2023 11:32
Korkutan tahmin: 30 milyon göçmen akın eder
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de göçmenlerin ülkelerine nasıl gönderileceği tartışırken mevcudun 9-10 katı yeni bir göç dalgası kapıda…

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Levent Kurnaz, global ısınma yüzünden Türkiye’nin 30 milyonluk yeni bir göçmen dalgasıyla karşı karşıya kalacağını, yüksek karbon vergileri nedeniyle de başta Rus ve Almanlar olmak üzere Batılı turistlerin Türkiye’ye gelemeyeceğini söyledi.

Akdeniz Turizm Otelciler Birliği ile Besin Dostu Derneği ortak uygulaması ‘Turuncu Bayrak’ tarafından organize edilen İklim Dostu Turizm Tepe toplantısında konuşan Prof. Kurnaz, global iklim değişikliğinin Türkiye için büyük bir tehdit oluşturacağını bildirdi. Global ısınma nedeniyle önümüzdeki 20 yıl içerisinde Türkiye’nin hudutlarına 30 milyondan fazla yeni göçmenin dayanacağını savunan Kurnaz, göçmenlerin Pakistan, Hindistan ve Bangladeş üzere çok ısınıp kuraklaşacak ülkelerden geleceğini söyledi. Kurnaz, “Türkiye bugün 3-5 milyon göçmenle başa çıkmanın yollarını arıyor. Fakat daha büyük tehlike giderek yaklaşıyor. Türkiye bugünden o 30 milyon göçmen riskini nasıl önleyeceğini ve nasıl yöneteceğini planlamalı. Aksi halde çok geç olacak” ihtarında bulundu.

RUS TURİST GELEMEZ

Prof. Kurnaz, global ısınmayı yavaşlatmak gayesiyle uygulanacak Karbon Vergisi nedeniyle uçak biletlerinin çok değerleneceğini, bunun da uzun uçuşlarla yapılan turist hareketliliğini frenleyeceğini söyledi. Prof. Kurnaz, kıymetli uçak biletleri nedeniyle başta Rus, Alman ve İngilizler olmak üzere Batılı turistlerin Türkiye’ye gelmek yerine daha yakın turizm alanlarına yöneleceğini belirtti.

TURUNCU BAYRAK TASARRUFU

Turizm doruğunda konuşan Turuncu Bayrak Kurucusu Ali Akgün, dünyada birinci defa Türkiye’de hayata geçirilen ‘Turuncu Bayrak’ uygulamasıyla otel ve işyerlerindeki israfın önüne geçmeyi, 2030 yılına kadar 1 milyar ton sera gazı salınımının önleyip 100 milyar liralık tasarruf sağlamayı hedeflediklerini söyledi. Yılda yaklaşık 10 milyon ton besinin çöpe gittiğini, bu yolla yılda 255 milyar liralık israf oluştuğunu belirten Akgün, israfı tedbire şuurunun çocuklardan başlayarak tüm ülkeye yayılmasının kritik değer taşıdığını söz etti.

İSRAFTA DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜYÜZ

Zirvede konuşan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Lideri Kaan Kavaloğlu, Türkiye’yi iklim dostu turizmde dünyaya örnek ülke yapmayı hedeflediklerini söyledi. Türkiye’nin besin israfında dünyada Kongo ve Meksika’dan sonra 3’üncü ülke olduğunu belirten Kavaloğlu, “Gıda israfının yüzde 40’ı otel ve restoranlarda gerçekleşiyor. Hedefimiz teknoloji tahlilleri ve farkındalık çalışmalarıyla atığı yüzde 70’e varan oranda azaltmak” dedi. Otel çalışanını bilinçlendirip turistlerin etraf dostu uygulamalara iştirakini sağlamayı hedeflediklerini belirten Kavaloğlu, turuncu bayrak uygulamasını Antalya’da 100 civarında otelde uygulayarak dünyaya örnek model haline getireceklerini belirtti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.