Kış Lastiği Ne Zaman Takılır, Hangi İllerde Takılması Zorunlu?
64 okunma

Kış Lastiği Ne Zaman Takılır, Hangi İllerde Takılması Zorunlu?

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:39
Kış Lastiği Ne Zaman Takılır, Hangi İllerde Takılması Zorunlu?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son senelerde araba ve öteki vasıta teknolojileri fantastik bir ivme kazandı. Ancak nasıl bir teknoloji ile donatılmış olursa olsun her vasıta, yere dokunduğu tek nokta olan lastikler ile güvenlik sağlamaktadır. Vasıta lastikleri iyi bir yol yakalayışı sağlamıyorsa taşıtın marka ya da modelinin hiçbir ehemmiyeti yoktur. Bu hayati mevzu, özellikle kış lastiği takılması gereken kış aylarında gündeme gelmektedir.

Herkes kış lastiği takmanın gerekli olduğunu öğrense de ne zaman kış lastiği takılır suali pek çok sürücünün kafasını karıştırmaktadır. Özel valilik kararları dışında, emin şehirlerle emin yarıyıllarda kış lastiği takmak lüzumludur. Zira her şehrin hava şartı birbirinden oldukça değişiktir. Gelin kış lastiği nedir, ne zaman takılır, hangi şehirlerde lüzumludur gibi suallerin ışığında kış lastiği kullanmanın ehemmiyetini görelim.

kış lastiği

Kış lastiği nedir?

Karlı ve buzlu yol şartlarında, standart lastiklere göre çok daha güçlü yol yakalayışı sağlamak için özel olarak planlanmış lastikler kış lastiği olarak adlandırılır. Kış lastiklerinin dış kauçuğu daha güçlü, diş aralıkları daha derin ve desenleri daha apaçık uçludur. Temel olarak emel, tekerlerde su birikmesini önlemek ve zemin ne olursa olsun lastiğin zemine çok daha sıkı tutunmasını sağlamaktır.

Kış lastiği ne zaman takılır?

kış lastiği

Eriştirme, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan 2012 tarihli Taşıtların Yüklenmesine Ait Miktar ve Usuller ile Tartı ve Ebat Ölçüm Hoşgörüleri Hakkında İdaremeliğe göre; her sene 1 Aralık tarihinde sürücüler kış lastiği takar ve 1 Nisan tarihine kadar bu lastiği çıkarmazlar. Başka Bir Deyişle 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takmak lüzumludur.

Kış lastiği takma mevzusunda idaremelikte özel bir yetki kısmı vardır. Bu kısma göre her şehrin valiliği, o şehrin hava şartlarına göre idaremelikte tanımlanan tarihlerden daha erken bir tarihte kış lastiği takma lüzumluluğu getirebilir ya da kış lastiği kullanma zamanını uzatabilir. Geçerli sebebe sahip tüm valilikler bu mevzuda bütün yetkilidir.

Valiliğin kış lastiğini kendi kararı ile rejisörlükten ters olarak gerekli yakalamasının geçerli sebebi ise havanın 7 derecenin altına inmesi vaziyetidir. Tarihlerden ya da mevsimlerden bağımsız olarak hava vaziyeti 7 derecenin altına indiği zaman valilikler kış lastiği takılmasını gerekli meblağlar. Bunun sebebi ise saklı ya da sarih buzlanma ihtimalinin çoğalıyor olmasıdır.

Kış lastiği takmanın gerekli olduğu şehirler: 

kış lastiği

İstanbul Ankara Bursa Edirne Afyonkarahisar Ağrı Aksaray Amasya Ardahan Artvin Batman Bayburt Bilecik Bitlis Bolu Burdur Çankırı Çorum Denizli Düzce Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gümüşhane Hakkâri Iğdır Isparta Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kocaeli Konya Kütahya Manisa Muş Nevşehir Niğde Sakarya Samsun Sivas Şırnak Tekirdağ Tokat Tunceli Uşak Van Yozgat Zonguldak

Mevzubahisi idaremeliğe göre 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takma lüzumluluğu olan şehirler bu listede gördüğünüz 54 şehirdir. Şehirlerarası eşya ve yük taşımacılığı yapan kamyon ve otobüsler de aynı tarihler arasında kış lastiği takmak zorundadırlar. 

Hangi vasıtalar kış lastiği takmak zorundadır?

kış lastiği

Trafikte gördüğümüz tüm arabalar, otobüsler, minibüsler, kamyonetler, kamyonlar, ticari vasıtalar ve sürükleyicilerin tamamı tanımlanan tarihler arasında kış lastiği takmak zorundadır. Ancak Türk Silahlı Güçleri’ne bağlı bazı vasıtalar, traktörler, iki ve üç tekerli vasıtalar ile römork ve yarı römorklar bu lüzumluluğun dışında yakalanmaktadır. Ancak onlar için de tanımlanmış özel kaideler vardır.

Kış lastiği takmanın verimleri:

kış lastiği

Kış lastiğinin yol yakalayışı yüksektir. Kış lastiğinin yol kavrama eforu yüksektir. Kayma sebebiyle oluşacak kazalar en aza indirilir. Kaygan ya da ıslak yollarda dahi fren mesafesi kısalır. Kısa fren mesafesi vasıta güvenliğini çoğaldırır. Karlı, buzlu ya da balçıklı zeminlerde dahi yol güvenliği sağlar. 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda dahi kış lastiğinin yapısı sertleşmez. Sertleşmeyen kış lastiği hiçbir özelliğini kaybetmez.

Kış lastiği kullanımı hakkında öğrenilmesi gerekenler:

kış lastiği

Kış lastiği takmak için resmi tarihleri beklemenize gerek yok. Hava şartları bozulmaya başladığı an kış lastiği takabilirsiniz. Hava karlı ya da yağmurlu olmasa dahi 7 derecenin altındaki havalarda kış lastiği takmalısınız. Yoğun kar ve buzlu yollarda kış lastiğine ek olarak zincir takılması da nasihat edilir. Kış lastiği takıyor olsanız dahi karlı ve buzlu zeminde yavaş kalkışı seçim etmelisiniz. Kış lastiğinin özelliklerini en tesirli biçimde kullanabilmesi için hava tazyiki asla düşmemelidir. Kış lastiğinin diş derinlikleri büyük ehemmiyet taşıdığı için daha önceki ve aşınmış kış lastikleri kullanmayın. Soğuk havalarda standart lastik kullanmak çok daha fazla yakıt tüketmenize neden olur. Vefat tehlikesini saymıyoruz dahi. Taşıtın her 4 lastiği de kış lastiği olmak zorundadır. 

Kış aylarında hayat kurtarıcı olan kış lastiği nedir, ne zaman takılır, hangi şehirlerde takılması lüzumludur gibi merak edilen sualleri cevapladık ve mevzu hakkında öğrenmeniz gereken ayrıntıları kavrattık. Vasıtanız ile alakalı özel bilgileri bilmek için yetkili servis ile irtibata geçebilirsiniz. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.