Kendi Türümüzü Yok Ediyoruz: Dünya Nüfusunun Yüzde 85’inin İklim Değişikliğinden Etkilendiği Açıklandı
97 okunma

Kendi Türümüzü Yok Ediyoruz: Dünya Nüfusunun Yüzde 85’inin İklim Değişikliğinden Etkilendiği Açıklandı

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:28
Kendi Türümüzü Yok Ediyoruz: Dünya Nüfusunun Yüzde 85’inin İklim Değişikliğinden Etkilendiği Açıklandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyamızı köklü biçimde etkilemiş olan ve etkilemeye de devam eden iklim farklılığı, seyyaremizdeki natürel ve beşerî yaşama büyük tehlike oluşturuyor. Gün geçtikçe tesirini daha da derinlere iten ve geri döndürülemez bir hal alan iklim farklılığı, analistlerin eriştiği bilgilere göre dünya popülasyonunun en az yüzde 85’ini etkiledi.

Analistlerin İngiltere merkezli Nature Climate Change mecmuasında yayımladığı çalışmaya göre en ücra köşelerde hakikatleşen hadiselerle dahi insan faaliyetleri arasında güçlü bir irtibat bulunuyor. Bunun yanında, raporda iklim farklılığından etkilenen yerlerden de bahsediliyor.

Dünyadaki kara alanının yüzde 80’i, iklim farklılığından etkilendi:

İklim Değişikliği

Analistler, makine öğreniminden de takviye alarak küresel ısınmaya müteveccih 100 binden fazla vakanın çalışmasını çözümleydi ve buradan elde ettikleri bilgileri fosil yakıtlar gibi karbon emisyonuna bağlı nedenlerle hakikatleşen sıcaklık ve yağış farklılıklarıyla eşleştirdi.

Isı dalgaları ve su baskın gibi vakaların etrafında dönen belirtiler, analistlerin insan etkinliği ve ekstrem sıcaklıklar arasında güçlü bir bağ kurmasını muhtemel kıldı. Neticelere bakıldığında analistler, dünyadaki kara alanlarının yüzde 80’inin küresel ısınmadan etkilendiğini ortaya çıkardı.

İklim Değişikliği

İklim farklılığının New York’tan Güney Sudan’a dünyanın neredeyse her yerinde sezildiğini belirten analistler, insan yaşamının bundan ne oranda etkilendiğine de değindi. Mevzubahisi çalışmanın neticesinde toplam dünya popülasyonunun yüzde 85’inin iklim hadiselerinden etkilendiği görüldü.

Bu oran gözünüze yüksek gelebilir fakat yetkililer, bu rakamın dahi muhtemelen iyimser olduğunu söylüyor.

Bu yılki COP26 konferansında, orman yangınlarının yanında iklim farklılığına ve küresel ısınmaya aşırıca zaman dağılacağı kesin.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.