Kandil günü eller göğe açılacak
104 okunma

Kandil günü eller göğe açılacak

ABONE OL
Ekim 16, 2021 07:30
Kandil günü eller göğe açılacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pazar günü Peygamber Efendimizin doğum günü başka bir deyişle Mevlid Kandili. Mevlid Kandili, Rebiülevvel ayının 11. ve 12. günlerini bağlayan gecedir. İşte Mevlid Kandili’nde yapılacak imanlar ve Mevlid Kandili iletileri…

MEVLİD KANDİLİ NE ZAMAN?

Mevlid Kandili bu yıl 17 Ekim Pazar gecesi algı edilecek.

ANLAMLI KANDİL İLETİLERİ

Fani Dünyanın padişahı değilim. Gönül hırkalarını yamar giyerim. Arkadaşlarla ağlar, arkadaşlarla gülerim. Siz hoşlandıklarıma, iyi kandiller dilerim.

Rabbimden çiçek istedik kırları verdi, ağaç istedik ormanları verdi, su istedik denizleri verdi, arkadaş istedik bu numarayı verdi. Kandiliniz mübarek olsun.,

Dua ve imanlarınızın kabul olması dileğiyle.. Mevlid Kandiliniz mübarek Olsun

Mübarek günler vardır , birliktece kutlamak için . Mevlid Kandiliniz mübarek olsun.

Bu gece mevlid gecesi dua edelim. Vicdanlar bir atsın bu gece, günahlarımız bağışlama olsun. Mevlid Kandilin Mübarek Olsun…

Duanız kabul, ameliniz makbul hizmetiniz daim olsun. Saadetiniz kaim olsun. Kandiliniz kutlu olsun. İlahi yellerin kalpleri okşadığı, bir anın bir yüzyıla bedel olduğu bu gece dualarda birleşmek dileğiyle, Kandilinizi Kutlarım.

Yağmurun toprağa hayat verdiği gibi dualarında hayat bulacağı bu gecede dua bahçesinde yeşeren fidan olmak dileğiyle kandiliniz mübarek olsun.

Her tomurcuk yeni bir gülşan, her gül yeni bir baharın, her kandil yeni rahmetlerin habercisidir. Rahmet ve mağfiret dolu kandil geçirmenizi dileriz.

Yakınlık ne mekânda ne zamandadır yalnızca eller yukarıya kalktığında usuna gelenler yakın olduklarındır kandiliniz mübarek olsun.

– Tasalarımız kum tanesi kadar minik, neşelerimiz Nisan yağmuru kadar bol olsun. Bu mübarek geceniz sevapla dolsun. Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun.

– Duanız kabul, ameliniz makbul hizmetiniz daim olsun. Saadetiniz kaim olsun. Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun.

– Kalpler vardır ,sevgiyi yaşatmak için, İnsanlar vardır, arkadaşlığı paylaşmak için, Mubarek günler vardır, Birliktece kutlamak için..

– Varlığı ebedi olan, acıma sahibi, adil Yüce Allah kendisine dua edenleri geri çevirmez. Dualarınızın Rabbin yüce katına iletilmesine vesile olan kandiliniz mübarek olsun.

Sofranız afiyetli, paranız bereketli, kararlarınız isabetli, yuvanız muhabbetli, kalbiniz acımalı, vücudunuz sağlıklı, dualarınız kabul olsun, Mevlid Kandilin Mübarek Olsun…

MEVLİD KANDİLİ’NDE YAPILABİLECEK İMANLAR

Yalnızca Mevlid Kandili’nde yapılması gereken özel imanlar yoktur. İşte her kandil gecesinde yapılması gereken imanlar:

1. Kur’ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur’ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah’a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, güçlendirilmeli.

2. Peygamber Efendimiz sas’e salât ü selâmlar getirilmeli; O’nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli. Allahumme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ve su baskınlım Manası: Ey Allahım ! Efendimiz, büyüğümüz Muhammed’e, evladu iyaline, ashabına salatu selam eyle.Rahmet et, selametlik ver.

3. Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle iman ve imanda ihsan şuuruyla ihya edilmeli. Nafile namazı nasıl kılınır, alttaki iletişimden bilebilirsiniz.

4. Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah’ın benden istekleri nelerdir” gibi mevzular başta olmak üzere hayatî sorunlarda derin düşüncelere girmeli.

5. Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı; ve şimdinin ve geleceğin plân ve programı tanımlanmalı.

6. Günahlara içten olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; algı edilen geceyi son fırsat öğrenerek nedamet ve inabede bulunulmalı. Tevbe istiğfar nedir alttaki iletişimden bilebilirsiniz.

7. Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.

8. Mü’minlerle helalleşilmeli; onlarla iletişimimiz cihetinden rızaları alınmalı.

9. Darıl ve asabi olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; efkârlı suratlar güldürülmeli.

10. Şahıs kendine ve öteki Mü’min kardeşlerine hattâ ad zikrederek dualar etmeli.

11. Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı; vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli.

12. Fakir, kimsesiz, yetim, öksüz, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.

13. O gece ile alakalı âyetler, hadîsler ve bunların yorumları alakalı kitaplardan ferden veya cemaaten okunmalı.

14. Dini buluşmalar, oturumlar ve sohbetler tertip edilmeli; va’z ü öğüt dinlenmeli; şiirler okunmalı; ilâhî ve ezgilerle gönüllerde ayrı bir dalgalanma oluşturmalı.

15. Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalı.

16. Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli; memnunlukları alınmalı; ve manevî abuhavalarında vesilelikleriyle Hakk’a niyazda bulunulmalı.

17. Vefat etmiş yakınlarımızın, arkadaşlarımızın ve büyüklerimizin mezarları ziyaret edilmeli; iman kardeşliğine ait vefayı yerine getirilmeli.

18. Hayattaki manevî büyüklerimizin, üstadlarımızın, anne ve babamızın, arkadaşlarımızın ve öteki yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, faks yahut e–mail sürükleyerek tebrik edilmeli; duaları istenmeli.

19. Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde muhtemel olduğunca oruç yakalanmalı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.