Kamyonla yollara hayvan gübresi döktü, vatandaş isyanda
16 okunma

Kamyonla yollara hayvan gübresi döktü, vatandaş isyanda

ABONE OL
Mayıs 26, 2023 08:41
Kamyonla yollara hayvan gübresi döktü, vatandaş isyanda
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Büyükdere Mahallesi’nde 24 Mayıs Çarşamba Günü akşam saatlerinde meydana gelen olayda,  iddiaya nazaran, hayvan gübresi yüklü bir kamyon seyir halindeyken açılan dorsesinden yola gübre döküldü. Bir madencilik şirketine ilişkin 34 AHK 815 plakalı kamyonun sürücüsü Ramazan B.yi, Yazıcı Sokak yakınında durduran etraf sakinleri, reaksiyon gösterdi.

İhbar üzerine olay yerine polis ve zabıta takımları geldi. Polis gruplarının sözünü aldığı sürücüye, zabıta takımları de tutanak tuttu. Yazıcı Sokak, Topçu Karakolu Sokak ve kıyı kısmında yer alan geniş bir alanda yollar kirlendi, dökülen gübre ve kokudan etraftakiler rahatsız oldu.

Sarıyer Belediyesi takımları ise hayvan gübresinin döküldüğü sokaklarda paklık çalışması başlattı. Bir mahalle sakininin konutundan çıkarken, hayvan gübrelerine basmamak için ayakkabılarına poşet bağladığı görüldü.

“DÜNDEN BERİ MESKENDEN HAKİKAT DÜZGÜN ÇIKAMIYORUZ”

Ayakkabılarına poşet geçiren mahalle sakini Ayça Bayram, “Bütün sokaklara tezek dökülmüş, kamyon dökmüş galiba. Meskende duramadık, buraya da çıkamadık. Sarıyer, Çayırbaşı her yer birebir biçimde. Başta at geçti sandık ancak kamyon dökmüş. Bugün gördüğünüz üzere dışarı bu türlü çıktık, ayağımıza bir şey olmasın diye, dün pantolonumuz mahvoldu.

Belediye 4-5 takım yollamış buralarda cins attılar ancak kim ne için döktüyse her yer mahvolmuş. Kimse yürüyemedi, burnunu tıkayarak geçti herkes. Dünden beri konuttan hakikat düzgün çıkamıyoruz, çıksak da bu formda çıkabiliyoruz. Biraz temizlenmiş fakat koku hala duruyor” dedi.

“KAÇ SEFER YIKANDI, TEKRAR DE KOKU GİTMEDİ”

Çevre sakini Türkan Aktaş ise ” Gübre doluydu, sokaktan üste yanlışsız çıktı fakat bütün yol eksiksiz gübre oldu. Mahalleliler reaksiyon gösterdik, kamyon kaçıp gidiyordu, yakaladılar, durdurdular. Polis geldi, zabıta geldi, ceza kestiler. Buralar kaç sefer yıkandı, tekrar de koku daha gitmedi. O kadar tankerler geldi yıkadı bitmedi koku. Bahçeköyden buraya kadar daima dökmüş. Kemerburgazdan gelmiş, o denli dediler. Şoför araçta tekti. Şoföre etraftakiler, araçtan in dediler ancak inmedi de aracından aşağıya” dedi.

“GÜBRE DÖKÜLE DÖKÜLE GİDİLİYOR”

Sarıyer Belediyesi Basın Danışmanı Cengiz Kahraman, “Dün bize akşam saatlerinde ağır koku şikayeti geldi. Daha sonra zabıta grupları olay yerine gittiler. Bir kamyonla gübre taşıyan birisinin, art kapağı açılıyor caddeye gübre döküle döküle gidiliyor. Bayağı uzun bir aralığa dökülmüş. Topçu Karakol Sokak o denli, Sempatik Sokak o denli, Büyükdere’nin bir kısmı o denli. Bu vatandaş söylediğine nazaran bu gübreyi bahçesine götürmek üzere almış. Bir firmadan almış. Firma bizim haberimiz yok diyor.

Zabıta arkadaşlar gittiler buldular hakkında tutanak tuttular. Tabirini aldılar, sözünde kapak açıldığı argümanı var. Tutanaklar Etraf Müdürlüklerine iletildi. Akabinde bizim Paklık İşleri Müdürlüğümüz şuan bile son köpüklü temizlemeyi yaptı. Ondan evvel paklığı esasen yapılmıştı. Ancak ağır koku devam ettiği için artık kimyasallarla bir kere daha temizleniyor.

Yaklaşık 20’ye yakın paklık emekçisi 3-4 adet paklık aracı, şuan bölgede çalışma sürdürüyor. Polis de sözünü aldı, şu anda bu kişinin hakkında yürütülen bir soruşturma var. Sözünü de söyledim; berbat niyetli olmadığını söyledi, geçmişte de buna emsal çöp dökmelerle ilgili şeyler olmuştu, benzeri olay yaşanmıştı” dedi. Kamyonun ilişkin olduğu madencilik firması ise hususla ilgili açıklama yapmadı. (DHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.