Jeff Bezos Şok: Amazon’u 290,000 Dolar Dolandıran Adamın 20 Yıl Hapsi İsteniyor
75 okunma

Jeff Bezos Şok: Amazon’u 290,000 Dolar Dolandıran Adamın 20 Yıl Hapsi İsteniyor

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:50
Jeff Bezos Şok: Amazon’u 290,000 Dolar Dolandıran Adamın 20 Yıl Hapsi İsteniyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Alışveriş platformu Amazon’dan alışveriş yapan bir adamın, satıcıları 5 yıldır dolandırdığı ortaya çıktı. Mahkeme dosyasına göre elektronik dolandırıcılıktan 20 seneye kadar mapusu istenen Hudson Hamrick adlı birey, senelerdir aralarında iMac Pro gibi  ürünlerin bulunduğu pahalı ürünleri satın aldıktan sonra iade arz ederek bu ürünlerin yerine daha ucuz ürünleri yolluyordu. 

Charlotte, Kuzey Carolina’da yaşayan Hudson Hamrick, bu salı günü Amerika Birleşik Devletleri Kuzey Carolina Batı Bölgesi Bölge Mahkemesi’nde kabahatini kabul etti. 

290,000 dolardan fazla dolandırdı

Amazon

Amerika Birleşik Devletleri’li avukatların dolandırıcılık harekâtı geçekleştirdiği gerekçesiyle eylül ayında hakkında yargılamada bulunduğu Hamrick’in, iade ettiği yaklaşık olarak 270 üründen 250’sinin “değer olarak farklı” olduğu kaydedildi. Bu da Hamrick’in 290,000 dolardan fazla dolandırdığı anlamına geliyor. 

Davanın başındaki savcılar, Hamrick’in yaptığı dolandırma operasyonlarının bir haylisinin emin bir kumpası izlediğini aktardı. Hamrick evvel pahalı bir ürün alıyor ve daha sonra da iade arz ederek iadeye aldığı ürün yerine eş ancak daha ucuz bir ürünü yolluyordu. Bazense aldığı pahalı ürünleri de satarak hem iadeden hem de satıştan para kazanıyordu. 

Avukatların verdiği bir misale göre Hamrick, Ağustos 2019’da 4,256.85 dolara Apple iMac Pro sipariş etmiş. Siparişten 2 hafta sonra iade operasyonlarını başlatması üzerine de Amazon Hamrick’e geri ödemi yapmış. Avukat takviyecisi Maria K. Vento tarafından sunulan bir mahkeme evrakında yer alan ifadeye göre Hamrick, üst düzey iMac Pro’yu iade etmek yerine, tamamen farklı bir seri numarasına sahip çok daha eski, daha az değerli, Pro olmayan bir modeli iade etmiş. 

20 sene mapus cezasına ek olarak 250,000 dolar para cezası

Amazon

Insider’a konuşan bir Amazon lafçısı; şirketin sahtekarlığı fark eder etmez vaziyeti mahkemeye taşıdığını aktardı. Dolandırıcıyı yakalamak için Amazon, FBI ve Kuzey Carolina’da bulunan bir avukatlık büroyu birlikte çalıştı. 

“Amazon’un kuşkulu tutumları tespit etmek için sistemleri ve yasaklanmış faaliyetleri araştırmak ve durdurmak için ekipleri var” şeklinde konuşan lafçı, Amazon’da dolandırıcılığa yer olmadığının ve bu stil vakaların önünü kesmek için tüm ihtiyatları almaya devam edeceklerinin de altını çizdi. 

Tam bunlarla birlikte Adalet Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, Hamrick’in 20 sene mapus cezasına ek olarak 250,000 dolar para cezası ile karşı karşıya olduğunu söyledi. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.