İtalyan havayolu firması Alitalia son uçuşuyla faaliyetlerini noktaladı
56 okunma

İtalyan havayolu firması Alitalia son uçuşuyla faaliyetlerini noktaladı

ABONE OL
Ekim 15, 2021 00:13
İtalyan havayolu firması Alitalia son uçuşuyla faaliyetlerini noktaladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İtalya’nın 75 senelik sancak taşıyıcı havayolu şirketi Alitalia, Cagliari-Roma tarifeli seferiyle faaliyetlerini sonlandırdı.

Alitalia’nın AZ 1586 sefer rakamlı son uçuşu, Sardinya adasındaki Cagliari kentinden başşehir Roma’ya yapıldı.

İçinde 180 yolcu bulunan Airbus 320 tipi uçağın, Roma Fiumicino Havaalanı’na gece yerel saatle 23.22’de inmesiyle, havayolu taşımacılığında bir devir sona ermiş oldu.

16 Eylül 1946’da kurulan ve 1960’lara gelindiğinde Avrupa’nın önde gelen havayolu işletmelerinden biri olan Alitalia, özelikle son 30 senelik yarıyılda girdiği mali krizlerinden kurtulamayarak aralıksız geriledi.

Hükümetlerin takviyesiyle ayakta kaldı

Bu zamanda İtalyan hükümetleri, pek çok defa sağladığı mali yardımla Alitalia’yı iflasın eşiğinden kurtardı.

Avrupa Birliği’nin AB, mevzubahisi mali dayanakları durdurma kararlarına rağmen, İtalyan hükümetlerinin son 20 senede acil vaziyet kredileri biçiminde 13 milyar avro ortamında kaynak aktardığı Alitalia, bu kaynaklar sayesinde faaliyetlerini bugüne dek sürdürebildi.

Alitalia, bir yarıyıl Hollandalı sancak taşıyıcı KLM ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden Birleşik Arap Emirlikleri Etihad Havayolları ile yaptığı iş birlikleriyle sefer maliyetlerini düşürmeye çalışsa da 2020’de patlak veren Kovid-19 salgını ve uygulanan karantina önlemlerinden negatif etkilendi.

İtalya’da şubat ayında misyona gelen Başbakan Mario Draghi ve bakanlar kurulusunun, Alitalia’yı kurtarma çağrılarını ve kredi arzlarını karşılıksız vazgeçmesi, 75 senelik işletmenin sonu oldu.

Alitalia’nın kapanacağının yaz aylarında netleşmesiyle işini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalan pek çok Alitalia çalışanı, protesto eylemleri yapıyordu.

Yeni havayolu şirketi “ITA”

Alitalia’nın bugünkü son uçuşunun ardından kapanmasıyla yeniden İtalyan hükümetinin sahipliğinde, 720 milyon avroluk yatırımla yeni kurulan “ITA” ülkenin yarından itibaren resmi havayolu şirketi olacak.

“İtalya Hava Taşımacılığı” anlamına gelen “Italia Trasporto Aero”nun ITA baş harflerini alan yeni şirket, ilk resmi seferini yarın sabah reelleştirerek, faaliyetlerini başlatacak.

ITA’nın, Alitalia’nın takribî 10 bin 500 çalışanından 2 bin 800 kadarını alacağı buna ek olarak bazı slot haklarını da devralacağı bildirildi.

Yeni şirket ITA’nın 52 uçaklık filoyla faaliyete gireceği, bu uçakların bir kısmının Alitalia’dan alınacağı bir kısmının ise yeni uçaklar olacağı kaydolundu. Filodaki uçak rakamının 2025 sonuna kadar 105’e çıkmasının tasarlandığı belirtildi.

Yeni havayolu şirketinin ilk uçuşunu, üzerinde İngilizce ve İtalyan Sancağı renklerinde “2021’de doğdu” yazılı uçakla yapacağı bildirildi.En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.