İstanbul’a yeni müftü atandı
90 okunma

İstanbul’a yeni müftü atandı

ABONE OL
Ekim 16, 2021 06:30
İstanbul’a yeni müftü atandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda sarih bulunan İstanbul Şehir Müftülüğü’ne, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Safi Arpaguş atandı.

Atama Kararı, Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı.

Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı Temmuz ayında kendi isteği ile vazifeinden dağılmıştı. Maşalı düzenlediği veda töreninde, müftülüğün ulvi ve güç bir vazife olduğunu söylemiş ve bu vazifei kendisine tevdi eden Diyanet İşleri Başkanı Erbaş ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etmişti.

İstanbul’un yeni müftüsü Safi Arpaguş:

1967 senesinde Amasya-Gümüşhacıköy’de doğdu. 1985 senesinde Gümüşhacıköy İmam-Hatip Lisesi’nden, 1990 senesinde de M.Ü. İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. 1992 senesinde M.Ü. İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Anabilim dalında araştırma görevlisi oldu. 1994 senesinde “Aziz Mahmud Hüdâyî’nin Nasâyıh ve Mevâiz İsimli Yapıti” isimli çalışmasıyla yüksek lisansını; 2001 senesinde “Mevlânâ’nın Dîni Anlatım Metodu” isimli tez ile de doktorasını bitirdi. 2002-2003 seneleri arasında İngiltere’de, 2010 senesinde Suriye’de bulundu. 2008 senesinde Doçent, 2014 senesinde Profesör oldu.  Yayınlanmış çalışmalarından kimileri şu şekildedir: Mevlânâ ve İslâm, -Likeni ve Anlatım-; Mevlevîlik’te Manevî Eğitim; Aziz Mahmud Hüdâyi, Sohbetler; Ahmed Avni Misafir, Mesnevî-i Şerif Şerhi, -Kurul-, I-XIII; İsmail Rüsûhî Ankaravî, Minhâcü’l-Fukarâ.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.