İstanbul Valiliği’nden alkol yasağı hatırlatması
9 okunma

İstanbul Valiliği’nden alkol yasağı hatırlatması

ABONE OL
Eylül 19, 2023 11:57
İstanbul Valiliği’nden alkol yasağı hatırlatması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Valiliği “halka açık alanlarda içki tüketenlere 617 lira para cezası uygulanacak” haberleri üzerine açıklama yaptı. Yeni bir uygulama olmadığı belirtilirken, 17 Ağustos 2023 tarihinde yayınlanan “Alkol Satışı ve Alkollü İçeceklerin Tüketimi” başlıklı genelgenin “hatırlatma” genelgesi olduğu vurgulandı. Valiliğin açıklaması şöyle:

– Valiliğimizce alınan alkol kullanım ve satışına ait yeni bir uygulama kararı bulunmamaktadır.

– Bununla birlikte; 17.08.2023 tarihinde yayımladığımız genelgeyle, 4250 sayılı kanunla belirlenen alkol satış ve kullanım alanlarına ait uygulama yükümlülüklerinin yerine getirilmesinin gerekliliğini ilgili kurumlara (kaymakamlık ve belediyeler) hatırlatmış bulunmaktayız.

“ALKOL TÜKETİMİNE BAĞLI ASAYİŞİ BOZUCU OLAYLAR”

– İstanbul Valiliği olarak bu hatırlatma genelgesini yayımlamamızda, ilçe ziyaretlerimizde muhtarlarımızdan, toplumsal medya ve ferdî olarak vatandaşlarımızdan gelen, alkol tüketimine bağlı olarak gelişen asayişi bozucu olaylara ait şikayetler tesirli olmuştur.

– Hatırlatma genelgemizde özetle kanunla belirlenmiş 18 yaş altı çocuklara alkol satışının yapılmaması; ruhsatlı alkol satışı yapılan lokanta ve restoranlar dışında 22.00-06.00 saatleri ortasında perakende alkol satışının yapılamayacağı; sarhoşluk sebebiyle halkın huzurunu bozacak formda hareket edilmemesi; alkol satışı ve tüketilmesi ruhsatı bulunan işletmeler dışında yapılmaması; park, piknik ve mesire alanları, kıyı bandı, plaj vb. alanlarda emniyet, jandarma ve zabıta ünitelerinin aktif kontrolleriyle asayişi, halkımızın huzur ve güvenliğini bozacak olaylara meydan vermemesi konularında ilgili üniteler talimatlandırılmıştır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.