İnsanlığın Sonunu Getiren Bir Zombi Felaketini Mümkün Kılacak 5 Bilimsel Senaryo
100 okunma

İnsanlığın Sonunu Getiren Bir Zombi Felaketini Mümkün Kılacak 5 Bilimsel Senaryo

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:24
İnsanlığın Sonunu Getiren Bir Zombi Felaketini Mümkün Kılacak 5 Bilimsel Senaryo
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Bir hastalık ortaya çıkar, bulaşıcıdır, milyonlar can verir, ancak bir mahlukat olarak yine doğarlar… Öykü hep aynı. Peki size Dünya Sağlık Teşkilatı’nün resmi internet sitesinde bir “Zombi Hazırlığı” rehberi olduğunu söylesek? İşler şimdi azıcık eksantrikleşmeye başlıyor. TeknoGelecek yazı dizimizin yeni kısmına güzel geldiniz.

Şimdi size uzun uzun popüler zombi trajediyi mevzulu filmlerden ya da dizilerden bahsetmeyeceğiz. Bilim kurgunun fobi ve gerilimle harmanlandığı bu imallerde çıkış noktası hep aynı oluyor. Kimileri olabildiğince galibiyetli biçimde hikaye aktarsalar da makûs imaller suratından, zombi sorunu iyice alay mevzusu olmuş gidişatta. 

Ne olursa olsun, o diziler ve filmler sayesinde zombi vakasına hemen hemen herkes dominant. En azından bu işin ucunda insanların canavarlaşıp hayvansal dürtüleriyle hareket ettikleri gerçeğini öğreniyoruz. Aynı zamanda çürüyorlar, morarıyorlar, çoğu zaman düşünmeden motor işlevleriyle hareket ediyorlar, kafalarına vurulmadıklarına can vermiyorlar, acı sezmiyorlar… 

Tüm bu birikimler, mevzuyu gerçekten de absürt sapan görünen bir noktaya taşıyor. Hakikatinde oldukça ciddi bir mevzuyla karşı karşıyayız. Bunu söylerken sırtımızı, dünyanın her köşesinde bulaşıcı hastalıklarla savaşan Dünya Sağlık Teşkilatı’ne dayıyoruz. Şimdi “Koskoca müessesenin zombi trajediyi ile ne işi olur?” demeyin. 2011 senesinde tertip edilen bir “Zombi Hazırlığı” kampanyası kapsamında, internet üzerinden insanlara trajediden nasıl korunacaklarına dair yayınlar yapıldı. Mekteplerde talebelere aynı mevzularda dersler verildi. Sitede hala, bir facia esnasında nasıl kurtulabileceğinize dair açıklamalar yer alıyor, teşkilatın muhtemel bir faciaya karşı hazırlıklı olduğu söyleniyor. 

Konun teknolojiyle ne alakası olduğunu soranlar için minik bir açıklama yapalım: Moleküler biyoloji, tıbbi çözümler, biyolojik silahlar ve daha nicesi minik, çok minik bir virüsün yaygınlaşması için yeterli nedenler sunuyor. Bu arada bir de TeknoGelecek serimizin evvelki ikinci kısmında işlediğimiz, popülasyon hakimiyeti olasılığı var.

Gelin bu kısımda zombilere, ortalıkta çürüyen, kokuşmuş ve hastalıklı insanların kol dolaştığı o facia olasılıklarına yakından bakalım. Ele alacağımız mevzuların hepsi birer bilimsel hipotez.  

5. Tabiatta hazır halde bekleyen, insan popülasyonunun yarısında bulunan bir beyin asalağı: 

Toksoplasmoza gondii. 

Kurbanlarının beynini avlayan, beşeri yetileri saf dışı vazgeçen, tek hücreli kötücül bir asalak. Günümüzde insanlara bulaşabilen, uzun vakitler süresince varlığını belirli etmeden yaşayan bir canlı. Kuşlarda, farelerde ve sığırlarda da görülmesini öğreniliyor, ancak yalnızca kedilerin bağırsaklarında üreyebiliyor. Tesirlerini gösterdiğinde akut bir hastalık olan “toksoplazmoza” neden oluyor. 

Peki bir zombi trajedisine nasıl neden olabilir?

Dünyadaki insanların yarısından aşırısı, kumpaslı olarak toksoplazmozla enfekte oluyor. Belki de onlardan birisi sizsiniz. Bu şahısların akli balanslarını kaybetmeye daha meyilli olduğu da tespit edilen bir öbür ayrıntı. Hatta halihazırda aynı hastalığa tutulan fareler, bütün anlamıyla zombileşiyorlar. Aniden bu canlının değişinim geçirip, insanların üzerinde daha tesirli olduğunu düşünün. Hatta bu değişinimin bir laboratuvar etrafında suni olarak alana getirilip, bir biyolojik silah olarak kullanıldığını zannedin. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.