İnsanlar Karantina Sonrasında Daha Fazla Oyun Oynuyor
79 okunma

İnsanlar Karantina Sonrasında Daha Fazla Oyun Oynuyor

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:49
İnsanlar Karantina Sonrasında Daha Fazla Oyun Oynuyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pandemiyle beraber gelen uzun karantina yarıyıllarında en çok çoğalışın yaşandığı cümbüş mecralarında birisi de natürel olarak video oyunlarıydı. Günümüzde ise şimdilik artık karantinalar kalktı ve insanlar daha öncekisine göre daha rahat bir biçimde dışarıya çıkabiliyor. 

 Ancak görünen o ki video oyunları insanların zamanını her zaman olduğundan daha fazla işgal etmeye devam ediyor. 

Yaşlılar, gençlere oranla daha çok reyin oynuyor

Video oyunu oynayan yaşlılar

Bir piyasa araştırma firmayı olan NPD Group’un yapmış olduğu ‘2021 Evolution of Entertaintment’ raporuna göre 2020 senesinde reyin oynamak için tüketilen müddette 2019’a oranla kayda değer bir çoğalış yaşandı. Bu çoğalışla beraber ABD’de 12,7 olan haftalık vasati reyin saati çoğalarak 14,8’e yükseldi. 

Evet, popülasyonun çok büyük bir kısmının pandemi nedeniyle karantinada konutlarına kapandığını düşündüğümüzde bu oldukça anlaşılabilir bir çoğalış; ancak reel tuhaf olan gidişat bütün olarak bu noktada devreye giriyor. 2021 seneyi itibariyle bu haftalık vasati 14,8 olan reyin saati, dışarı çıkmakta daha özgür olmamıza karşın haftalık vasati 16,5 saate çıkmış bulunmakta. Daha da enteresan olan şey ise bu çoğalışın 18-34 yaş grubunda değil de daha olgun olan 45-64 yaş grubunda yaşanmış olması. 

Video oyunları yalnızca gençlere değil, her yaştan oyuncuya hitap ediyor

Video oyunu

NPD, raporda “2019’da bu yaş grubundaki harcayıcıların %65’i haftada takribî 9 saat reyin oynadı. Bu, 2020’de ehemmiyetli miktarda atlayarak haftada takribî 12 saat oynayan %69’a çıktı ve bu sene de takribî 16 saat reyin ile %75’e çıktı ” ifadelerine yer vererek yaşanan çoğalışa vurgu yaptı. Ancak NPD’ye göre yaşlı oyuncuları oyunlara bağlayan tek etken cümbüş değil.  

Şirkette analist olarak çalışan Mat Piscatella, vaziyetle alakalı olarak “Piyasada reyin oynayanların oranındaki genel düşüşe karşın, 45-64 yaşındaki oyuncuların reyin oynamak için tükettikleri vakit çoğalmaya devam etti. Sarihçe reyin, çocuklara ve gençlere ait bir segment değil; her yaştan oyuncuya hitap eden bir segment.” biçiminde konuştu. 

Tam bunlara ek olarak NPD, 2021 senesinde video oyunu oynayan toplam Amerikalı oranının, 2020’deki %79’dan %76’ya gerilediği açıkladı. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.