İngiltere, Türk SİHA’sı satın alacak mı?
80 okunma

İngiltere, Türk SİHA’sı satın alacak mı?

ABONE OL
Ekim 16, 2021 07:24
İngiltere, Türk SİHA’sı satın alacak mı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bayraktar TB 2, Anka, Aksungur ve Akıncı. Yerli insansız hava vasıtaları tüm dünyada isminden laf ettiriyor. Sahada gösterilen zafer sayesinde her geçen gün yeni ihracat haberleri geliyor.

Azerbaycan, Suriye ve Libya’da rüştünü kanıt eden Türk insansız hava taşıtlarına dünyadan alaka büyük. Türkiye son olarak Polonya’ya BayKar imali 24 adet Bayraktar TB2 silahlı insansız hava taşıtı satışı yaparak, ilk defa bir NATO ülkesine SİHA ihracatı asıllaştırmıştı.

BİR ÇOK ÜLKE TÜRK İHA / SİHALARINI KULLANIYOR

Ayrıca Ukrayna ve Katar, Azerbaycan ve Türkmenistan’a Bayraktar TB2 insansız hava taşıtı, Tunus’a TUSAŞ imali Anka insansız hava taşıtı satıldı. Suudi Arabistan ise bir müddettir Karayel insansız hava vasıtalarını kullanıyor.

Teknoloji mahsullerinde çok özel öneriler!VodafoneŞimdi Satın Al
Axess Kart onaylanan limitini bilmek ister misin? 2 dakikada başvur.Akbank
  
 

Ancak yerli silahlı insansız hava taşıtlarına müteveccih alaka bu ülkelerle hudutlu değil. Irak, Pakistan, Kazakistan, Kırgızistan, Etiyopya, Umman, Nijerya, Litvanya, Letonya, Macaristan, Bosna Hersek gibi ülkelerde yerli SİHA’larla ilgileniyor. Bu ülkelere son olarak İngiltere ilgileniyor.

İNGİLTERE DE TÜRK SİHALARIYLA İLGİLENİYOR

İngiltere’nin Türk SİHA’larına alakasıysa, İngiltere Korunma Bakanı Ben Wallace’ın 11 Aralık’ta yaptığı bir konuşmayla kamuoyuna yansıdı. İngiliz bakan, “Türkiye’nin İHA/SİHA’larını Suriye, Libya ve Öteki yerlerde kullanmasının sahada üstünlük sağladığını” söyledi.

21 Ocak’ta konuşan Bakan Varank, “Birleşik Kraliyet Korunma Bakanı Ben Wallace’ın SİHA’larımız için kullandığı ifade ‘game changer’ başka bir deyişle oyunun kaidelerini değiştiren teknoloji. Bu sarih bir biçimde bu alanda Türkiye’nin üstünlüğünün kabul edilmesi, artık kaideleri Türkiye’nin tanımladığını itiraf etmek demek.” ifadelerini kullanmıştı.

İNGİLTERE’NİN TÜRK İNSANSIZ HAVA TAŞITLARINA OLAN ALAKASI NE EBATTA?

CNN TÜRK’e konuşan Sanayii ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İngiltere’nin Türk SİHA’ları ile çok ciddi ilgilendiğini söyledi. Türkiye’nin İngiltere’ye SİHA mevzusunda değişik opsiyonları sunduğunu aktardı.

İNGİLTERE’YE SİHA ÖNERİYİ YAPILDI

“İngiltere Türk Silahlı İnsansız Hava vasıtaları ile çok ciddi ilgileniyor. Artık onların karar vermesi gerekli. Biz kendilerine opsiyonları sunduk. Şu anda ciddi olarak bu opsiyonları değerlendiriyorlar.”

İngiltere kararını verirse Türk silahlı insansız hava vasıtaları, bir ülkeye daha ihraç edilecek. Avrupa semalarındaki yerli İHA rakamı da çoğalmış olacak.En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.