İnce Belli Beton Yığını: Dünyanın En Büyük ‘Çay Bardağı’ İçin Guinness’e Başvuru Yapıldı
78 okunma

İnce Belli Beton Yığını: Dünyanın En Büyük ‘Çay Bardağı’ İçin Guinness’e Başvuru Yapıldı

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:40
İnce Belli Beton Yığını: Dünyanın En Büyük ‘Çay Bardağı’ İçin Guinness’e Başvuru Yapıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Karadeniz’in güzide şehirlerinden Rize’de bir zamandır “Çay Çarşısı” yapılmaya çalışılıyor. Bu çarşının en ikonik sembolü ise çay kadehi tasarımında inşa edilen yeni bir bina. 7 katlı olan ve 30 metre yüksekliğe erişecek bina, sahip olduğu “ince belirli” tasarım ile dikkat topluyor. Binanın bitirilmesi için kısa bir zaman kalmışken, dikkat toplayan bir büyüme yaşandı.

Projenin arttaki takım olan Rize Ticaret Borsası, inşaat süreci devam eden bina için Guinness Rekorlar Kitabı’na müracaat yaptı. 2022’den evvel bir takımın gelip tahlil yapacağını ifade eden Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, emellerine erişebilirlerse büyük iftihar yaşayacaklarını ifade ediyor. Erdoğan’a göre 2022 Nisan ya da mayıs ayında Guinness sorununda nihayete erişilmiş olacak.

Rize’deki bina işte böyle görünüyor

Çay Bardağı şeklinde bina

Dikkat toplayan bir tasarıma sahip olan ikonik bina, içerisinde bir müze, bir çay sineması ve seyir terası gibi yerlere sahip olacak. Buraya gelecek yerli ve yabancı turistler, Rize ve çay ile alakalı ayrıntılı bilgi sahibi olma olanağı tutmuş olacaklar. Mehmet Erdoğan’a göre binanın bitirilip ışıklandırılmasıyla, Rize’nin en popüler yeri olacak

Çay kadehi biçimindeki bina, Rizelilerin de dikkatini sürüklemeye başlamış gidişatta. Öyle ki yurttaşlar, bu binayla alakalı olarak yaratıcı yorumlar yapıyorlar. Bazıları bu binayı Eyfel Kulesi‘ne benzetirken bazılarıysa koyu renkli sırçalara atıfta bulunarak, binanın “demli” olduğunu ifade ediyorlar. Bakalım bu bina, Guinness Rekorlar Kitabı’na girip dünyanın en büyük çay kadehi olabilecek mi…

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.