İmamoğlu: Memleketimizin üstündeki kara bulutu hep birlikte dağıtalım
14 okunma

İmamoğlu: Memleketimizin üstündeki kara bulutu hep birlikte dağıtalım

ABONE OL
Mayıs 26, 2023 16:05
İmamoğlu: Memleketimizin üstündeki kara bulutu hep birlikte dağıtalım
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu, 101 yaşında vefat eden Türkiye’nin birinci piyanist şantörlerinden biri olan caz müzisyeni Bozkurt İlham Gencer’in Zincirlikuyu Camii’nde kılınan cenaze namazına katıldı. Gencer’in, kendisi üzere müzisyen olan oğlu Bora Gencer’e taziyelerini ileten İmamoğlu, tıpkı mescitten son seyahatlerine uğurlanan 2 merhumun ailelerine de başsağlığı dileğinde bulundu.

Cuma namazını da Zincirlikuyu Camii’nde kılan İmamoğlu, Şişli’den Bağcılar’a geçti. Yenimahalle Mahallesi’nde, “300 Günde 300 Proje” maratonu kapsamında inşa edilen “İBB Bağcılar Cüneyt Arkın Öğrenci Yurdu ve Gençlik Kompleksi”, İmamoğlu ve Türk sinemasının unutulmaz jönü merhum sanatçı Cüneyt Arkın’ın eşi Betül Cüreklibatır ile oğlu Kaan Cüreklibatır’ın iştirakleriyle açıldı. Açılışta İmamoğlu’na, CHP milletvekili Zeynel Emre ve Küçükçekmece Belediye Lideri Kemal Çebi de eşlik etti.

“BÖYLE İSİMLER AZ GELİR”

İmamoğlu, açılışta yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

“Cüneyt Arkın’ı, yaklaşık üç ya da dört jenerasyon tanıyor. Çok enteresan. Bu türlü isimler az gelir. Ve değerini bilmek lazım. Şimdiki çocuklar bile onu tanıyor. Ben kendisini zati çok seviyordum. Tahminen de birinci izlediğim sinema sineması, onun sinemasıydı. Merhum amcam götürmüştü bizi ve onun meşhur, o hoş tarihi sahneleri olan sinemalarından birini izlemiştim. Olasıdır ki 5-6 yaşlarındaydım. Kendisini ziyaret ettiğimde de sohbetimiz olmuş. Ve bilhassa kız çocuklarının barınması konusunda, öğrenci yurtları konusunda ikazları olmuştu. Ben aslında başıma yazmıştım bunu lakin merhum olduktan kısmet oldu ve kendisinin ismini burada yaşatacağız. Cüneyt Arkın’ın bu hoş komplekste ismiyle yaşayacağı, isminin de bu hoş kompleksi uzun yıllar yaşatacağı ümidiyle, hepimize güzel uğurlu olsun.

“EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİNİN YAKALANDIĞI BİR ÜLKE VAR ETMEK İSTİYORUZ”

Önümüzde 28 Mayıs’ın, ülkemiz için çok kıymetli bir seçim olduğunu unutmayın. Biz İstanbul’da yaptığımız üzere, memleketimizin her köşesinde Urfa’dan Van’a, Sinop’tan Artvin’e, Kastamonu’dan Yozgat’a, İzmir’den Muğla’ya, Konya’dan Hatay’a kadar memleketimizin her köşesinde çocuklarımızın eşit hizmet aldığı bayanların çocuklarını kreşe yolladığı, eğitimde fırsat eşitliğinin yakalandığı, liyakatli bir sürecin gençlerimize sunulduğu, gençlerimizin, ‘Tanıdığım yoksa iş bulamam’ tasasından uzaklaştığı bir ülke var etmek istiyoruz. Biz, bu formda bir ülkeyi var etmek ismine, gecemizi gündüzümüze katarak çalışacağız. Gençlerimizin önümüzdeki 25-30 yılını ilgilendirecek olan bu seçimde, herkesin en hassas, en vicdanlı, en adaletli oy kullanmalarını talep ediyorum. Bilhassa memleketimizin her insanına eşit bakan, asla memleketimizin hiçbir insanına hakaret etmeden, nezaketli, eşitlik fırsatını sunma konusunda hak, hukuk, adalet uğraşını hayatının ideolojisi haline getirmiş Kemal Kılıçdaroğlu’nun oylarınızı istiyoruz.

“BAZEN HAKARETE UĞRUYORUZ, BAZEN  BİRİLERİNİN GÜDÜMÜNDE TAŞLANIYORUZ”

Zor günler geçiriyoruz. Bazen hakarete uğruyoruz. Bazen birilerinin güdümünde taşlanıyoruz. Lakin biz ne diyoruz biliyor musunuz? Milletimizin kalbinden sevgi eksilmesin. Bu milletin evlatları, kendisini bu ülkede en güçlü halde konut sahibi hissetsin. Memleketimizin üstündeki kara bulutunu, iktisat kara bulutunu, sığınmacı mülteci kara bulutunu, yoksulluk kara bulutunu ve bütün fırsat eşitsizliğinin, yargıdaki adaletsizliğin kara bulutunu daima birlikte dağıtalım. Aydınlık, ışıl ışıl, şu güneş üzere dünyamıza hoş günlerin gelmesini diliyor, hepinizi sevgiyle, hürmetle selamlıyor, ‘86 milyon insanımız kardeşliği kazansın’ diyorum. Her şey çok hoş olacak.”

“NE OLUR GENÇLER? OKUYUN,  OKUYUN, OKUYUN. LÜTFEN BURALARA SAHİP ÇIKIN”

Arkın’ın eşi Betül Cüreklibatır’ın kelamları ise şöyle oldu:

“Başkanıma çok teşekkür ediyorum. O kadar hoş olmuş ki. Biliyor musunuz, buraya gelirken duygulanacağımı ve ağlayacağımı biliyordum. Lakin bu kadar hoş bir günde ağlamak, asla olmazdı. Vallahi antidepresan alıp, geldim. Artık gülüyorum. Çok memnunum. Ellerinize, kollarınıza sıhhat Liderim. Vallahi çocuklar, ne olur gençler, hepiniz ne olur lütfen bedelini bilin. Yani bunlar yapıttır. Ne diyeyim bilemiyorum. Ne diyeyim biliyor musunuz? ‘Ah Cüneytciğim ah; keşke hayattayken görseydin bunları. Kim bilir nasıl gurur duyardın. Fakat yeniden görüyorsun bizi yıldızların üstünde. O daima kederi ki, ‘Benim kahramanım, benim halkım.’ Hepiniz bizim kahramanlarımızsınız. Ne olur gençler, okuyun, okuyun, okuyun. Lütfen buralara bu türlü sahip çıkın, lütfen. Ne olur? Size çok gereksinimimiz var zira. Hoş, pırıl pırıl beyinlersiniz, lütfen. ‘Vay gidene’ derler ya, ben de diyorum ki, ‘Vay kalana.’ İşte biz, bu türlü kalakaldık tek başımıza. Sağ olun, var olun. Ellerine sıhhat herkesin. Çok teşekkürler.”

“ÇOK GURURLUYUZ”

Açılış merasiminde Arkın oğlu ve eşi de birer konuşma yaptı. Babasının isminin böylesi bir komplekse verilmesinden duyduğu memnuniyeti aktaran Kaan Cüreklibatır da hislerini, “Babam da büyük ihtimalle gökyüzünden, oradan hissediyordur ve duyuyordur bizi. İsmi üstünde; gençlik merkezi. Babam, gençlere çok değer verirdi. Niyetlerine çok değer verirdi ve çok güvenirdi. ‘Yeter ki fırsat verilsin, imkan verilsin, her şeyi başarırlar’ sıkıntısı. Vefatından kısa bir mühlet evvel, Liderimiz da ziyaret etmişti, sağ olsun. Hatırını sormuştu. Bir televizyon programında da gençlerimizin barınma sıkıntısından bahsetmişti. Liderimiz da bu hususa, bu meseleye duyarsız kalmadı sağ olsun. Ve bu türlü hoş bir merkezi, bugün hizmete açtı. Çok gururluyuz Cüreklibatır ailesi olarak” kelamlarıyla lisana getirdi.

Konuşmaların akabinde kesilen kurdele ile İBB Bağcılar Cüneyt Arkın Öğrenci Yurdu ve Gençlik Kompleksi, resmen hizmete girmiş oldu. Hizmete açılan kompleks içerisinde; öğrenci yurdunun yanı sıra, E-spor alanlarını içinde barındıran Gençlik Merkezi ile Yuvamız İstanbul Çocuk Aktiflik Merkezi de yer alıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.