İlk kez tek bir atom, X-ışınıyla gözlemlendi
30 okunma

İlk kez tek bir atom, X-ışınıyla gözlemlendi

ABONE OL
Haziran 6, 2023 13:21
İlk kez tek bir atom, X-ışınıyla gözlemlendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SciTech Daily’nin haberine nazaran, grup, birer demir ve terbiyum atomu seçerek ve Senkrotron X-ışını Taramalı Tünelleme Mikroskobu (SX-STM) olarak bilinen öncü bir teknik kullanarak atomları tek tek tanımladı.

SX-STM, X-ışını ile uyarılmış elektronları toplamak için numuneye çok yakın pozisyonlandırılmış keskin bir metal uçtan oluşuyor.

Araştırmaya ait açıklamalarda bulunan baş araştırmacı Prof. Swa Wai Hla, yürütülen çalışmanın, çevresel, tıbbi ve kuantum araştırmalarında yeni keşiflerin önünü açacağına işaret etti.

Söz konusu çalışmanın, “insanlığın bahtını değiştirecek” değerli bir potansiyele sahip olduğunu kaydeden Swa, “Bu buluş dünyayı değiştirecek” sözünü kullandı.

Swa, atomların, taramalı sondalı mikroskoplarla (SPM) gözlemlenebildiğini lakin bu atomların, X-ışını olmadan kimyasal yapılarının tespit edilemediğini kaydetti.

Tek bir atomun X-ışınıyla gözlemlendiği çalışmanın maksadının, nano ve kuantum bilimlerine odaklanırken tek bir ender toprak atomu üzerindeki çevresel tesirin araştırılması olduğu vurgulandı. (AA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.