İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan Yalan Haber ve Sahte İçerik Yorumu: Bir Çeşit Dijital Kitle İmha Silahı
48 okunma

İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan Yalan Haber ve Sahte İçerik Yorumu: Bir Çeşit Dijital Kitle İmha Silahı

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:53
İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan Yalan Haber ve Sahte İçerik Yorumu: Bir Çeşit Dijital Kitle İmha Silahı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Daha evvel sosyal medya üzerinden paylaşılan gönderilerin hakimiyet ve yaptırıma tâbi yakalanacağına dair bir hayli açıklama yapıldı. Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya kanununun geleceği ve neleri değiştireceğine dair bir hayli sinyal verdi. Bu mevzudaki en son büyüme ise palavra haberler ile alakalı gelen bir açıklama oldu.

İstanbul’da yedincisi tertip edilen Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Geleceğin İrtibatçıları Müsabakası Ödül Töreni’ne onur davetliyi olarak katılan Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanı Fahrettin Altun, ‘palavra haber’ ve yanlış bilgi kapsayan her türlü içeriğe karşı önlemli olunması gerektiğini ifade etti. “Organize palavraya karşı ancak teşkilatlı ve koordineli biçimde çaba edebiliriz” ifadelerini kullanan Altun, hakikatderi yana olmanın ve farkındalığı artırmanın herkesin vazifeyi olduğundan bahsetti.

“Hakikati kuvvetlendireceğiz”

fahrettin altun

Katıldığı programda bağlantı kanallarına ve vasıtalarına getirilen çeşitlendirme ve kuvvetlendirmelerden bahseden Fahrettin Altun, yeni bağlantı siyasetinin iyiliğe neden ve makûsluğa mani olmasının emel olarak tanımlandığından bahsetti. “Bu tuzakların en risklisi ‘hakikat ötesi’ olarak adlandırılan gidişatın, başka bir deyişle hakikatin ehemmiyetsizleşmesinin bize yeni olağan olarak sunulmasıdır.” ifadeleriyle yanlış bilgiye karşı kurnaz olunması gerektiğini belirten Altun, açıklamalarına şu laflarla devam etti: 

Cemiyetlerin ortak gayretiyle oluşturulan bağlantı kanallarını palavradan, kötüleden, karalamalardan ve komplo kuramlarından gözetmek hepimizin ortak misyonudur. Bu tip eylemlerin cemiyetin değişik tabakaları arasındaki fay hatlarını harekete geçirici, ekonomileri kararsızlaştırıcı, cemiyet ile devlet arasında güven depresyonu oluşturucu, demokratik müessese ve kuruluşlara güveni eksiltici tesirini son senelerde değişik ülkeler yaşadı. Son zamanlarda özellikle sosyal medya becerisiyle gelişen bu dalgaya karşı en büyük silahımız elbette hakikattir. Hakikat kalesi, medya işlemlerine ve yosunu oyunlarına karşı en büyük sigortamızdır. Hakikat ötesinin çalgılarının cemiyetlerimizin üzerine boca etmeye çalıştığı kötümserlik ve güvensizlik hissinden ve organize makûsluktan yeniden hakikate sahip çıkarak el birliğiyle korunacağız.

Palavra habere karşı istemli bir biçimde lüzumlu tepkinin koyulduğunu ve hakikati kuvvetlendirmek için çalışmalar yapıldığını açıklayan Bağlantı Başkanı, şu ifadeleri açıklamalarına ilave etti: Sosyal medya merkezli siber dezenformasyonla çabanın yol ve usullerini inşa etmek, bağlantıcılar için bugün olduğu gibi gelecekte de en hayati mevzuların başında yer alacak. Palavra haber ve sahte içeriğin bir çeşit ‘dijital kitle yıkım silahı’ olduğunu söylemek herhalde yanlış olmayacaktır. Organize palavraya karşı ancak teşkilatlı ve koordineli biçimde çaba edebiliriz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.