DOLAR

27,2619

0.17%
EURO

28,8559

-0.04%
ALTIN(gr)

1.664,30

-0,70%
BİST 100

8242.26

-0,70%
Iç talepte fren sessizliği tetikler
41 okunma

Iç talepte fren sessizliği tetikler

ABONE OL
Haziran 4, 2023 02:45
Iç talepte fren sessizliği tetikler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Seçimlerin tamamlanması ile iş dünyası ve tüm Türkiye yeni iktisat idaresinin oluşturacağı yol haritasına odaklanırken, yanlış siyasetlerin bir işsizlik dalgası yaratacağına dikkat çekildi. Enflasyonda artışın sonbahar ayları için bir risk olarak masada olduğu vurgulanırken, bilhassa iç talepte yaşanacak ani frenin ekonomik krizde şu ana kadar görülmeyen büyük bir işten çıkarma dalgasını tetikleyeceği belirtildi. Kesim temsilcileri iktisat siyasetlerindeki yumuşak ya da sert iniş tercihini beklediklerini, birtakım dalda ise yüzde 30’un üzerinde daralmaların yaşanabileceğini aktardı.  İktisatta bir kur ve enflasyon artışı beklentisi yaratıldığını kaydeden Zincir Mağazalar Derneği Lideri Serhan Tınastepe, en büyük problemin iç talebin daralması olduğunu kaydetti. İktisat idaresinin yol haritasını beklediklerini aktaran Tınastepe “Ondan sonra yumuşak bir iniş mi olacak sert bir iniş mi olacak göreceğiz. Lakin bizim perakende kesimi olarak en büyük telaşımız iç talebin daralması. İç talebin daralmasının da yüksek enflasyon ortamında işsizliği artırması. Hasebiyle bunun olmaması için de hakikat adımların atılması gerekiyor. Şu anda bu krizi 2001 ve 1994 krizleri ile benzetmememizin nedeni işsizlikle sonuçlanmaması” tabirlerini kullandı.

YÜZDE 3 KÂRLA ÇALIŞIYORUZ

Gıda Perakendecileri Derneği Lideri Alp Lider Özpamukçu ise “Biz perakendeci olarak gelen maliyeti yansıtan bir taraftayız. Yüzde 2-3’lük kârlarla çalışıyoruz. Orada bir artış olursa muhakkak bir müddete yaymak kaydı ile ilerlemek zorundayız. Fiyat artışları devam edebilir. Belirsizliğin gitmesi lazım” diye konuştu.

Türkiye Giysi Sanayicileri Derneği Lideri Ramazan Kaya

İstihdamda azalma yaşanabilir

Son periyotta ihracat ve pazar kayıpları ile gündeme gelen hazır giyside talep daralması yaşandığını aktaran Türkiye Giysi Sanayicileri Derneği Lideri Ramazan Kaya, “Beklentimiz döviz kurunun artması ya da iktisat programı muhakkak olduktan sonra ihracatçılara spot artı bir kur uygulanması. Aksi takdirde biz talepsizlikten ötürü pazar, müşteri ve işlerimizi kaybetmekle karşı karşıyayız. Bu istihdam çıkışı getirecek” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.