İBB’nin mülklerine böyle çökmüşler
94 okunma

İBB’nin mülklerine böyle çökmüşler

ABONE OL
Ekim 15, 2021 07:18
İBB’nin mülklerine böyle çökmüşler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İBB’ye ait Büyükada İskelesi’nde TÜGVA ile yaşanan tahliye krizinin ardından gözleri tekerrür AKP yarıyılında bazı dernek ve vakıflara yapılan tahsislere çevirdi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun göreve gelmesinin ardından 2019 senesinde vakıf ve derneklerle yapılan protokolleri iptal etmesi ile hukuk çabası başlatıldı.

Vakıfların kimileri İBB mallarını boşaltmamak için fesih kararına karşı davalar açtı. İBB’nin vakıflar tarafından kullanılan mallarındaki son gidişatı derledik.

TÜGVA VE SICAK YUVA VAKFI’NA ECRİMİSİL

İBB’den edinilen bilgilere göre TÜGVA’nın Üsküdar Arakiyeci Hacı Semti’ndeki 600 metrekarelik işyeri olarak gözüken alanda 1 Ağustos 2019’tan beri devam eden işgali için toplam 76 bin 382 TL’lik borç çıkarıldı.

Sıcak Yuva Vakfı’na Çapa’daki 7 katlı binanın 2 katının kullandığı için 1 milyon 838 bin 756 liralık ecrimisil borcu çıkarıldı.

Vakıf binayı 2011 senesinden beri kullanıyor. Vakfın kurucusu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan.

Vakfın mütevelli kuruluda daha önceki İBB Başkanı Mevlüt Uysal, AKP’ye yakınlığı ile öğrenilen iş insanı Ethem Sancak yer alıyor.

PROTESTOLAR GÖNDERİLDİ

İBB, AKP yarıyılında ortak hizmet protokolü ve meclis kararı yolu ile 38 taşınmazı muhtelif vakıflara tahsis etmişti.

Vakıflara tahsis edilen taşınmazların son gidişatı da şöyle:

* İlim Yayma Vakfı’na Pendik Şeyhli’de 2018 senesinde İBB tarafından yapılan tahsis, 2043 senesinde doluyor. İBB yasal süreç başlattı.

* İlim Yayma Toplumu’ne aynı ilçenin Dolayoba Semti’nde 2014 senesinde yapılan 25 senelik kıymetsiz tahsis 2039’da dolacak. Burada da yasal süreç sürüyor.

* Fatih Kariye’de Türkiye Gençlik Vakfı’na yurt olarak kullanması için 2018 senesinde yapılan 25 senelik kıymetsiz tahsis 12 Aralık 2043’te sona erecek. Bu binanın boşaltılması için de İBB uyarıda bulundu.

* Deniz Feneri Takviyeleşme ve Dayanışma Derneği’ne 2019’de Zeytinburnu’nda verilen binanın tahsis zamanı da 2029’da sona eriyor. Boşaltmak için yasal süreç başlatıldı.

TÜRGEV’E 4 YURT BİNASI

TÜRGEV’e 2015 senesinde ortak hizmet protokolü ile tahsis edilen 4 yurt binası ile alakalı vakfın açtığı dava üzerine başlayan yasal süreç devam ediyor.

Yurt binaları İBB’ye ait olmadığı, TÜRGEV için kiralanmış olması sebebiyle 2019 senesinde alınan fesih kararı sonrasında binalar boşaltıldı.

Fatih,  Şişli Kaptanpaşa Semti Darülaceze Sokağı ve Mecidiyeköy Semti Şehit Er Cihan Şöhretli Sokağı’ndeki yurt binaları boşaltıldı.

Avcılar Gümüşpala Semti Şükrübey Durağı’ndaki yurt binasında TÜRGEV boşalttıktan sonra İBB kiracı olarak kaldı ve ve burayı İSMEK binası olarak kullanmaya başladı.

TÜGVA TEMSİLCİLİKLERİ KİRASI ÖDENİYORDU

Daha evvel İBB Denetim Heyeti raporunda da ortaya çıkan TÜGVA’nın 10 ilçedeki temsilcilik binaları için ödenen kiralar da durduruldu.

TÜGVA’nın Sarıyer, Büyükçekmece, Avcılar, Silivri, Beşiktaş, Bakırköy, Şişli, Kadıköy, Çatalca, Beylikdüzü’ndeki temsilcilik binalarının kiralama süreci sona erdi.

TÜGVA’nın Üsküdar’da temsilcilik olarak kullandığı İBB’ye ait tarihi İbrahim Paşa Köşkü için de fesih bildirimi yapıldı.

Maslak Oto Sanayi Sitesi’ndeki TÜGVA’nın yurt binası olarak kullandığı İBB’nin kiraladığı bina da boşaltıldı.

ENSAR’A 7 BİNA

Ensar Vakfı’na 2’si Ataşehir’de ötekileri Çatalca, Avcılar, Kartal, Şişli, Maltepe’de tahsis edilen 7 yurt binası için de fesih kararına karşı dava açıldı.

Ensar Vakfı’nın  Avcılar’daki yurt binası boşaltıldı ve şuan İBB’nin 3 kız talebe yurdundan biri olarak kullanılıyor.

6 YURT BİNASI HÂLÂ GERİ VERİLMEDİ

İBB’nin Aziz Mahmud Hüdaşi Vakfı’na tahsis ettiği Üsküdar, Kadıköy, Gaziosmanpaşa’daki 6 yurt binası ise hâlâ geri verilmedi, yasal süreç devam ediyor.

Asitane Derneği’nin Fatih’teki yurt binası 2019’da boşaltıldı. İlim Yayma Vakfı’nın Eyüp’te yurt olarak kullandığı İSKİ’ye ait bina hala geri verilmedi.

İETT KULLANACAK

Önder İmam Hatipliler Derneği’nin Fatih’te genel merkez olarak kullandığı İBB’ye ait bina geri alındı.

İETT hizmetlerinde kullanılmak üzere tahsisi için meclise yazı yazıldı. Darül Fünun İlahiyat Vakfı için kiralanan Fatih’teki yurt binası boşaltıldı.

Hıfzısıhha Müdürlüğü için kiralanarak kamu hizmetinde kullanılmaya başlandı.

İstanbul Enderun Eğitim ve Kültür Vakfı’nın tanıtım büroyu olarak kullandığı, İBB tarafından Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden kiralanan Kaba Halil Medresesi binası İBB Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne tahsis edildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.