İBB’nin el konulan yolsuzluk dosyaları tartışma yarattı
90 okunma

İBB’nin el konulan yolsuzluk dosyaları tartışma yarattı

ABONE OL
Ekim 13, 2021 23:02
İBB’nin el konulan yolsuzluk dosyaları tartışma yarattı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yenikapı’daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Şov ve Sanat Merkezi’nde hakikatleştirilen İBB Meclisi’nin ekim ayı seanslarının ikinci bileşiminde yeni İBB idaresinin AKP yarıyılına ait başlattığı ve İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin el koyduğu yolsuzluk dosyalarının sonucunu bilmek için CHP’li meclis azaları sual önergeleri verdi.  Önergeler AKP ve CHP grupları arasında münazaraya neden oldu.

EL KONULAN 4 DOSYANIN SONUCU SORULDU

CHP grubu ismine verilen sual önergelerinin ilkinde 2015-2019 yarıyılında AKP’li İBB idaresinin muhtelif dernek ve vakıflara kiraladığı ve tahsis ettiği taşınmazların yurt binası ve vakıf temsilciliği olarak kullanıldığı ve bu biçimde kamunun hasara uğratıldığı iddialarına ait soruşturmanın son vaziyeti soruldu.

El konulan başka bir dosya olan İstanbul Belediyesi işletmeyi Metro A.Ş’nin 2012’de satın aldığı Sikorsky helikopter ile alakalı da önerge verildi. Helikopterin 6 senede getirisinin 3.2 milyon, giderinin 14.4 milyon TL olduğu andırdırılarak yarım kalan soruşturmanın sonucu soruldu. İBB işletmeyi Medya A.Ş’ye ihale edilen web sitesi ve organizasyon işi için yapılan ödemeler de Denetim Heyeti tarafından araştırılmıştı.

İşlerin tamamına yakınının kontrata uygun olmadığı ve yapılan 15 milyon 458 bin lira meblağındaki ödemenin kamu hasarı yarattığı tanımlanmış ve kabahat bülteninde bulunulmuştu. Bu mevzuda da sual önergesi sunuldu.

2011-2018 seneleri arasında İBB’nin 2 milyar 200 milyon lira ödeyerek kiraladığı  827 taşıtın Cumhurbaşkanlığı, AKP Genel Merkezi, AKP Şehir Başkanlığı, Okçular Vakfı ve TÜGVA’nın da aralarında bulunduğu müessese ve kuruluşlara verildiğine ait soruşturma da sual önergesi ile tekerrür gündeme taşındı.

“MÜESSESELERİN İTİBARI YARALANIYOR”

AKP Grup Lafçısı Murat Türkyılmaz “Tuhaf bir vaziyetle karşı karşıyayız. CHP’li meclis azaları iktidarda oldukları İBB Başkanlığına sual soruyor” dedi. CHP’li bir meclis azasının T3 Vakfı hakkında iddia ve kötülelerini sebebiyle duruşmanın tazminat kararı aldığını aktaran Türkyılmaz, “Bu müesseseler, vakıflar, dernekler Türkiye’de ulusal ve manevi kıymetlerin ihyası için çalışan, gözbebeğimiz vakıf ve derneklerdir.  Burada suallerle politik bir yosunu ile bu müesseselerin haysiyetinin yaralanmasına asla izin etmeyeceğiz” dedi.

AKP Grup Lafçısı Murat Türkyılmaz Foto: Lafçı

“O MECLİS AZASI BENİM”

CHP Grup Lafçısı Tarık Balyalı da T3 Vakfı ile alakalı davadaki meclis azasının kendisi olduğunu söyledi. Balyalı “Söylediklerimi arttayım, duruşma böyle takdir etmiş. Duruşma kararında hürmetimiz var ama bu duruşma kararını kabul etmiyorum. Kararı temyiz edeceğiz. Bu davanın politik bir dava olduğu kanısındayım. Bugün bu görüşüm pekişti. Mevzunun tarafları açıklama yapmadan AK Parti grup lafçısının belediye meclisine yangından mülk kaçırır gibi gidip bulduğu bir duruşma belgesini gelip burada bu biçimde söylemesi davanın politik oldu duygusunu bende pekiştirdi” dedi.

TARTIŞMA YAŞANDI

Türkyılmaz, sual önergelerinin usulen doğru bulmadıklarını belirterek geçmiş yarıyılın denetlenmek istendiğini, bireyleri müesseseleri haysiyetsizleştirmek için  bu sual önergelerinin verildiğini söyledi. Balyalı da yarım kalan bu dosyaların sonucunun kamuoyu tarafından merak edildiğini herkesin kafasındaki sualleri sorduklarını söyledi. Balyalı ve Türkyılmaz arasında tartışma her sual önergesinin oylanması öncesini yinelendi.

CHP Grup Lafçısı Tarık Balyalı Foto: Lafçı

“ONURSUZSUNUZ” TARTIŞMASI

Tartışma sırasında iki meclis azası arasında gerilim tırmandı. Türkyılmaz, “Bunlar  sual önergesi değil iddia belgesi. Dostlarımız kendilerini savcı yerine de koyuyorlar. Bu suallere bugün, olasıysa yarın yanıt verilsin. Hatta yanıtları burada kürsüden okuyun. Yetmez. Sonra o bilgi belgelerle Çağlayan’a gidip kabahat bülteninde bulunmazsanız onursuzsunuz. Burada meclis azalarının bilgi edinme usulü olan sual önergesini bireyleri, müesseseleri haysiyetsizleştirmek için kullanmaya devam etmenize asla izin etmeyeceğiz” dedi.

Balyalı “Murat Bey’in üslubu bu değil, şahsi olarak da kendisi tanırım böyle bir üslubu yoktur. Demek ki bu söylediğimiz, sorduğumuz önergelerden o kadar korktular kendilerinde o kadar rahatsız etti ki yakalayamadı kendisini ve ağzından istemeden böyle bir makûs söz çıktı. Şayet kendisi bir dil sürçmesi, bir hiddet anında bunu söyleyip CHP grubundan özür dilemiyorsa biz CHP grubu olarak hepsini aynen iade etmek zorunda kalırız kendisine. Önergeleri sevmiyor olabilirler, tenkit etebilirler. Ama insanlara gurursuz demek Murat beyin hakkı ve haddi değildir” diye tepki gösterdi.

Türkyılmaz, “Bu iddialarla İstanbul’a hizmet etmiş bürokratlara, politikacılara belge olmadan söz edenlere, gereğini yapıp iddialarını kanıtlamazlarsa iftiharını kırdıklarını adına şerefsizsiniz deme hakkımız var” dedi.

Balyalı “Müfettiş soruşturmalarına el konulduğu için yargıya taşınamaması sebebiyle sonucunu bilmek istiyoruz. Yargıya taşınsın, masum iseler aklansınlar, kabahatlilerse ortaya çıksın istiyoruz yalnızca” karşılığını verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.