İBB Meclisi’nde ‘Osmanlı’ya karşı mısınız?’ tartışması
127 okunma

İBB Meclisi’nde ‘Osmanlı’ya karşı mısınız?’ tartışması

ABONE OL
Ekim 15, 2021 09:13
İBB Meclisi’nde ‘Osmanlı’ya karşı mısınız?’ tartışması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İBB mülkiyetinde bulunan ve encümen kararı ile 2016 senesinde Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı’na tahsis edilen Kağıthane’deki Osmanlı Arşiv Külliyesi binasının bir kısmı ile arttaki duvarla çevrili yeşil alanın bir kısmının tahsis süresi 2019 senesinde doldu.

Tahsis kararının uzatılması arzı 14 Ekim tarihli İBB Meclis gündemine geldi.

Rey çokluğu ile İBB mülkiyetindeki alanların 25 seneliğine değersiz olarak tahsisi kabul edildi. Tahsis arzı münazaraya neden oldu.

“MECLİSİN YETKİSİ YOK”

Arzla alakalı bilgi veren CHP’li İBB Meclis Azası Filiz Öztürk Çelik, şu ifadeleri kullandı:

* Tahsis süresi dolunca İBB, Devlet Arşivleri Başkanlığı’ndan 2 yıldır süren kullanımı sebebiyle 16 milyon lira ecrimisil işgal tazminatı arz etti.

* Tahsisin tekerrür yapılması için pazartesi günü AK Parti’li meclis azaları öneri vermişti.  Pazartesi tenkidimizi yaptık, neden arz müesseseden değil de meclis azalarından geliyor diye.

* Alakalı müesseseden de bu sırada arz yazısı geldi. Bugün gündemimize alındı.

* Tahsis mevzusunda bir kasvet yok, yapalım dedik. Ama Muhammet başkanımız Hukuk Komiteyi Başkanı , ecrimisilin kaldırılması için rapora ekleme yaptı.

* Meclisin böyle bir yetkisi var mı? Açıklama yapılmasını istiyoruz. Bu uygulama sarihçe kanuna ters. Bu sebeple ret oyu kullanacağız.

“OSMANLI’DAN RAHATSIZLAR”

Hukuk Komiteyi Başkanı AKP’li Meclis Azası Muhammet Kaynar da “İBB, Devlet Arşivleri Başkanlığı gibi güzide bir müesseseye ecrimisil tahakkuk ettirmiş. Burada Osmanlı arşivlerine karşı bir davranış var. Osmanlı’dan rahatsızlar” karşılığını verdi.

“İBB GÜZİDE BİR MÜESSESE DEĞİL Mİ?”

Kaynar’a cevap veren CHP Grup Lafçısı Tarık Balyalı “Müesseseler arası bir mesele ‘Osmanlı’ya karşı mısınız’ noktasına getiriliyor. Osmanlı bizim tarihimizin bir parçası bunu münazarayız. Devlet Arşivleri müesseseyi güzide bir müessese da İBB, güzide bir müessese değil mi? Ulusal Emlak Müdürlüğü de İBB’den dünya kadar ecrimisil istiyor. Kartal’daki huzurevi için ecrimisil istendi misalin. Müesseseler arasında böyle şeyler olur. Biz şimdi ‘Ulusal Emlak, İBB’ye karşı’ mı diyeceğiz? Müesseseler arasında husumet yaratmayın. Zati husumet de yok, müesseseler hukuk çerçevesinde yapılması gerekeni yapıyor. Biz tahsise karşı değiliz, ecrimisil ile alakalı karara karşıyız” dedi. Tahsis kararı oyçokluğu ile meclisten geçti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.