Hollanda Hükümeti Çocukları Influencerlardan Korumak İçin Hazırladığı Çalışmayı Duyurdu
80 okunma

Hollanda Hükümeti Çocukları Influencerlardan Korumak İçin Hazırladığı Çalışmayı Duyurdu

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:44
Hollanda Hükümeti Çocukları Influencerlardan Korumak İçin Hazırladığı Çalışmayı Duyurdu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Günümüzde markalar, en yaygın ve belki de en güçlü pazarlama biçimi olarak takipçi rakamıyla, popülerliğiyle sosyal tesiri yüksek olan insanlarla iş birliği usulünü seçim ediyor. Bu aracısız, işverensiz marka ile şahsın uyuşmasıyla yapılan reklamlar da oldukça ciddi bir kazanç sağlıyor. Ülkemizde ve dünyada da bir hayli insan YouTube ve Instagram başta olmak üzere sosyal medya vasıtalarıyla “Influencerlık” yapıyor. Ancak bu içeriklerde yer alan çocukların fertsel haklarının göz arkasını edildiğine sık sık tanık oluyoruz. 

Hollanda hükümeti, çocukları sosyal medya platformalarında ürün tanıtımı yapan “influencerlara” karşı gözetmek için legal tertip etmeler yaptığını açıkladı. Devlet Bakanı Dennis Wiersma, influencerların çocuk sömrüsüne katkısı hakkında düşüncelerini ifade etti.

Hollanda Hükümeti’nin çocukları gözetmeye müteveccih çalışması duyuruldu

vlogger

Hollanda sosyal mevzularla mesul Devlet Bakanı Dennis Wiersma, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında internet tanıtımlarındaki çocuk emekçiliği ve çocuk sömrüsü hakkında konuştu. Bakan Wiersma, çocukların YouTube’taki vloglarda ya da İnstagram’da ürün tanıtım paylaşımlarında bir meta haline getirildiğini ve bunun saklı bir çocuk emekçiliği ve çocuk sömrüsü meselesini ortaya çıkarttığını söyledi.

Hollanda’da televizyon programlarında ya da reklamlarda, 13 yaşından ufak çocukların ticari hasılat sağlanan bir konumda yer alabilmesi için Sosyal İşler ve Çalışma Müfettişliği SZW’nden özel izin almak gerekiyor. Ancak sosyal medya platformlarında içerik üreten ve bundan kazanç elde eden aileler çocukları için böyle bir izin mevzubahisi değil, çocuklar aileleri için bir reklam malzemesi haline geliyor. Bakan Wiersma, paylaşımların resmi makamlardan izinsiz sürdürüldüğüne ve bu alandaki çocuk emekçiliği ve çocuk sömrüsünün gizlendiğini dikkat topluyor. 

Hem ailelere hem de markalara yaptırım uygulanacak

Hollanda hükümeti çocukların fertsel hakları ve sömürüden hasar görmemeleri için hazırlanan yeni tertip etmeler yapacak. Çalışmalarını ebeveynler, pedagoji uzmanları ve öteki alakalı müessese/kuruluşlarla irtibat halinde sürdürecek.

SZW Müfettişliği’nin hazırladığı tertip etmeyle, yılbaşından itibaren milli çapta bir ihbar ve dayanak hattı kurulacak. Sosyal medyada çocuk sömürüsü ile alakalı şikayetler bu hat sayesinde alakalı müesseselere bildirilecek. Uygunsuz bir gidişatın tespit edilmesiyle, hem çocukları bir taşıt haline getiren influencerler hem de reklam veren işletmelere yaptırım uygulanacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.