DOLAR

19,1906

0.04%
EURO

20,8128

-0.7%
ALTIN(gr)

1.220,04

-0,04%
BİST 100

4812.93

-0,04%
Hedef güneş enerjisi ile Türkiye’ye 3 bin 500 megavatlık güç eklemek
78 okunma

Hedef güneş enerjisi ile Türkiye’ye 3 bin 500 megavatlık güç eklemek

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:43
Hedef güneş enerjisi ile Türkiye’ye 3 bin 500 megavatlık güç eklemek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

52 ülkeden katılımın olacağı fuarın açılışında konuşan Domino Fuarcılık İdare Heyeti Başkanı ve Evrensel Enerji Derneği Başkanı Murat Dilek, “Emelimiz Türkiye’nin yenilenebilir enerji portföyündeki yerini pozitif bir biçimde değiştirerek çoğaldırmak istiyoruz. Türkiye’ye güneş ile 3 bin 500 megavat heyeti efor ilave etmeyi hedefliyoruz. Şu anda çatılarımızda çok ciddi bir potansiyelimiz var” dedi.

Dünyada ve Türkiye’de enerji yapımına ait çok muhtelif sektör, akademisyen, yatırımcı ve sivil toplum teşkilatlarının katılımları

ile reelleştirilen 14. EIF Dünya Enerji Kurultayı ve Fuarı, Antalya ANFAŞ Beynelmilel Kurultay ve Fuar Merkezi’nde tertip edilen açılış merasimi ile başladı. Açılışa Antalya Megakent Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Gana Enerji Bakan Takviyecisi William Owuraku Aıdoo, Evrensel Enerji Derneği Başkanı ve Domino Fuarcılık A.Ş İdare Heyeti Başkanı Murat Dilek, EIF Yürütme Heyeti Başkanı Çiğdem Dilek, Rosatom Orta Doğu ve Kuzey Afrika Genel Direktörü ve Bölge Başkan Yardımcısı Alexander Voronkov, Organize Sanayi Bölgesi İdare Heyeti Başkanı Ali Bahar ile 52 ülkeden katılımcılar katıldı. Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise merasime Ankara’dan video konferans usulüyle katıldı. EIF 2021’de muhtelif enerji kaynaklarının ve enerji piyasalarının tüm ebatları ile değerlendirilmesi ve en son büyümeler ile uygulamaların pek çok açıdan tartışılıp ele alınabileceği bir civar oluşturulması hedefleniyor. Enerjide start-upların sektörle görüşme ve toplanma imkânı, pak enerjide üretici ve yatırımcının buluşması ve inovatif ürün ve çözümlerin tanıtımı fuarın bu sene de en ehemmiyetli gündem maddeleri arasında.

“52 ülkeden katılım olacak”
Fuarın açılış konuşmasını yapan EIF Yürütme Heyeti Başkanı Çiğdem Dilek, “Hepimiz pandeminin tesirini yaşamaya devam ediyoruz. Öteki yandan iklim farklılığı, yangınlar, su baskınlar hepimiz yaşadık. Covid’den hoşlandıklarımızı kaybettik. Petrolden yenilenebilir enerjiye, dağıtımdan dijitalleşmeye ve depolamaya kadar pek çok mevzu kurultayımızda ele alınacak. Bu sene iklim farklılığının gündemimizde daha fazla yer alması sebebiyle kurultay programımızda enerji mutasyonu daha ağırlıklı olarak yer alacak. Son olarak Türkiye’nin Paris Anlaşması’na taraf olmasıyla da mevzumuzun örtüştüğünü düşünüyorum. Uyuşmanın ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Yeniden enerji mutasyonu ile alakalı yakından alakalı olan depolama ile alakalı olarak hoş bir büyüme yaşadık. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu elektrik depolama kuruluşlarına müracaatını 21 Ekim tarihi haysiyetiyle alacağını duyurdu. Kurultayımızı bu sene ilk kere Antalya’da yapıyoruz. Antalya’yı seçim etmemizin sebebi EIF’in çok gelişmiş olmasıdır. Çünkü Ankara’da fuar alanı bize yeterli gelmedi. Bundan sonra Ankara’da aktifliklerimiz olacak. Antalya’yı bir turizm şehri olduğu için de seçim ettik. Yurt dışından dolaysız uçuşların fazla olmasıdır. Bu sene kurultay fuarında çok rakamda ikili görüşme yapılacak. Çok fazla yabancı kurullarımız var. 52 ülkeden katılım olacak. Bir Hayli ülkeden ticari kurullarımız burada işletmelerimiz ile görüşme sağlayacak. İş görüşmelerinden yararlı neticeler çıkacağına belirlim. Yabancı yatırımcıyı ülkemize sürüklemeye çalışırken yerli şirketlerimizin de yurt dışında iş yapması için yoğun mücadele sarf ediyoruz. Bu fuar alanında pek çok yatırımcı işletmelerimiz ile görüşme yapacak” dedi.

“Ülkemizin uygulayacağı doğru enerji siyasetleri bizi daha güçlü ve daha bağımsız kılacaktır”
Asırlardır pek çok uygarlığa konut sahipliği yapan Antalya’nın turizmden sıhhate, tarımdan ticarete, madenden sanayiye kadar pek çok alanda ülke ekonomisine katkı sunduğunu belirten Antalya Megakent Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Enerji gereksinimimiz dünya genelinde olduğu gibi 2.5 milyon yurttaşımıza, yüksek sezonda 23 milyon yerli yabancı konuğumuza hizmet sunan kentimizde her geçen gün çoğalmaktadır. Ülkemizin de imza attığı Paris İklim Anlaşması’nın temel alınan hedeflerini sağlamamız son derece ehemmiyetlidir. Enerjimizin yüzde 65’ini yurt dışından ithal ediyoruz. Her geçen gün maliyetler çoğalış gösteriyor. Ülkemizin uygulayacağı doğru enerji siyasetleri bizi daha güçlü ve daha bağımsız kılacaktır” ifadelerini kullandı.

“Güneşte 3 bin 500 Mgw heyeti efor ilave etmeyi hedefliyoruz”
Domino Fuarcılık İdare Heyeti Başkanı ve Evrensel Enerji Derneği Başkanı Murat Dilek ise, “14 yıldır bu fuarı yapıyoruz. Bu yıl ilk kez Antalya’da yapıyoruz. Bizim fuarımızda 320 tane stadyum var. 14 bin 500 tane delege var. Bizim daha çok endüstriyel çatılarda enerji santrali kurulması ile alakalı olarak özellikle fabrikalar, sağlık kurumular, oteller alaka alanımızda bulunuyor. Antalya otel mevzusunda son derece güçlü. Bunların en büyük giderlerinden bir tanesi enerji. Bir Hayli otelin idareyicisi bu fuarda bulunuyor. Emelimiz Türkiye’nin yenilenebilir enerji portföyündeki yerini pozitif bir biçimde değiştirerek çoğaldırmak istiyoruz. Biz çatılarda güneş santrali kurarsak kaynak ülkemizin elinde kalacak. Şuanda çatılarımızda çok ciddi bir potansiyelimiz var. Tam yatırımcılarımızı fuarımıza davet ediyorum. Türkiye olarak bu sene yenilenebilir enerjide heyeti eforumuza güneşte 3 bin 500 Mgw heyeti efor ilave etmeyi hedefliyoruz. Daha yüksek güneş enerjisi imali için potansiyelimiz de var” açıklamasını yaptı.

“Proje yavaş yavaş dünyanın en büyük nükleer inşaat projesine dönüşmektedir”
“Galibiyetli bir enerji sisteminde muhtelif yapım cinsleri doğru ve balanslı kullanılır” diyen Rosatom Orta Doğu ve Kuzey Afrika Genel Direktörü ve Bölge Başkan Yardımcısı Alexander Voronkov, “Bu sayede piyasa hareketliliğinin en aza indirilmesine dayanakçı olunur ve ülke ekonomilerinin Covid yarıyılı sonrası sürdürülebilir bir biçimde canlanması için uygun şartlar oluşturur. Sürekli ve emin bir yapım kaynağı olan nükleer enerjinin temel yükü üstlendiği bir enerji sistemi, bu özellikleri karşılamanıza imkân sağlamaktadır. Ancak nükleer santraller yalnızca pak elektrik üretmez. Her bir nükleer efor birimi, her şeyden evvel ülkenin teknolojik gelişiminin temelini oluşturan büyük bir altyapı projesidir. Türkiye’nin ilk nükleer santrali Akkuyu Projesi de bunu sarihçe göstermektedir. Türk meslektaşlarımızın daimi yardımı ve ortak mücadelelerimiz sayesinde proje yavaş yavaş dünyanın en büyük nükleer inşaat projesine dönüşmektedir. Türkiye ekonomisinin kuvvetlenmesine ve Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine erişmesine katkı sağlayacak olan Akkuyu NGS’nin Nükleer Efor Santrali efor birimlerinin devreye alınmasıyla senede on milyarlarca kWh kilovatsaat emin ve pak elektrik üretilecektir” dedi.

“Enerji mevzusunda beynelmilel işbirliğine her zaman sarihiz”
Gana Enerji Bakan Takviyecisi William Owuraku Aıdoo ise, “Böyle bir fuarı tertip ettiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum. Dünyayı herkes için daha hoş bir gidişata getirme ihtimaline sahibiz. Bu fuarda bir hayli şeyi tartışabiliriz. Enerji mevzusunda beynelmilel işbirliğine her zaman sarihiz. Gana bu mevzuda yatırım da sürüklemeye başladı. Yatırım yapmak isteyen herkese dayanakçı olmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Fuarın sponsorları arasında Akkuyu Nükleer-Rosatom, Alfa Solar Enerji, Arena Enerji, Aselsan, Aspilsan Enerji, Asunim Yenilenebilir Enerji Teknolojileri, Cw Enerji, Deniz Finansal Kiralama, Eki Energy, Eltaş Transformatör, Enerjisa, Erl Teknik, Europower Enerji Ve Otomasyon Teknolojileri, Fimer Türkiye Yenilenebilir Enerji Sistemleri, Form Elektrik, Gazioğlu Solar Enerji, Göktekin Enerji, Göze Enerji, Gtc Güneş Sanayi, Gumbel Group / Gumbel Enerji, Heran Enerji, Hsa Enerji, Ht Solar Enerji, İnsos Enerji Yatırım, İstrich Enerji Danışmanlık, Kalyon Güneş Teknolojileri, Küpeli Solar Enerji, Nexans Türkiye, Parla Solar-Aydem Sanko Enerji, Schmid Pekintaş Güneş Enerji Sistemleri, Seferoğlu Elektrik, Senerji Mühendislik, SMA Solar Technology AG, Dekom İnşaat, Smart Güneş Enerji Teçhizatları, Talesun Solar Germany Gmbh işletmeleri yer aldı.

Ertuğrul Gün – Gazi Taş

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.