Hayatımız Yalan Olmuş: TikTok’taki Bazı Hesaplar, Meğer Bir Şirket Tarafından Oluşturulan Hayali Karakterlermiş
81 okunma

Hayatımız Yalan Olmuş: TikTok’taki Bazı Hesaplar, Meğer Bir Şirket Tarafından Oluşturulan Hayali Karakterlermiş

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:21
Hayatımız Yalan Olmuş: TikTok’taki Bazı Hesaplar, Meğer Bir Şirket Tarafından Oluşturulan Hayali Karakterlermiş
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son senelerde yıldızı oldukça parlayan ve sosyal medya platformlarının arasından sıyrılıp dikkat toplamayı başaran TikTok, bünyesinde pek çok kullanıcıyı barındırıyor. Bu kullanıcıların kimileri internette var olan videoları TikTok’a yüklemeyi seçim ederken büyük bir çoğunluğu ise kendi videolarına sürüklüyor.

Fakat bu platformdakilerin hepsi “reel kullanıcılardan” oluşmuyor. Bir grup oyuncu, platforma “sızarak” kendilerini olmadıkları birisi gibi gösterip milyonlarca takipçi kazandı ancak hayranları onların reel olmadıkları fark etmedi.

Kullanıcılar reelinde asılsızlar

FourFront adlı sosyal medya ve cümbüş işletmeyi, 22 adet oyuncuya para vererek onların asılda var olmayan şahıslar gibi davranmalarını istedi. Bunun neticesinde ise bu oyuncular toplamda 1.93 milyon takipçi ve surat milyonlarca izlenme kazandı ancak takipçilerinden bir tanesi dahi onların reel olmadığını fark etmedi.

Bu “kişiliklerin” hepsinin sürükleyeceği videolar evvelden kurgulanmış ve metne dökülmüştü. Oyuncuların yapması gereken tek şey ise bu tasarlanan videoları sürükleyip #fictional hayali yaftasıyla beraber paylaşmaktı.

“Kişiliklerin öyküleri izleyici sürüklemek için yaratıldı”

FourFront’un kurucularından olan Ilan Benjamin, yaptığı açıklamada oyuncuların canlandırdığı kişiliklerin hayat öykülerinin izleyicilerin alakasını sürüklemek ve onların daha çok izleyip yorum yapmasını teşvik etmek emeliyle özel olarak yazıldığını açıkladı.

TikTok ve öbür sosyal medyalarda Tia adlı bir şahsiyeti canlandıran oyuncu Cameisha Cotton, yaptığı açıklamada, “Sürüklediğim tam videolarda metinler hazırdı. Bu sayede yalnızca ben ve iki minik ışığın varlığına odaklanıp rahatlıkla işimi yapabildim. TikTok’ta kendi filmimizin hem rejisörü hem de oyuncusu oluyoruz” dedi.

Firmanın kurucu ortaklarından birisi olan Anna Melamed ise TikTok’la bir iş birliği yapmak istediklerini ve bu sayede daha çok “kurgusal” TikTok namlısının platformda yer almasını tasarladıklarını söyledi.

Ilan Bejamin ise kullanıcıların bu gidişatı fark etmemesini “Videoların içinde kaybolup eğlenmeye odaklanmak” olarak gördüğünü açıkladı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.