Harry Potter’ın Birbirinden Unutulmaz Replikleriyle Bize Verdiği 5 Hayat Dersi
65 okunma

Harry Potter’ın Birbirinden Unutulmaz Replikleriyle Bize Verdiği 5 Hayat Dersi

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:38
Harry Potter’ın Birbirinden Unutulmaz Replikleriyle Bize Verdiği 5 Hayat Dersi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Harry Potter denildiğinde usunuza ne geliyor? Bizzat benim için Harry Potter bir yol dostu. Çocukluğumuzda yolculuğuna katılıp, Harry ve dostlarıyla beraber gelişip kendi yolumuzu çizdik. Harry Potter cihanında her şahsiyetin yeri ayrıdır. Hepsinin iyi güzergahları vardır. Öylesine eşsiz bir seridir ki son ana kadar nefret ettiğimiz şahsiyetlere günün sonunda en büyük hürmeti sunabiliriz. 

Bugün sizlere Harry Potter âleminin bizlere kattığı, kerelerce izlemiş olmamıza karşın canımız her bunaldığında yine izlememizi sağlayan şeylerden bahsedeceğiz. Harry Potter’ın bize kattığı pek çok şey bizler için hayat dersi kaliteyi taşıyor. Hadi gelin sizlerle hoş bir Harry Potter yolculuğuna çıkalım. 

Harry Potter

Anekdot: İçeriğimizde Harry Potter’la ilgili bol spoiler yer almakta. Şayet kitapları okumayıp filmleri de izlemediyseniz evvel gidip bu özel seriyi izlemenizi öneriyorum.

Harry Potter’ın bize kattığı hayat dersleri

En makûs şey dahi arkadaşlarını hoşlaşabilir

Harry Potter

Harry Potter’ın bize kattığı en ehemmiyetli ders dostluğun ehemmiyetiydi. Harry; kendi dünyasının en güçlü düşmanı karşısına çıktı ve yendi, ancak bunu yaparken yanında Ron ve Hermione başta olmak üzere Neville’den Luna’ya rakamsız dostu vardı. Tüm bu dostları Harry’nin daha güçlü olmasını sağlamış, yolculukta hiçbir zaman ışıksız kalmamıştır. Bu ehemmiyetli mevzuyla alakalı birkaç repliği de hemen şöyle sunuyorum.

“Ne kadar birleşirsek o kadar güçlü, ne kadar ayrılınırsak o kadar cılız oluruz.” Albus Dumbledore “Dostlarla olmak için ne güzel bir yer” – Özgür cin Dobby “Cılız olan sensin. Sevgiyi ya da dostluğu asla öğrenemeyeceksin ve ben senin için üzülüyorum.” – Harry Potter Voldemort’a söylüyor “Düşmanlarınıza karşı çıkmak cesaret gerektirir. Fakat arkadaşlarınıza karşı durmak daha büyük bir cesaret ister.” Albus Dumbledore “Önümüzde bir savaş varsa dahi, Voldemort’un sahip olmadığı bir şeye sahibiz. Talihine savaşmaya değer bir şeye.” Harry Potter

Sözcüklerin eforu asla küçümsenemez

Harry Potter Dumbledore

Bu hayatta güçlü olmanızı sağlayacak pek çok şey vardır. Harry Potter cihanında bu sihirdir, ancak sihirden dahi daha güçlü bir şey vardır: Kelimeler. Kelimeler değil midir binlerce insanı tek bir ağızdan haykırdırarak savaşlar çıkartan. Şayet bu efor, doğru kullanılırsa insanın elindeki en ehemmiyetli koz olur. Harry Potter cihanı da bunu bize göstermiştir. İşte bu özel cihanda sözcüklerin eforunu bize gösteren bazı replikler:

“En güçlü sihirlerimiz laflarımızdır. Hem inciten hem de iyileştiren laflarımız.” – Albus Dumbledore “Kuşkun varsa, kütüphaneye gideceksin” – Hermione Granger “Kelimeler bana kalırsa her zaman hudutsuz bir sihir kaynağımız olagelmiştir. Hem insanı yaralayabilir hem de iyileştirebilirler.” – Albus Dumbledore “Her şeyin hakikat ismini söyle. Bir şeyin isminden korkarsan kendisinden daha çok korkmaya başlarsın.” – Albus Dumbledore

Bir insanın makûs görünmesi her zaman makûs olduğu anlamına gelmez

Harry Potter Severus Snape

Bazı insanlar vardır. Yaptıkları her şeyi bizim makûsluğumuz için yapıyorlarmış gibi görünürler. Hatta “bizce” öyle şeyler yaparlar ki kendilerinden nefret ederiz. Mesela ergenlik çağlarımızda ailemiz uzak yerlere gitmemize izin vermedi diye günlerce odamızdan dışarı çıkmayıp onlara kızarız. Bizden nefret ettiklerini düşünürüz. Özgürce yaşamamıza izin vermediklerini…

İşte Harry Potter’da bildiğimiz şey bunun her zaman doğru olmadığı oldu. Bazen insanlar yaptıkları şeylerle bize çok makûs görünebilir, ancak unutmamamız gereken bir şey var. Her makûsun içinde iyilik, her iyinin içinde de makûsluk vardır. Bize her makûs görünen insan makûs olmayabilir, reelinde çok büyük fedakarlıklar sunmuş olabilir. Harry Potter’ın cihanında bu misali çok defa gördük, ancak en somut misal elbette Severus Snape’dir.

6. filme kadar kendisini gıcık hoca olarak gördüğümüz Snape, daha sonrasında Dumbledore’u öldürüp tamamen makûs tarafta yer almıştı. Son filmde ise bu efsane profesörün hayatını, neden bunları yaptığını bildiğimizde reelinde ne kadar güçlü bir insan olduğunu görüyoruz. Bu hayat dersiyle alakalı Harry Potter’ın bize kattığı repliklerden kimileri şunlar:

“Hepimizin içinde hem aydınlık hem de karanlık bir taraf vardır. Ehemmiyetli olan hangisini seçtiğimizdir. Bizi biz yapan budur.” – Sirius Black “Her zaman.” – Severus Snape O ne içten bir kelimedir öyle. Severus’un bu zamana kadar yaptığı her şeyi doğru bir biçimde bildiğimiz sahnede Snape’ın Harry’nin annesine sezdiği aşkı ifade ettiği anda söylenen tek bir kelime. Laflar bu noktada kifayetsiz kalır.

Tercihler hayatımızı tanımlar

Harry Potter

Harry Potter cihanından bildiğimiz bir öbür şey ise tercihlerin ehemmiyeti olmuştur. Yaptığımız bazı tercihler, iyi veya makûs bir insan olduğumuz gibi daha pek çok varyasyona imkân tanıyabilir. Harry Potter’ın bizlere bu mevzuda aktardığı bazı replikler şunlar:

“Reel ehemmiyetli olan birinin nasıl doğduğu değil, nasıl geliştiğidir.” – Albus Dumbledore “Kaygısızlık ve bakımsızlık, çoğu zaman düpedüz hoşlanmamaktan daha fazla zarar yaratır.” – Albus Dumbledore “Mesele şu ki insanlar daima kendileri için en makûsunu seçmek gibi bir huya sahipler.” – Albus Dumbledore

Harry Potter, esinlerin de bol olduğu bir kâinattır

Harry Potter Dumbledore

Harry Potter, bu saydığımız tüm hayat derslerine ek olarak bizlere rakamsız mevzuda esin verdi. Dumbledore başta olmak üzere birbirinden ehemmiyetli kişiliklerin bizlere aktardığı nasihatler hayatımızın bazı noktalarında hep yanımızda oldu. Bu nasihatler bazen hayatın daha cümbüşlü olmasını önerirken bazen de daha zeki olmamız için çalışmamızı sağladı. Harry Potter cihanında geçen birbirinden iddialı esin kapsayan repliklerden kimileri ise şunlar:

“Azıcık tehlike olmadan hayatın ne tadı olur?” – Sirius Black “Mutluluk en karanlık zamanlarda dahi vardır. Yeter ki ışığı açmayı unutmayın.” Albus Dumbledore “Bir adamın nasıl biri olduğunu kavramak istiyorsan, kendisiyle denk olanlara değil, astlarına nasıl muamele ettiğine bak.” – Sirius Black “Hudut tanımayan bir zekâ, en büyük armağandır insana.” – Rowena Ravenclaw

Harry Potter; 7 kitabı ve 8 filmiyle bizleri belleklerimizden kolay kolay çıkmayacak bir yolculuğa götürdü. Bu yolculukta bize kattığı şeyler de bir hayli fazla. Bu hoş yolculukta Harry Potter cihanında geçen ve bu içerikte yer almalıydı dediğiniz replikler var mıdır? Teklif ve yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.