Hanımcılık Kazanacak: Bir Adam Eşi İçin 360 Derece Dönebilen Ev Yaptı
74 okunma

Hanımcılık Kazanacak: Bir Adam Eşi İçin 360 Derece Dönebilen Ev Yaptı

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:43
Hanımcılık Kazanacak: Bir Adam Eşi İçin 360 Derece Dönebilen Ev Yaptı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bosna Hersek’in Srbac bölgesinde yaşayan Vojin Kusic, evinden bunalan ve daha değişik manzaraları görmek isteyen eşini memnun etmek için 360 derece dönebilen bir konut yaptı.

Üretimi 6 senede bitirilen konut, bir aks üzerinde dönen mekanizmaya bağlı ve 22 saniyeden 24 saate kadar istenen süratte kendi aksı çevresinde dönebiliyor. Konutu tamamen tek başına yapan adam, eşinin isteklerinden sıkılınca böyle bir konut yapmaya karar verdiğini anlattı.

“Eşimden dırdırından usanmıştım”

72 yaşındaki Vojin Kusic bu konut fikrinin nasıl ortaya çıktığını “Eşimin sık sık dile getirdiği şikayetlerinden ve konutu yine döşeyip durmasından usandım ve ‘Sana dönen bir konut yapacağım istediğin doğrultuya çevirebileceksin’ dedim” biçiminde açıkladı. Kusic’in eşi konutla ilgli rastgele bir yorumda bulunmadı.

Evin teknik özelliklerine gelecek olursak, en yavaş süratte bütün bir dönüşünü 24 saatte, en süratli anında ise aynı dönüşü 22 saniyede bitirebiliyor. 7 metrelik bir aks üzerinden dönen mekanizmaya bağlı. Kusic evin dönmesini sağlayan özel mekanizma da dahil, evin tamamını tek başına yaptı. Evin imal evresinde kalp problemi yaşasa da 6 senede konutu bitirmeyi muvaffak oldu. Ayrıca bu evin sabit yapılara mukayeseyle zelzeleye daha dayanıklı olduğunu korundu.

Vojin Kusic, Amerikalı mucit Nikola Tesla’yı misal aldığını belirtti. İyi eğitim görme ihtimalinin olmadığı fakir bir ailede yetişen Kusic, bazı şeyleri kendiliğindene üretmeyi bilmek zorunda kaldığını anlattı. Bu evin bir buluş olmadığını sadece istek ve bilgiyle ortaya çıktığını vurguladı. “Benim yeterli zamanım ve bilgim vardı, yaptım” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.