Göklerin Hakimleri: Günümüzde Hizmet Veren En Hızlı Askeri Uçaklar
63 okunma

Göklerin Hakimleri: Günümüzde Hizmet Veren En Hızlı Askeri Uçaklar

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:52
Göklerin Hakimleri: Günümüzde Hizmet Veren En Hızlı Askeri Uçaklar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

20. asrın ortalarında geliştirilen ilk jet motorundan bu yana uçak geliştiricileri epeyce bir yol kat etti. Süpersonik süratlerde izleyen uçaklardan, dizel motorlu bir pervaneli uçağa kadar- uçak mühendisleri, savaş uçaklarının şu an oldukları noktaya gelebilmeleri için oldukça uzun ve dolambaçlı yollardan geçti. 

Hava güçleri ve donanma dendiğinde ise sürat, akla gelen ilk etmenlerden birisidir. Özellikle de mevzubahisi olan şey korunma uçakları olduğunda zaman son derece ehemmiyetlidir ki sürat de bu zamanın tanımlayıcısı rolündedir. İşte karşınızda günümüzde hizmet vermekte olan en süratli askeri hava hizmetleri

Boeing X-37 

Boeing X-37 

Amerika Birleşik Devletleri Hava Güçleri tarafından geliştirilen ve NASA tarafından uzaya sevk edilen insansız uzay vasıtayı Boeing X-37‘nin temel vazifeyi, yine kullanılabilir uzay teknolojilerini test ettikten sonra Dünya’ya geri dönmektir. 

Dünya’ya dönüşü sırasında Boeing X-37, ses süratinin vasati 16 katı bir süratle atmosfere giriş yapabilir. 

MiG-25 Foxbat 

MiG-25 Foxbat 

Şu an hizmette olan en süratli savaş uçağı unvanın sahibi Sovyet imali MiG-25, geliştirici işletme Mikoyan tarafından özünde bir önleyici uçak olarak planlanmıştır. 

İlk olarak 1964 senesinde havalandığını düşündüğümüzde; mach 2.8’lik bir seyir sürati sürdürebilen ve maksimum 3.2’lik fazla sürate erişebilen Foxbat’in muazzam bir teknoloji olduğunu söyleyebiliriz.  

F-15E Strike Eagle 

F-15E Strike Eagle 

30 seneyi aşkın bir zamandır vazife yapmakta olan F-15, bir müddet daha semanda süzülmeye devam edecek gibi görünüyor. Sebebi ise son derece net: F-15E Strike Eagle’ın düşmanları tutmak ve yok etmek üzere özel olarak dizayn edilmiş harikulade tasarımı. 

Saatte 3.017 mil süratle uçabilen F-15, amaçlanan yerleri vurduktan sonra aniden gözden kaybolabilir. 

MiG-31 Foxhound 

MiG-31 Foxhound 

Günümüzde yapımı durdurulmuş olan SR-71 Blackbird’şöhret peşindeki Ruslar, takati MiG-31 ve onun Kinzhal hipersonik füzelerini geliştirmekte buldu. MiG-31’in tek yanılgıyı ise, lideri MiG-25 kadar iyi olmaması. 

 Saatte 2.993 mil azami sürate sahip MiG-31, atası MiG-25’in gölgesinde kalmış olabilir; ancak bu yeniden de onun dünyanın en süratlilerinden birisi olduğu hakikatini değiştirmiyor. 

Sukhoi Su-27 

Sukhoi Su-27 

1977 senesinde ilk uçuşunu hakikatleştiren Su-27; Sovyet Birliği’nin, F-15 programına yanıtı kalitesinde planlanmış ağır bir avcı uçağıdır.  

Hala daha birkaç değişik ülkenin kullanmakta olduğu Su-27, 2.496 mil/saat azami sürate sahip. Hatta Amerika Birleşik Devletleri’nin, kaptan eğitiminde kullandığı dört adet Su-27’si dahi var. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.