Gizemli Ankara cinayeti
81 okunma

Gizemli Ankara cinayeti

ABONE OL
Ekim 17, 2021 06:43
Gizemli Ankara cinayeti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye bir 16 Ekim günü, yakın tarihin en sırlı cinayetine şahit oldu. Tabancayla vurularak öldürülen ünlü bir hekim, katil ise Genelkurmay Başkanı’nın oğluydu. Cinayetin ardından Ankara Valisi de intihar edince olay daha da karışık hale geldi. Çok partili hayata geçişteki sancılı yarıyıla rastlayan ‘Ankara Cinayeti’ davası her türlü baskı ve entrikalar karşısında basın serbestliğinin ve yargı bağımsızlığının ehemmiyetini de gösteren bir simgeye dönüştü.

“RAPOR VERMEDİ, ÖLDÜRDÜM”

16 Ekim 1945 günü, Ankara’nın ünlü hekimlerinden Neşet Naci Arzan, Ulus’taki muayenehanesinde 7 mermiyle vurularak öldürüldü. Katil olay yerinden süratle uzaklaşıp kayıplara karıştı. Ertesi gün, Anafartalar Karakolu’na silahıyla beraber gelip teslim olan Reşit Mercan isimli bir genç, cinayeti kendisinin işlediğini anlattı ve “Tüberküloz hastasıyım, rapor istedim vermedi, öldürdüm” dedi. Mercan silahı aynı konutu paylaştığı Haşmet Orbay’dan aldığını söyledi. Haşmet Orbay, Genelkurmay Başkanı Kazım Orbay’ın oğlu ve Ankara Valisi Nevzat Tandoğan’ın da Özel Kalem Müdürü’ydü. Öldürülen ise aynı zamanda Ankara’daki Sovyetler Birliği Büyükelçiliği’nin hekimiydi.

Kazım Orbay

BASIN ŞÜPHELERİ DİLE GETİRDİ

Dava bir ay içinde süratle sonuçlandı, Reşit Mercan 20 sene mapusa mahkum edildi. Haşmet Orbay da silah temininden 1 sene ceza aldı. Ancak gazeteciler olaydaki şüpheleri haberleştiriyordu. Öldürülen ad çocuk ve dahiliye hekimiydi, Mercan da tüberküloz hastası değildi. Medyaya göre hakikat katil Haşmet Orbay’dı ve kabahat, dostuna devrilmişti. Vali Nevzat Tandoğan’ın makamında ‘Katil zanlısı’ Reşit Mercan ile baş başa görüşme yaptığını da gazeteciler ortaya çıkardı. Karar Yargıtay’dan döndü ve dominantların tesir altında kalmaması için dava Bolu’ya alındı. 5 ay sonra yine başlayan mahkemede Reşit Mercan itiraflarda bulundu. Cinayeti dostu Haşmet Orbay’ın işlediğini, Vali Tandoğan’ın kendisinden kabahati üstlenmesini isteyip Emniyet Müdürü’nün de vefatla tehdit ettiğini söyledi.

VALİ İNTİHAR, BAŞKAN İSTİFA ETTİ

Duruşmada ifade veren Vali Tandoğan iddiaları yalanladı. Kendisinin fırça atılarak egemeni de Adalet Bakanı’na şikâyet etti. Eşine “İftiharımla oynandı” diyen Tandoğan, Ankara Emniyet Müdürü’nün “Vali ile zanlı, baş başa görüştü” açıklamasıyla devrildi. Mahkemeden 1 gün sonra Ankara’daki evinde silah ile intihar etti. ‘Demir Yumruk’ lakaplı Tandoğan, Ankara’da 17 sene Valilik yapan, “Bu ülkeye komünizm gerekliyse, onu da biz getiririz” diyen ve Aşık Veysel’i “Pejmürde elbiseli” mazeretiyle şehre sokmayan çok güçlü bir addı.

YARGITAY DAVAYI YENİDEN BOZDU

Bolu’daki duruşma, şahitlerin teşhisi neticeyi ilkinden değişik bir karar verdi ve Orbay cinayet kabahatinden idama, Reşit Mercan da adaleti yanıltmaktan 10 sene mapusa mahkum oldu. Genelkurmay Başkanı Kazım Orbay, oğlunun aldığı ceza sonrası istifa etti. Yargıtay davayı bir kere daha bozdu ve son karar ile Orbay 18 sene, Mercan da 9 seneye mahkum oldu. İki kararlı, 1950’de Demokrat Parti’nin çıkardığı bağışlama ile hür kaldı.

DAVADA KARANLIK NOKTALAR KALDI

Ancak Orbay’ın hekimi neden öldürdüğü ortaya çıkmadı ve kendisi de cinayeti kabul etmedi. Bir iddiaya göre Sovyet Elçiliği’nin hekimliğini de yapan Neşet Naci Arzan ajandı ve Orbay ‘Derin devlet’ yönergeyi neticeyi bu cinayeti işlemişti. Bir başka iddia ‘para’ bir değişiği de ‘kadın’ sorunuydu. Neticede davada bazı karanlık noktalar kalsa da yargı tüm baskılara karşın tarafsız şekilde işledi, basın görevini yaptı ve asıl ortaya çıktı.

AGATHA CHRİSTİE ARAŞTIRDI

‘Ankara Cinayeti’ ünlü polisiye roman yazarı Agatha Christie tarafından da incelendi. Türkiye’ye gelen Christie, “Bu olay asıl bir polis romanı olur” diyerek cinayet hakkında araştırma yaptı. Ancak bu mevzuda roman yazmadı. ‘Ankara Cinayeti’ni, Orbay ve Mercan’ın Robert Koleji’nden sınıf dostu olan ve 2009’da hayatını kaybeden ANAP daha önceki Milletvekili İhsan Tombuş kitaplaştırdı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.