Gençlerle ilgili çarpıcı araştırma: Yüzde 63’ü gitmek istiyor
152 okunma

Gençlerle ilgili çarpıcı araştırma: Yüzde 63’ü gitmek istiyor

ABONE OL
Haziran 1, 2023 21:50
Gençlerle ilgili çarpıcı araştırma: Yüzde 63’ü gitmek istiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Konrad-Adenauer-Stiftung Derneği’nin, 16 vilayetten 18-25 yaş aralığındaki 2 bin 140 gençle görüşerek yaptığı “Türkiye Gençlik Araştırması”nın sonuçları bugün yayınlandı.

“Sosyo-demografik sonuçlar” alt başlığında, araştırmaya 16 vilayetten 2 bin 140 kişinin katıldığı, katılanların yüzde 56’sının bayan, yüzde 44’ünün erkek olduğu ve araştırmaya katılanların yaş aralığının 18-25 olduğu bilgileri yer aldı.

ARAŞTIRMADA KİMLER VAR?

Araştırmaya katılanların çoğunluğunun öğretim düzeyinin yüzde 63,3 ile lise ve dengi okul mezunu olduğu belirtilerek, “Araştırmamızda, iştirakçilere en son bitirilen okul, alınmış olan diploma, sorulduğu için, örneğin hala üniversite öğrencisi olanlar da, lise ve dengi okul mezunu olarak kodlandırılmıştır. Bu nedenle lise ve dengi okul mezunu görünenlerin sayısı en yüksek olarak ortaya çıkmıştır” denildi. 

Katılımcıların yüzde 27,4’ü iş sahibi iken, yüzde 58,4’ünün personel olarak çalıştıklarını belirttikleri aktarıldı. Ayrıyeten çalışmayanların yüzde 88,5’inin öğrenci olduğu; çalışanların yüzde 13,5’inin devlet memuru ve yüzde 12,1’inin avukat, hekim üzere “nitelikli” meslek sahibi olduklarını belirttiği yer aldı.  

EKONOMİK AÇIDAN ZORLUK ÇEKİYORLAR

Raporda, iştirakçilerden öğrenci olanların yüzde 23,7’sinin kaliteli bir eğitim aldıklarını belirttiği, yüzde 60,4’ünün ise eğitimlerinden orta derece şad olduğunu belirttiği kaydedildi.

Devamında, “Öğrenci olan gençlerin yüzde 61,3’ü eğitimlerini sürdürürken ekonomik açıdan zorluk çekmektedir. Eğitim masraflarını karşılamadaki zorluk, görece daha düşüktür, yüzde 50,4. Eğitimle ilgili ulaşım konusunda yaşanan zorluk düzeyi daha da düşmektedir, yüzde 42,2. İrtibat (internet-telefon) masraflarını karşılamaktaki zorluk oranı yüzde 51,4’tür. Beslenme masraflarını karşılamaktaki zorluk seviyesi yüzde 55,4’tür. Barınma masraflarını karşılamaktaki zorluk seviyesi, öğrencilerin tüm zorunlu muhtaçlıkları içinde zorlandıkları en düşük kalemdir, yüzde 37,6” tespitlerine yer verildi.  

“KATILIMCILARIN YALNIZCA YÜZDE 17,3’Ü MUTLUDUR” 

Araştırmaya katılanların “sadece yüzde 17,3’ü mutludur” denilirken, “orta derecede” memnun olanların oranının yüzde 52,5 olduğu ve iştirakçilerin yüzde 30,1’inin kendini mutsuz olarak değerlendirdiği kaydedildi. İştirakçilerin gelecek amaçları ve yaşamak istedikleri ülke tercihlerine yönelik tespitler ise şöyle aktarıldı: 

“Gençlerin gelecekteki en kıymetli maksadı güzel bir hayat yaşamaktır (yüzde 46,7). Gençlerin yüzde 63’ü, imkân olsa öteki ülkede yaşamak istemektedir. Birinci sırada tercih edilen ülke Almanya, ikinci sırada ise ABD’dir. Ülkeler kümesi ise Avrupa, İskandinav ülkeleri ile Kanada’dır. Bir öteki ülkede yaşama isteğinin en kıymetli nedeni (yüzde 47,8), ömür şartlarını yükseltme isteğidir. İkinci kıymetli neden (yüzde 20,7) o ülkelerde daha çok özgürlük olduğu fikridir.” 

‘EKONOMİ KÖTÜ’ DİYENLERİN ORANI YÜZDE 86,2

Gençlerin Türkiye’deki ekonomik duruma ait görüşleri ise şu halde aktarıldı: 

“Türkiye ekonomik olarak az gelişmiş-gelişmekte olan bir ülkedir diyenlerin oranı yüzde 73’tür. Türkiye’nin şu anki iktisat siyasetleri başarısızdır diyenlerin oranı yüzde 80,6’dır. Türkiye’deki ekonomik durum berbattır diyenlerin oranı yüzde 86,2’dir. Türkiye’deki gelir dağılım eşit değildir ve istikrarsızdır diyenlerin oranı yüzde 88,7’dir. Türkiye’de çok fazla işsizlik vardır diyenlerin oranı yüzde 84,6’dır. Tüketimim konusunda kendimi sınırlandırdım, tüketimimi azalttım, yüzde 84,4.” 

DİKKAT ÇEKEN ADALET VURGUSU

Hükümetin uygulamalarına ait, iştirakçilerin yüzde 70,4’ünün hükümetin idare biçimini hakikat bulmadığını ve yüzde 81,2’sinin hükümetin adalet uygulamalarını yanlışsız bulmadığını söylediği aktarıldı.

Hükümetin iktisat uygulamasını gerçek bulmadığını belirten iştirakçi sayısı yüzde 83,8 iken, hükümetin eğitim uygulamasını hakikat bulmadıklarını söyleyen iştirakçi sayısı yüzde 75,7 olarak raporda yer aldı.

İştirakçilerin yüzde 66,9’u hükümetin özelleştirme siyasetlerini hakikat bulmadığı belirtilirken, yüzde 86,3’ünün göçmen siyasetlerini hakikat bulmadığı aktarıldı. Öne çıkan başka tercihler ise şöyle sıralandı:  

*Hükümetin yabancılara emlak, gayrimenkul satışını yanlışsız bulmuyorum, yüzde 81,1. 

*Türkiye’nin bugünkü idaresinden şad değilim, Türkiye çok makûs yönetiliyor, yüzde 69,6. 

*Türkiye’nin geleceğini çok düzgün görmüyorum fakat geleceğinden umutluyum, yüzde 39,4. Türkiye’nin geleceğini çok güzel görmüyorum geleceğinden umutsuzum, yüzde 27,2. 

*Türkiye’de meseleler yaşanmaktadır, yüzde 98,4. En çok yaşanan problemler sırasıyla, mevcut ekonomik şartlar, hukuk ve adalet, işsizlik, adam kayırma-yolsuzluk ve rüşvet. 

*Devlette işe alımlarda ehliyet ve liyakate uygun davranılmadığını düşünüyorum, yüzde 71,3. 

*Gençler, gündemi takip etmektedir, yüzde 85,5. 

*Gençler, gündemi en çok toplumsal medyadan takip etmektedirler, yüzde 52. 

*Gençler, siyasetçi olarak en çok Mansur Yavaş’ı beğenip takdir etmektedir, yüzde 42.  

*Seçimlerde Mansur Yavaş’ı cumhurbaşkanı adayı olarak istemektedirler, %53,5. 

*Gençler Türkiye için, parlamenter sisteminin daha uygun olduğunu düşünmektedirler, yüzde 74,3 

*Yakın gelecekte Türkiye’yi bekleyen problemler vardır, yüzde 98,3. Birinci sırada gelen sorun ekonomik meselelerdir, yüzde 89,2. 

*Türkiye’de en çok olması beklenen problemler, birlikte sırasıyla; ekonomik problemler (yüzde 32,2), sığınmacı sıkıntıları (yüzde 27,3) ve terör meseleleridir (yüzde 15,8).” 

Sığınmacılar ile ilgili kısımda; iştirakçilerin yüzde 91,8’inin hükümetin mevcut sığınmacı siyaset ve uygulamalarını yanlış buldukları ve değiştirilmesi gerektiğini belirttiğine yer verildi.  

“OLUMSUZ NİYETLERE SAHİPLER” 

Öne çıkan tespitlerin yer aldığı yönetici özetinin sonunda yer alan kıymetlendirme ise şöyle: 

*Araştırmaya katılan gençlerin, öğrenci olmakla birlikte ekseriyetle rastgele bir işte çalışmadığını görüyoruz. Aldıkları eğitimden, orta derecede mutlular ve eğitim sürecinde ekonomik zorluklar yaşamaktalar.

*Yaşamlarından pek keyifli değiller, çoğunlukla orta seviyede memnuniyet ile hayatlarını sürdürüyorlar. Ülkenin iktisadına ait ve hükümetin uygulamalarına ait yüksek oranlarda, olumsuz niyetlere sahipler.

*Adalet, insan hakları, işe yerleşme mevzularında hayli yüksek oranda olumsuz bakış açısına sahipler. İmkân olduğunda, yurtdışına gitmek istemektedirler. Bu durum, ülkedeki iktisat politik uygulamalara yönelik olumsuz bakış açıları ile birlikte düşünüldüğünde, yaşadıkları hayattan memnun olmadıklarını ve gelecekten de çok fazla umutlu olmadıklarını göstermektedir. 

*Politik olarak, aslında bir siyasal angajman içinde olmadıkları görülüyor. Aşikâr politik görüşlere karşı uzaklıklı lakin gündemi takip eden, seçimlerde oy verecek bir gençlik olduğundan kelam edebiliriz. Bu da aslında, klasik siyasetçi ve siyasetlere karşı bir güvensizlik ve ilgisizlik hissinin dışavurumu olarak kıymetlendirilebilir.

*Var olan politik partiler içinde CHP ve siyasetçiler ortasında Mansur Yavaş’ı ön plana çıkartıyorlar. Başka parti ve siyasetçiler, bunlardan açık orta geride görünüyorlar. Mansur Yavaş’ı destekleyenler ortasında, bayan erkek oranında bayanlar çok daha yüksek ve eğitim ortalamasında ise yeniden eğitimli şahısların çok daha yüksek oranda oldukları görülmüştür. 

“GENÇLER SIĞINMACILARA VE HÜKÜMET SİYASETLERİNE KARŞI”

*Sığınmacılar konusunda aslında, bu araştırmanın bir alarm verdiğini söylemek mümkün görünüyor. Gençlerin, sığınmacılara ve onlara yönelik hükümet siyaset ve uygulamalarına hayli karşı bir yaklaşıma sahip oldukları tespit edilmiştir.

*Gençlere kadar inen bu tepkisel yaklaşıma bakıldığında, sığınmacılara yönelik hali hazırdaki siyaset ve uygulamaların ülke için sürdürülebilir bir süreç olmadığına işaret ettiğini söylemek imkanlıdır. (ANKA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.