Gemilerin Devasa Dalgalara Rağmen Nasıl Sapasağlam İlerlediğini Gösteren Video
70 okunma

Gemilerin Devasa Dalgalara Rağmen Nasıl Sapasağlam İlerlediğini Gösteren Video

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:21
Gemilerin Devasa Dalgalara Rağmen Nasıl Sapasağlam İlerlediğini Gösteren Video
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mevsimler ya da doğa vakaları gibi çok muhtelif sebeplerle deniz erişiminde sık sık risklerle karşılaşılabiliyor. Özellikle büyük yük gemilerinde yaşanabilecek her olasılık hesaplanarak tedbirler alınması gerekiyor.

Mümkün risklere karşı alınan tedbirler ya da yaşanan somurtkanlıklar ise gemi teknolojisinin büyümesinde oldukça tesirli oluyor. Günümüzde büyüyen teknoloji sayesinde gemiler tehlikesiz bir erişim taşıtı haline geldi. Gemilerde dalgaların tesiriyle çok sık karşılaşılan yana uyuma meseleyi bir faal tank sistemiyle hakimiyet altına alınabiliyor.

Gemilerin dalgalar sebebiyle yana uyumasını yasaklayan sistem nasıl çalışıyor? 

Faal tank sistemi en kolay tanımıyla; geminin rastgele bir dalgadan kaynaklanan hareketini hakimiyet etmek için kullanılıyor. Bu sistem gemilerde balansı sağlayarak, geminin yana uyumasının önüne geçiyor. Esasta su yüzeyindeki hava tazyikinin hakimiyetine direnen sistemde ükleme ya da hava şartlarının da tesiriyle dalga hareketleri neticesinde yaşanan yana uyuma meselesine karşı geminin altında yer alan tankların doldurulmasıyla denge sağlanıyor.

Sistem günümüzde iki biçimde uygulanıyor. İlkinde geminin iki yanında, bir kanal ile birbirine bağlı iki konteynır yer alıyor. Bu konteynırlarda balansı sağlayacak su bulunuyor ve dalga hareketine bağlı kanal arasında suyun hareketi ile denge sağlanıyor. Öteki ve daha yeni sistem ise hareketi idrak eden sensörler ile çalışıyor. Geminin hava kanalında yan uyuyuşunu idrak eden bir sensör tarafından çalıştırılan valfler bulunuyor. Bu valfler sayesinde suyun yuvarlanması, sallanması gibi nedenlerle tankın sarsılmasının önüne geçeçek bir akış pompası kullanılıyor Bu akış pompası da tanklardaki suyun hareketiyle balansı sağlıyor. Faal tanklar, kullanılan sistemin de gelişmişliğine bağlı olarak hareketi yasaklamada %80 veya daha fazla bereketli.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.