Geçmişten Günümüze James Bond’un Filmlerde Kullandığı Tüm Telefonlar
69 okunma

Geçmişten Günümüze James Bond’un Filmlerde Kullandığı Tüm Telefonlar

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:52
Geçmişten Günümüze James Bond’un Filmlerde Kullandığı Tüm Telefonlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ian Fleming tarafından 1952’de yaratılan hayali bir casus kişiliği olan James Bond bugüne kadar pek çok filmle izleyicileriyle buluştu. Bu filmlerden özellikle kimilerinde ise şahsiyetin kullandığı cep telefonlarıyla yapılan ürün yerleştirmeler bir banal haline geldi. Çoğu filmde kişilik Sony’nin ürettiği cep telefonlarıyla karşımıza çıkarken son filmle Sony’nin yerini Nokia’nın aldığını gördük.

Son senelerde telefon imalinde süratini eksilten Sony’nin yerini Nokia’ya vazgeçmesinin sebepleri tartışılırken, bugüne kadar ajan James Bond’un filmlerinde karşımıza çıkan tüm telefon modellerini derledik. Seneler içinde büyüyen telefon teknolojisini bir de James Bond filmleriyle görelim.

Tomorrow Never Dies

sony

1997 üretimi bu filmde kişilik Sony Ericsson’un JB988 modelini kullandı. Bu model sadece James Bond’un Yarın Asla Can Vermez filmi için üretildi. Telefonun başlıca özelliklerine bakılırsa sadece film için üretildiği için oldukça uğurluyuz. Sony’nin bu modelinde 20.000 voltluk bir şok aygıtı ve şahsiyetin otomobili için bir uzaktan kumanda bulunuyordu.

Die Another Day

sony

2002’de yayınlanan bu filmde ise Bond kullanmasa da yeniden iki değişik modelde Sony cep telefonuyla karşılaşıyoruz. Sony Ericsson T68i ve P800 modelleri o seneye göre iyi bir çözünürlükte ekran sunuyordu.

Casino Royale

sony

Bu filmde de eş özelliklere sahip Sony Ericsson K800i ve M600i olmak üzere iki model telefon çıkıyor. Filmde K800i modelini James Bond, M600i modelini ise Vespa Lynd kişiliği kullandı. Bu iki telefonun da müthiş özellikleri yoktu ama filmin çıktığı 2006 seneyi dikkate alınırsa, o yarıyıllar için oldukça bedelli kamera özelliğini barındırıyordu.

Quantum of Solace

sony

Bu filmde Bond, telefonu ilk defa arama ve iletileşme gibi temel işlevlerinin dışında kullandı. Sony Ericsson C902 Cybershot model telefonda 5 MP kamera bulunuyordu. Bu zamana kadar yalnızca marka olarak görünür olan Sony, 2008’de üretimi bu filmle ilk defa özellikleriyle öne çıktı.

Skyfall

sony

2012 senesine gelindiğinde uslu telefonlar yaygınlaşmaya başlıyordu. Bond’un ilk kullandığı uslu telefon Sony Xperia T oldu. Sony’nin “Bond” olarak adlandırdığı bu telefon android işletim sistemine sahipti.

Bu filmde ayrıca Sony dışında bir markanın telefonu görünüyor ancak firma rakip işletmenin telefonunun filmde yer almasından rahatsız olmuş olacak ki telefon markası saklanmıştı. Ancak Samsung’un GT-S5611 model telefonu, logosu saklanarak da olsa Sony dışında filmde yer bulan ilk telefon oldu. 

No Time to Die

nokia

James Bond filmlerinde ilk kere Sony dışında reklamı yapılan telefon Nokia 8.3 5G oldu. Bond’un son filmi No Time To Die’da yer bulacak telefon, daha film çıkmadan duyurulmuştu. Markanın en yeni aygıtı olan bu model film ile beraber duyuruldu. Ancak bazı mazeretlerle filmin çıkış tarihi ertelendi ve film çıkana kadar HMD Global’in üreticisi olduğu Nokia 8.3 5G aktüelliğini kaybetti.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.