Formula 1 pistinin otelini 2003’den beri yapmamışlar
75 okunma

Formula 1 pistinin otelini 2003’den beri yapmamışlar

ABONE OL
Eylül 22, 2022 06:58
Formula 1 pistinin otelini 2003’den beri yapmamışlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Tuzla ilçesindeki, Akfırat mevkiinde 2003 yılında yapılan ve 2005 yılında ilk Formula 1 yarışlarının yapıldığı İstanbul Park pistiyle ilgili dikkat çeken bir ayrıntı ortaya çıktı.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılan Formula 1 pisti projesi kapsamında inşa edilmesi gereken otelin ve konaklama evlerinin, Sayıştay raporunda yapılmadığının ortaya çıktığını açıkladı.

“KAYIP OTELLE İLGİLİ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUM”

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, konuyla ilgili Sayıştay raporunu sosyal medya hesabından paylaşarak, “Yap-İşlet-Devret’le yapılan Formula 1 Pisti Projesi kapsamında inşa edilmesi gereken otelin buharlaştırıldığını tespit ettik.

2023 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğüne devredilmesi gereken otel ortada yok! Kayıp otelle ilgili suç duyurusunda bulundum.” ifadelerini kullandı.

“15 YIL GEÇMİŞ OLMASINA RAĞMEN…”

Sayıştay raporunda konuyla ilgili şu ifadeler kullanıldı:

“Projeler zamanında verilmiş olmasına rağmen, proje tasdik tarihi olan 14.10.2003 tarihinden 30 ay sonraki tarih olan 14.04.2006 tarihinde işin bitirilemediği tespit edilmiş, diğer bir ifadeyle otel ve konaklama evleri yapılmamıştır. Bu süreç rapor tarihi itibariyle halen devam etmektedir.

İşin bitim tarihi üzerinden takriben 15 yıl geçmiş olmasına rağmen idare tarafından sözleşmede öngörülen müeyyideler uygulanmadığı gibi, eksik imalatların yapılmasına yönelik her hangi bir girişimde de bulunulmamıştır. İlgili işin ihalesinde öngörülen otel, konaklama evlerinin yaptırılması, sözleşmede öngörülen müeyyidelerin uygulanması ve geçici kabulün bir an önce yapılması gerekmektedir.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.