Florya’daki o yurt da TÜGVA’ya tahsis edilmiş
96 okunma

Florya’daki o yurt da TÜGVA’ya tahsis edilmiş

ABONE OL
Ekim 13, 2021 23:03
Florya’daki o yurt da TÜGVA’ya tahsis edilmiş
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İBB Meclisi’nin ekim ayı seanslarının ikinci bileşimi Yenikapı’daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Şov ve Sanat Merkezi’nde 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Mektep başkanlığında toplandı. Seansta TÜGVA ve İBB arasındaki Büyükada İskelesi’nde yaşanan tahliye krizi tartışıldı.

“BU ŞARKI KALDIĞI YERDEN DEVAM EDECEK”

AKP’li İBB Meclis Azası Erdem Kertişçi, gündem dışı yaptığı konuşmada TÜGVA’nın hukuksuz biçimde İBB tarafından işgal edildiğini korunarak “Hukuk tanımaz İBB, genç kardeşlerimize saldırdı. Siz gençlerin ulusal ve manevi kıymetlerle yetiştirilmesinden korkuyorsunuz. İsmeler’daki kanunsuzluğun yolsuzluğun üstünü örtmek kaybolan atların üstünü örtmek için yosunu işlemi yapıyorsunuz” dedi.

Kertişçi, TÜGVA’nın gençlere hizmet etmek için 2018 senesinde Şehir Hatları’ndan 10 seneliğine kiraladığını belirterek yaşanan süreci anlattı.

Kertişçi “Adnan Menderes ve dostlarını hukuksuzca asmanızdan, türbanlı milletvekillerini meclisten atmasından sizi çok iyi öğreniyoruz. Biz bu vatanın evladıyız. Bizim çabamız hak, adalet, hukuk, halkın mukaddeslerini yaşatma, büyük Türkiye gayretidir. Merak etmeyin gençler, çoğu gitti azı kaldı, bu şarkı burada bitmedi, 2024’te kaldığı yerden devam edecek” dedi.

image small

“ORASI 3 YILDIR KAYIP”

İsmeler Belediye Başkanı Erdem Gül de yaptığı konuşmada “AK Partili dostumuz bir işgal teşebbüsünden bahsetti. İşgal silahla tankla olur. Burada böyle bir şey yok. Ben size bir kayıptan bahsedeceğim. İsmeler’daki tarihi iskelemiz 100 senelik bir bina. İsmeler’ın böyle birkaç tane yüzyıllık kültür varlığı var. Size bir kayıp vakasını bildiriyorum. İskelenin üst katı vakfa kiralandığı 3 seneden bu yana kayıp. O gençlerin kullanmasına karşı değilim. Tek bir gruba, gruba ait olmamalı tam gençler faydalanmalı. Birilerini atalım başkaları faydalansın görüşünde değiliz. Tüm Adalılar faydalanmalı” diye konuştu.

image small

“AKP VE TÜGVA KÖŞEYE SIKIŞTI”

CHP Grup Lafçısı Tarık Balyalı, tenkitlere cevap vererek sosyal medyada TÜGVA ile alakalı içeriden sızdırılan dokümanlara atıf yaparak “AK Parti ve TÜGVA çok fena köşeye sıkışmış vaziyette. Tam dokümanlar ortalığa saçılmış . TÜGVA ve AK Parti sıkıştığı için tartışma yaratmak, meclisi germek için bir konuşma yaptılar. Meclisi provoke edip kavga çıkarmak istediler ama biz uymadık” dedi.

“İSTANBUL MİLLETİNİN MÜLKÜNE ÇÖKTÜLER”

Balyalı “Vakıf İstanbul’un en hoş manzaralarından birine sahip 100 senelik iskelenin 600 metrekarelik üst katını 2 bin-2 bin 500 liraya kiralamış. Boş yakalıyor. Yok öyle yağma. Gençlik çalışması, eğitim çalışması yapmak için kiralık yer aramak yerine İstanbul milletinin mülküne çökmüş. Eğitim çalışmaları yapmak yerine AKP’li idareyicinin sünnet mevlidi yapılmış. Siz burayı sünnet, düğün, kına için mi kiraladınız? Nerede eğitim? Düğün yapacaksınız her yurttaş gibi düğün salonu kiralayın. AKP milletvekili aday adayı TV 24’e müzakere veriyor iskelenin üst katında. Talebe konut bulamadığı için caddede kalıyor siz 2 bin bin liraya iskelenin üst katını kiralayacaksınız öyle mi? AK Parti’ye hizmet olsun diye mi kiraladı TÜGVA burayı” diye tepki gösterdi.

FLORYA’DAKİ O YURT DA TÜGVA’YA TAHSİS EDİLMİŞ

Balyalı, TÜGVA ile alakalı bir tahsis skandalını da açıkladı. Balyalı’nın verdiği bilgilere göre İBB AKP yarıyılında Bakırköy Florya Şenlikköy Semti 1235 isme 1 parsel üzerinde “Prefabrik Kapalı Spor Salonları Üretim İşi” kapsamında, inşaatına Florya Araştırma İlim Kültür Hizmet Derneği tarafından başlanmış cami ve talebe yurdunun inşaatını, derneğin arzı üzerine 2015 senesinde devralarak 2017 yılını tamamladı.

Dernek, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün ardından kapatıldığı için yurt binası bu vakfa tahsis edilemedi. Ve yurt binası suskun sedasız TÜGVA’ya tahsis edildi.

Mevcut yurt binası 2017 senesinden beri TÜGVA tarafından işletiliyor. Bitirildiği 2017 senesinde bu yurt için takribî 15 milyon TL’lik tüketme yapıldı.

Parselin mülkiyeti Maliye Definesi’ne ait. Daha evvel cami yapılmak üzere Diyanet’e tahsis edilmiş, 15 Temmuz’da kapatılan derneğin arzı üzerine ise tahsis kaldırılmış.

“ÇIKACAKLAR ORADAN”

Balyalı “Tahsis TÜGVA’ya yapılmış ama ortada meclisten geçen tahsis kararı yok. Hukuku kendilerine uydurmuşlar. İstanbul milletinin hakkının üzerine oturmuş bize hukuktan bahsediyorsunuz. İskeleler ulusa ait, politik çalışmalar için onlara vermeyiz. Çıkacaklar oradan. Politik görüşüne bakılmaksızın tam İstanbullular oradan faydalanacak. 16 milyon insanın isteminden daha büyük istem yok. Hukukun neresini gezerseniz gezin reel belirgin ortadadır” dedi.

AKP: HAZIMSIZLIK

AKP Grup lafçılarından Murat Türkyılmaz “Hazımsızlıktan kaynaklanıyor. TÜGVA’nın yaptığı hizmetlerin onda birini asıllaştırmış bir dernekleri yok. TÜGVA hukuka ters işler yapıyor gibi yosunu oluşturdunuz. Günlerdir yurt ile alakalı kıyameti koparıyorsunuz. Türkiye’de 40 yurt işletiyor TÜGVA” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.