Far Cry 6, Hayvan Hakları Savunucularının Hedefinde
87 okunma

Far Cry 6, Hayvan Hakları Savunucularının Hedefinde

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:51
Far Cry 6, Hayvan Hakları Savunucularının Hedefinde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cümbüş Yazılımı Derecelendirme Kurulu‘ndan ESRB “Erişkinler için M” derecesi verdiği, Ubisoft’un geliştirdiği bol şiddet içerikli ünlü reyin ivedisi Far Cry’ın son oyunu, People for the Ethical Treatment of Animals’ın PETA tepkisini çekti. Tepkinin nedeni ise oyunda yer alan horoz dövüşü sahneleri.

Görünüşe göre köpeğinizle düşmanlarınızı avlayıp bir puma, timsah ya da daha bir sürü başka hayvanla kavga etebildiğiniz seride horoz dövüşü, kadehi taşıran son hücum oldu. Ünlü hayvan hakları teşkilatı, bu sahneleri ayıplayarak geliştiricinin sahneleri daha az şiddet kapsayan bir alternatifle değiştirmesini arz eden bir deklarasyon yayınladı.  

Ubisoft’tan henüz mevzuya dair bir açıklama gelmedi

Far Cry 6 horoz dövüşü

Mini horoz dövüşü, muhtelif tepkilerle karşılaştı. Bazıları bunun oyunda cümbüşlü bir yan görev olduğunu söylerken, bazıları da Ubisoft’u günümüzün hayvan haklarına sağ duyulu olmamakla tenkit etti. 

Ubisoft, henüz tenkitlerin niyetindeki horoz dövüşü sahnelerini kaldırıp kaldırmayacağına dair bir açıklamada bulunmadı.  

Horoz dövüşü, Far Cry’a esin olan Küba kültüründe legal

Far Cry 6 horoz dövüşü

Oyunun geçtiği Yara ülkesine esin olan Küba kültüründe ise horoz dövüşü hukuken legal ve ülke genelinde devlet tarafından işletilen çok rakamda yer altı mekanında tertip edilen dövüşler de son derece popüler bir cümbüş kaynağı. Hal böyle olunca Ubisoft da horoz dövüşlerinin, Küba’dan esin alan Yara’nın civarına dahil edilmeye değer bir detay olduğunu düşünmüş olsa gerek. 

Reyin süresince oyuncuların kurgusal Yara ülkesindeki üstlerde horoz toplayız bu horozlarla dövüşlere katılabildiği Far Cry 6’da, reel horoz dövüşlerinden değişik olarak horozların kan dökmemesi ve maçın sonunda öldürülmemesi dikkat topluyor. Şikayetin yalnızca horoz dövüşlerine müteveccih olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda; oyuncuların oyundaki başka hayvanları sakatlamak ve öldürmekte özgür olması ise PETA için bir mesele oluşturuyormuş gibi gözükmüyor. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.