Facebook’un Gizemli ‘Kara Listesi’ Sızdırıldı: İçinde Türkiye’den İsimler de Var
81 okunma

Facebook’un Gizemli ‘Kara Listesi’ Sızdırıldı: İçinde Türkiye’den İsimler de Var

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:26
Facebook’un Gizemli ‘Kara Listesi’ Sızdırıldı: İçinde Türkiye’den İsimler de Var
0

BEĞENDİM

ABONE OL

The Intercept tarafından sızdırılan “Riskli Bireyler ve Teşkilatlar Listesi” DIO üç kademeden oluşuyor. En riskli bireyler olarak nitelendirilen ilk kademede ciddi oranda çevrimdışı internet dışında da hasar verebilecek insanlar bulunuyor. Amerika Birleşik Devletlerinin dış siyasetiyle geçimli gözüken bu ilk kademedeki insanların çoğu Amerika Birleşik Devletleri, Orta Doğu ve Güney Asya’da yer alan teşkilatlarda misyon alıyor.

Facebook, ikinci tabakada yer alan bireyler için “Devlet Dışı Şiddete Dayalı Kabahatliler” ifadesini kullanıyor ve bu insanlar genellikle yurt dışında riskli olarak kabul edilen, daha evvel şiddet kapsayan eylemlere katılan bireylerden oluşuyor. Üçüncü tabakaya ise Amerika Birleşik Devletleri hükümetine hasar verme potansiyeline sahip, sağ görüşlü milisler dahil edilmiş gidişatta. Bu arada listede Türkiye’den de pek çok adın bulunduğunu belirtelim.

Aktüel listede çok uzun zaman evvel can veren insanlar da yer alıyor

facebook kara liste

Kısaca özetlemek gerekirse Facebook’un kara listesinin %53,7’si terörizmle, %23,3’ü militarize cemiyetsel hareketlerle, %17’si nefret gruplarıyla, %4,9’u kabahate girişim edenlerle ve %1’i de devlet dışı şiddetle alakalı bireylerden oluşuyor. 

The Intercept, Facebook’un bu listeyi yayınlaması için bugüne kadar bir hayli şikayet aldığını ancak firmanın hiçbir zaman buna yaklaşmadığını belirtiyor. Aynı zamanda yayınladığı listeyle beraber listenin insanların şahsi serbestliklerini sınırlamaya müteveccih olduğunu belirten haber kuruluşu, “Facebook’un DIO siyaseti, belirtli toplulukları orantısız bir biçimde cezalandıran sorumsuz bir sistem haline geldi” ifadelerine yer verdi. 

Raporla beraber yazılan haberde aynı zamanda listede bulunan bireylerin siyasetçilerin, yazarların, hayır müesseseyi sahiplerinin, suratlarca müzik grubu ve çok uzun zaman evvel can vermiş insanların yer alması dikkat toplayan ayrıntılardan biri oldu. Facebook, bir yandan böylesine kafa karıştırıcı bir listeye sahip olduğu için insanları hedef olarak göstermek ile yargılanırken, bir yandan da savsak davranmaması için böyle bir listeye sahip olduğu için destek gördü.

Facebook’un 4 bin şahıstan oluşan kara listesini görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.