Facebook, Ünlüleri Taciz Eden Paylaşımları Engelleyeceğini Açıkladı
82 okunma

Facebook, Ünlüleri Taciz Eden Paylaşımları Engelleyeceğini Açıkladı

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:21
Facebook, Ünlüleri Taciz Eden Paylaşımları Engelleyeceğini Açıkladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sosyal medya devi Facebook, geçtiğimiz günlerde arka arkaya 2 kez çökmüş ve hem Facebook hem WhatsApp hem de Instagram’a ulaşımda güçlükler yaşanmıştı. Bu vaziyetin ardından hem daha önceki bir Facebook çalışanı firmanın yanlış bilgileri yaydığını açıklamış hem de, firmanın senelerdir gizem gibi gizlediği kara listesi sızdırılmış ve listede Türkiye’den de adların olduğu ortaya çıkmıştı.

Tüm bunların ardından Amerika Birleşik Devletleri’li teknoloji devi, sanki hiçbir şey olmamış gibi davranarak yeni özelliklerini tanıtmaya devam ediyor. Firmanın tanıttığı son özellik ise ünlüleri sosyal medyada korumaya müteveccih.

Ünlüler hakkında yapılan taciz paylaşımları yasaklanacak

Firmanın son zamanlarda işletme siyasetlerinde yaptığı aktüellemelerin bir parçası olarak artık Facebook’ta ünlüler hakkında cinsel içerikli taciz paylaşımları yapan kullanıcılar, sayfalar, gruplar ve aktifliklerin tamamı yasaklanacak. Bu özellik aynı zamanda ünlüleri hedef alan cinsel içerikli fotomontajların ve çizimlerin de yasaklanması anlamına geliyor.

Bu “koruma” özelliğin faydalanacak insanlar ise cemiyetsel figürler, ünlüler, siyasetçiler ve içerik üreticileri olacak. Ayrıca bu aktüelleme kapsamında ünlülerin paylaşımlarına yapılacak istenmeyen ya da cinsel içerikli yorumlar da Facebook tarafından otomatik olarak silinecek.

Ünlülerin bu biçimde hedef alınması yanlış

Facebook’un güvenlikten mesul başkanı Antigone Davis, paylaştığı blog yazısında şu ifadeleri kullandı, “Siyasetçi, ünlü, gazeteci ya da içerik üreticilerinin Facebook ve Instagram üzerinde fiziksel görünüşleri suratından bu biçimde hedef alınması ve cinsel içerikli tacizlere uğraması yanlış.”

Geçtiğimiz Çarşamba günü yapılan bu farklılıkla beraber Facebook’a yeni bir kelime yasaklama sistemi de ilave edildi. Bu sistem “yüksek derecede hakaret” kapsayan iletileri değişik dillerde otomatik olarak algılayacak ve yasaklayacak. Bu sayede kullanıcılar isteseler dahi Facebook’un siyasetlerini ihlal edemeyecekler.

Popüler yayın platformu Twitch’de geçtiğimiz ay yeniden eş bir aktüelleme yaparak bünyesindeki içerik üreticilerinin canlı yayın sırasında ve sonrasında kullanıcıların taciz edilmesini önlemek için “Canlı yayında ileti atabilmek için telefon numarasını doğrulama” özelliğini kullanıma sunmuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.