Facebook İçin Bugüne Kadar Yapılmış En İlginç ve Acımasız Benzetme: 21. Yüzyılın Sigarası
115 okunma

Facebook İçin Bugüne Kadar Yapılmış En İlginç ve Acımasız Benzetme: 21. Yüzyılın Sigarası

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:42
Facebook İçin Bugüne Kadar Yapılmış En İlginç ve Acımasız Benzetme: 21. Yüzyılın Sigarası
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook ile alakalı dikkat toplayan bir yazı yayımlandı. Son yarıyıllarda hem ulaşım meseleleri hem de sızdırılan bilgiler ile güç vaziyette kalan olan firmayla alakalı bir yazı paylaşan The Guardian, Facebook için “21. asrın sigarası” ifadelerini kullandı.

“Kendi araştırmaları ve daha önceki çalışanlarının açıklamalarına karşın firma, kendi mahsullerinin neden olduğu hasarı durdurma mevzusunda güvenilemez. Günün birinde Facebook hakkında şu an sigaralar ile alakalı düşündüğümüz gibi mi düşüneceğiz. Yoksa Facebook daha çok silah lobisi gibi mi? Belki de içki sanayisi buna daha yakın ve uygun olabilir. Her üç benzetmede de hasarlı bir yan var. Bu paralellik meseleyi gözler önüne seriyor.” denilen yazı, 60’lı senelerde de sigaralar için yapılan araştırmaların saklandığını, riskli olduğu bilinse de hiçbir şey yapılmadığını vurguluyor.

Genç bayanlara verdiği hasar andırdırıldı

Facebook

The Guardian, Facebook için hazırladığı yazıda bir zaman evvel ortaya çıkan sansasyonel araştırmaya da atıfta bulundu. “Facebook kendisini dostlar ve aileyle irtibat kurulabilecek bir platform olarak gösteriyor fakat reelinde bundan çok daha riskli. 1960’ların başında sigara üreticisi Reynolds’ta çalışan bilim insanları sigara içmenin kansere neden olduğuna dair ispatlar buldu. Bu sırada rakip sigara firmayı Philip Morris mahsullerinde çok rakamda kanserojen madde buldu. Fakat bunların hiçbirini kamuoyuna açıklamadı. Aradan geçen 30 sene süresince sigara işletmeleri sigara içmenin hasarlı olduğuna dair iddiaları reddetti, fakat yaptıkları araştırmalar bütün tersini gösteriyordu.” ifadeleriyle; firmanın geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan ve gençleri bunalıma çektiğini ortaya koyan araştırmaya atıfta bulunulmuş oldu.

Jonathan Freedland tarafından kaleme alınan yazıda, Facebook için de harekete geçilmesi gerektiğine vurgu yapıldı. “En sonunda sigara üreticileri kanun karşısında boynunu büktü. Fakat on seneler süresince yarattığı güvensizlik ve palavrayla beraber kâr elde etmeyi insanların güvenliğinin önüne koyunca çok geç kaldılar ve milyonlarca insan hayatını yitirdi. Bu sefer bekleyemeyiz.” diyen Freedland, Facebook’a karşı tutumunu net bir biçimde ortaya koydu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.