Evin de Oyuncağını Hayal Etmeye Devam: Konut Fiyatlarındaki Artışın Devam Etmesi Bekleniyor
76 okunma

Evin de Oyuncağını Hayal Etmeye Devam: Konut Fiyatlarındaki Artışın Devam Etmesi Bekleniyor

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:39
Evin de Oyuncağını Hayal Etmeye Devam: Konut Fiyatlarındaki Artışın Devam Etmesi Bekleniyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ülke genelindeki her şeyde olduğu gibi, ev fiyatlarındaki çoğalış da epeyce bir zamandır hepimizin gündeminde. Çoğu insan konut almak için cep yakan maliyetlerin düşmesini bekleyedursun; Gayrimenkul sektöründe hizmet veren MİNT İdare Heyeti Başkanı Sefer Altıoğlu’ndan yurttaşın umutlarını suya düşüren bir açıklama geldi. 

Bloomberg HT’ye misafir olan Altıoğlu, şu anki mevcut sektörel gidişatın ışığında böyle bir düşüşün yaşanmasının pek de olası olmadığını belirtti. Altıoğlu’na göre maliyetler düşmenin aksine bir zaman daha çoğalmaya devam edecek. 

Kentsel değişim bir seçim değil, zorunluluk

Konut giyatları

Katıldığı programda ocak ayından itibaren inşaat maliyetlerinde takribî olarak yüzde 60’lık bir çoğalış olduğunun altını çizen Altıoğlu; bir hayli ülkenin yeni altyapı yatırım çalışmaları yaptığını ve bu surattan da önümüzdeki yarıyılda da inşaat maliyetlerinde bir çoğalışın yaşanmaya devam etmesinin son derece mümkün olduğunu aktardı. 

Ev maliyetlerinin düşmesi ihtimalsiz olsa dahi bu maliyetlerin çoğalış süratinde bir yavaşlama olabileceğini kaydolan Altıoğlu, şu anki şemanın 2018-2019 yılllarında yaşanan çöküşün bir karşılaması olduğunu belirtti. Küresel maliyet yansımalarının henüz görülmediğine de dikkat toplayan Altıoğlu, bu yansımanın önümüzdeki yarıyılda kendisini hissettireceğinin de altını çizdi. 

Ev sektörünün şu anki gidişatına dair olarak inşaat izinlerinin hiç de iyi bir gidişatta olmadığını kaydolan Altıoğlu; ev almak isteyen insanların yüzde 98’inin 15 yaşında ya da daha genç konut aradıklarını belirtti. Altıoğlu ayrıca, İstanbul’un merkezi bölgelerinde satılık daire kalmadığını aktararak, şu anda kentsel değişimin bir seçimden değil de zorunluluktan kaynaklandığını söyledi. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.