Etkili Öz Geçmiş (CV) Nasıl Hazırlanır? Sizin İçin Detayları ile Anlattık
65 okunma

Etkili Öz Geçmiş (CV) Nasıl Hazırlanır? Sizin İçin Detayları ile Anlattık

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:52
Etkili Öz Geçmiş (CV) Nasıl Hazırlanır? Sizin İçin Detayları ile Anlattık
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çoğu zaman kısaca CV Curriculum Vitae diye bahsettiğimiz yazılar eğitim gidişatını, geçmiş deneyimleri ve becerileri özetlemek emeliyle yazılan yazılardır. Latincede curriculum sözcüğü koşu anlamına kazançken, vitae sözcüğü ise hayat anlamına gelmekte. Başka Bir Deyişle Türkçede öz geçmiş olarak bahsettiğimiz CV Latincede hayat koşusu anlamına gelmektedir. Olabildiğince hedef odaklı, kısa ve net olması gerektiğinden tesirli bir öz geçmiş hazırlamak işi kapma olasılığımızı çoğaldıracaktır.

Çoğu insan öz geçmişi ne kadar kalabalıksa o kadar akıllı gözüktüğünü ve iş için daha avantajlı olacağını düşünür. Fakat bu bir hatadır. Öz geçmiş sade olmalı ve okuyucuyu yormamalıdır. Bu surattan olabildiğince işten uzak ve sizi öne çıkarmayacak bilgileri pozisyona bağlı olarak süzgeçten geçirmek gerekir. 

Öz geçmiş formatı nasıl olmalı?

öz geçmiş nasıl yazılır

İçerik ayrıntılarına göz atılmadan evvel ilk fark edilen şey öz geçmişin formatıdır. Bu surattan öz geçmiş ilk bakışta profesyonel görünmeli, sade ve kolay okunulabilir olmalıdır. Olabildiğince gözü yoran şablonlardan uzak durmalı, patronun dikkatini dağıtmamalıdır. Şahsın bilgileri ve tecrübeleri kolay başlıklar altında bir araya gelmeli böylece istenilen bilgi kolaylıkla bulunabilir olmalıdır. 

Yazı tipi okunabilirlik açısından büyük ehemmiyet taşır. Öz geçmişinizde kullanabileceğiniz yazı tipleri olarak Times New Roman, Georgie, Bell MT, Goudy Old Style, Arial, Tahoma gibi fontları önerebiliriz. Uygun puntoyu genellikle 11-12 punto uyguladıktan sonra ehemmiyetli ve işe uygunluğunuzu vurgulayan yerleri kalınlaştırabilirsiniz.

Özellikle sayfanın başında adınızı büyük harflerle ve kalınlaştırarak yazarsanız patron kimin hakkında bilgi aldığını ilk bakışta rahatlıkla görmüş olur. Ayrıca usta kalıcılığı da çoğaldırmış olursunuz. Son olarak öz geçmişinizi PDF dosyası haline getirmeniz, öz geçmişiniz üzerinde farklılık yapılmasının ve rastgele bir kusurlu görünümün önüne geçecektir.

Bağlantı bilgileri en görünür yerde olmalıdır:

öz geçmiş iletişim bilgileri

Bir öz geçmişin en ehemmiyetli yeri bağlantı bilgileri kısmıdır. Bu kısımda e-mail, ikamet ettiğiniz adres, telefon numarası kesinlikle bulunmalıdır. Ek olarak e-mail adresiniz profesyonel durmalı ve ad soyisminizi kapsamalıdır. Bağlantı bilgilerine ilaveten doğum tarihiniz ve doğum yeriniz de şahsi bilgiler arasına ilave edilebilir.

İş dünyasında oldukça ehemmiyetli bir rol taşıyan LinkedIn profili de burada belirtilebilir. Şayet bir LinkedIn profiliniz yoksa açmanızı öneri ederiz. Fakat dikkat edilmesi gereken nokta LinkedIn profil bilgileriniz ile öz geçmişinizdeki bilgiler meblağlı olmalıdır. Rastgele bir meblağsızlıkta elenebilirsiniz.

Eğitim ve iş geçmişi ters kronolojik sıraya göre yazılmalı.

öz geçmiş eğitim bilgileri

Eğitim geçmişi ve iş deneyimleri sıralanırken kesinlikle ters kronolojik sıralama yapılmalı bilgiler aktüelden geçmişe doğru yazılmalıdır. Sıralama yapıldıktan sonra her bir eğitim/iş kalemine başlangıç ve bitiş tarihleri belirtilmeli ve spesifik olarak çalışılan noktalara değinilmelidir. Özellikle müracaat ettiğiniz pozisyona uygun olduğunu düşündüğünüz deneyimlerinizi burada vurgulamanız çok ehemmiyetli. 

Eğitim bilgileri mektep ismini, yerini, eğitimin başlangıç ve bitiş tarihini eğitim bitirilmemiş ise beklenen bitiş tarihini, galibiyet puanını kapsamalıdır. Mezuniyet puanınızı yeterli görmüyorsanız ilave etmeyebilirsiniz. Ayrıyetten eğitim hayatı içerisinde müracaat etilen işe müteveccih bir ders veya edinilmiş bir galibiyet varsa kesinlikle belirtiniz. 

İş deneyimleri müracaat etilen işe uygun olup olmadığınızı tanımlamak için anahtar kısımdır. İş deneyimlerinizden bahsederken iş başlığını, çalıştığınız işletmenin ismini, çalışmanın başlangıç ve bitiş tarihini belirtmelisiniz. Şayet devam etmekte olan işler varsa başlangıç tarihi ve hali hazırda devam etmekte olduğunuzu belirtiniz. Her bir iş deneyiminin altına alakalı mesullüklerinizi ve varsa profesyonel zaferlerinizi kesinlikle belirtin. Bu kısım patronun gözünde büyük ehemmiyet taşıyacaktır.

Müracaat Etilen işe müteveccih hünerlerinizden bahsedin.

öz geçmiş yetenekler

Becerilerinizi sıralamadan evvel müracaat ettiğiniz işin lüzumlarına göz atabilir, daha sonrasında istenilen maharetlere uygun bir sıralama yapabilirsiniz. Böylece patronun hedef kitlesine girmeniz daha mümkün olacaktır. Önceliği profesyonel hünerlerinize vererek alakalı iş ile eşleştirdiğiniz becerilerinizi sıralayın. Bu kısımda çok fazla kabiliyet sıralamaya çalışırsanız öz geçmişinizi afaki dolduruyor gibi gözükebilirsiniz. Bu surattan ilgili ve spesifik hünerlere değinmek yeterli olacaktır. Misal olarak sağlam ekip çalışması, doğru zaman yönetimi ve bağlantı kabiliyetleri hemen hemen her adayda aranan becerilerdir. Ayrıca çağımızın olmazsa olmazı bilgisayar programlarını da bu kısma eklebilir, hangi seviyede bildiğinizi belirtebilirsiniz.

Öz  geçmişiniz için önerdiğimiz başlıklar:

Tecrübeli adaylar için önerilen başlıklar:

Bağlantı bilgileri Ön yazı İş deneyimleri Eğitim bilgileri Kabiliyetler Ek kısımlar Sertifikalar, Yayınlar, Mükâfatlar, Konferanslar vs.

Yeni mezun ya da tecrübeli olmayan adaylar için önerilen başlıklar:

Bağlantı bilgileri Kariyer tasarıyı Eğitim bilgileri İş geçmişi varsa, stajlar, gönüllü işler Akademik galibiyetler, burslar, etkinlikler Kabiliyetler

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.