Eskişehir Valiliği’nden ‘Onur Haftası’ yasağı
276 okunma

Eskişehir Valiliği’nden ‘Onur Haftası’ yasağı

ABONE OL
Haziran 14, 2023 20:44
Eskişehir Valiliği’nden ‘Onur Haftası’ yasağı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eskişehir Valiliği, LGBTİ dernekleri, gibisi oluşumlar ve kümeler tarafından Haziran ayında ‘Onur Haftası’ adı altında kamuya açık alanlarda yapılması planlanan yürüyüş, oturma aksiyonu, stant ve çadır kurma, şenlik ile şenliklerin 30 gün mühletle yasaklandığını açıkladı.

Eskişehir Valiliği’nin internet sitesinden yapılan açıklamada, düzenlenecek aktifliklerin toplumun reaksiyonuna yol açacağı belirtilerek şu sözlere yer verildi:

* Basın yayın organları ve toplumsal medya platformlarından kimi LGBTİ (Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Trans ve İntersex) dernekleri, gibisi oluşumlar ve kümeler tarafından, Haziran ayının sonlarında ‘Onur Haftası’ ismi altında vilayetimizin de ortalarında yer aldığı birtakım vilayetlerde etkinlikler gerçekleştirmek istendiği, genel ahlaka karşı bir kadro tavır ve davranışlar içeren bu tıp aktifliklerin toplumun reaksiyonuna yol açabileceği, radikal görüşlere sahip kimi kişi ve kümeler tarafından, toplumsal medya platformları ve kimi basın yayın organları üzerinden yapılması istenen etkinliklere karşı reaksiyon gösterildiği, tüm bunlar göz önüne alındığında; yapılmak istenen aktifliklerin her türlü provokasyona ve aksiyona açık olduğu, toplumda farklı görüşteki kümelerin bir ortaya gelerek çıkarılması olası olaylar ile kamu huzuru ve genel asayişin bozulabileceği, bilhassa açık yer toplantılarına katılacaklar da dâhil olmak üzere halkın huzur ve güvenliğinin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin, genel sıhhatin ve genel ahlakın, oburlarının hak ve özgürlüklerinin korunmasının zafiyete uğrayabileceği bedellendirilmektedir.

* Bu nedenle, kamu iyiliğinin ve genel asayişin devamının sağlanması, hata işlenmesinin önlenmesi, genel sıhhatin, genel ahlakın ve vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerinin korunması emeliyle, 5442 Sayılı Vilayet Yönetimi Kanununun 11. unsurunun (a) ve (c) fıkraları ile 2911 Sayılı Toplantı ve Şov Yürüyüşleri Kanununun 17. hususundaki kararlar mucibince, ilimiz genelinde (Jandarma sorumluluk bölgeleri dahil olmak üzere) LGBTİ (Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Trans ve İntersex) dernekleri, gibisi oluşumlar ve kümeler ile bu kümelerin yapmış olduğu aksiyonları desteklemek maksadıyla vilayetimizde kamuya açık alanlarda yapılması düşünülen her türlü aktiflik (toplanma ve toplanma teşebbüsünde bulunma, basın açıklaması, yürüyüş, oturma aksiyonu, stant/çadır kurma, bildiri dağıtma, afiş/pankart asma, protesto hareketi, şenlik, şenlik vb.) Eskişehir Valiliğinin 14.06.2023 tarih ve 232 sayılı kararı ile 15.06.2023 tarihi saat: 00.01 ile 14.07.2023 tarihi saat:24.00’a kadar 30 gün mühletle yasaklanmıştır.

10 KİŞİ GÖZALTINA ALINMIŞTI

Eskişehir Valiliği geçtiğimiz yıl 23 Haziran ile 7 Temmuz tarihleri ortasında da LGBTİ dernekleri ve gibisi oluşumların yapacağı ‘Onur Haftası’ aktiflikleri nedeniyle, kamuya açık alanlarda yapılması düşünülen her türlü aktifliğe yasak getirmişti. Lakin valiliğin yasak kararına karşın Eskişehir’de bir küme ‘Onur Yürüyüşü’ yapmak istemiş, polisin tüm ikazlarına karşın kümenin yürümekte ısrar etmesi üzerine polis müdahalede bulunmuştu. Polis, ‘onur yürüyüşü’ yapmak isteyen 10 kişiyi gözaltına almıştı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.