Erdoğan’ın izlettiği montajlı videoya mahkemeden erişim engeli
174 okunma

Erdoğan’ın izlettiği montajlı videoya mahkemeden erişim engeli

ABONE OL
Mayıs 25, 2023 17:07
Erdoğan’ın izlettiği montajlı videoya mahkemeden erişim engeli
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yer aldığı montajlı görüntüye erişim manisi kararı verdi. Görüntüde, “Haydi” başlıklı reklam sinemasına PKK terör örgütü elebaşılarından Murat Karayılan’ın imgeleri montajlanmıştı. Erdoğan, TRT Haber canlı yayınında, montajlı görüntü için “Kılıçdaroğlu’nun Kandil’dekilerle görüntüsü var. Fakat montaj lakin şu fakat bu” yorumunu yapmıştı.

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, 23 Mayıs 2023’te, bir toplumsal medya kullanıcısının paylaştığı ve Kılıçdaroğlu’nu amaç alan görüntüye erişimin engellenmesi için mahkemeye başvurdu. Kelam konusu Twitter hesabının trol hesap olduğunun belirtildiği dilekçede şu tabirler yer aldı: şöyle:

“MÜVEKKİL KİŞİLİK KIYMETİNİN ZEDELENDİĞİ”

* Trol hesap olduğu sabit bulunan Twitter toplumsal medya kullanıcısı tarafından tümüyle montajlanmış ve düzmece içerikleri paylaşılarak müvekkil hakkında kamuoyunda olumsuz algı yaratılmaya çalışılarak, müvekkilin kişilik kıymeti zedelenmiştir.

“KİŞİLİK HAKLARINA HÜCUM MAHİYETİNDE…”

Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği’nin 23 Mayıs 2023 tarihli kararıyla avukat Celal Çelik’in talebini kabul etti. Mahkeme kararında şu değerlendirmeler yapıldı:

* Kişilik hakları kişinin hür ve bağımsız varlığının değerli bir modülü olup; kişinin yaşadığı toplumda, bağlantı kurduğu etrafta erdemi ve saygınlığını sarsacak, onu küçük düşürecek, yanlış tanıtacak, zora sokacak, düşmanca bir ortama itecek her türlü davranış kişilik haklarına akındır.

* Talebe mevzu dilekçe ve ekinde sunulan ekran imajları üzerinde yapılan inceleme ve değerlendirmede; erişim pürüzü istenilen üstte belirtilen URL adreslerindeki kelam konusu paylaşımın talep edenin kişilik haklarına akın mahiyetinde olduğu değerlendirilmekle (…) talebin kabulüne dair karar kurulmuştur.

Mahkeme erişimin engellenmesi kararının Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne gönderilmesini kararlaştırdı. Mahkeme kararının akabinde kelam konusu paylaşıma erişimin kaldırıldığı görüldü. (ANKA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.