Erdoğan’a sert yanıt: CHP’nin istikametini sen çizemezsin
324 okunma

Erdoğan’a sert yanıt: CHP’nin istikametini sen çizemezsin

ABONE OL
Haziran 2, 2023 11:33
Erdoğan’a sert yanıt: CHP’nin istikametini sen çizemezsin
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Seçimi’nin akabinde dün son MYK toplantısını yaptıklarını anımsattı.

Öztrak, MYK’de, 14 Mayıs’taki milletvekili seçimi ile 28 Mayıs’taki ikinci cinste tamamlanan Cumhurbaşkanı Seçimi’ni değerlendirdiklerini söz eden Öztrak, “İlgili arkadaşlarımız sandık güvenliği sonuçları hakkında Kurul’umuzu bilgilendirdiler. Bu mevzuda verilen bilgiler çerçevesinde, sistemik bir güvenlik açığı yaşanmadığını, vatandaşımızın oylarına sahip çıkıldığını tespit ettik.” değerlendirmesini yaptı.

Ayrıca MYK Üyesi Bülent Kuşoğlu’nun seçim sürecinde yapılan harcamalar hakkında Kurul’a bilgi verdiğini bildiren Öztrak, 9 ay sonraki mahalli yönetimler seçimi ve bu seçimler öncesinde CHP’nin kongre takvimiyle ilgili yapılacakların ele alındığını söyledi.

Sandık başına giden tüm vatandaşlarla seçimde vazife alan tüm partililere teşekkür eden Öztrak, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Erdoğan ve partisi, yanlış siyasetleriyle milletimize yaşattıkları ekonomik dertlerin, artan hayat pahalılığının üstünü örtebilmek maksadıyla bir ahlaksız kampanya yürüttü. Bu kampanyada hiçbir etik hudut tanımadı. On parmağında on kara bize sürdü, iftira etti. Montaj olduğunu itiraf ettiği düzmece görüntüleri miting meydanlarında millete gösterdi. Devleti yönetmeye talip olan takımların, hiçbir vakit yapmayacağı sahtekarlıklar yapıldı. Milletine palavra söyleyenler devlet yönetemez. Devletin tüm imkanları seçimde kullanıldı. Bakanlar, milletvekili adayı yapılarak seçimde etkin rol almaları sağlandı. Parti devleti idaresinin bu birinci seçiminde siyasi etik ayaklar altına alındı. Bu seçimde Erdoğan’ın vatandaşlığımızı 3 paraya sattığı, Türkçe öğrenmek zahmetine bile katlanmamış yabancılar da Türkiye’nin bahtı ve geleceği hakkında kelam söyledi.”

ARZU ETTİĞİMİZ SONUCU ALAMADIK

Siyaseten ve ahlaken yasal olmayan bir seçim sürecini yaşadıklarını ileri süren Öztrak, “Bütün bunlara karşın başta cumhurbaşkanı adayımız Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere bu seçimi kazanmak için çok çalıştık fakat istek ettiğimiz sonucu alamadık. Fakat, Genel Başkan’ımız ülkemizdeki her iki seçmenden birinin oyunu aldı. 25 milyon 504 bin 724 yurttaşımız Kemal Kılıçdaroğlu’na oy verdi.” diye konuştu. Öztrak, şöyle devam etti:

“Muhalefetin bu dayanağı koruması ve artırması, bunu hükümeti denetleme ve dengelemede kullanması, hükümetin sorumsuzluklarının millet ismine bir ölçüde denetimini sağlayacaktır. Erdoğan da bunun farkındadır. Bu takviyesi dağıtmaya çalışmaktadır. Onun için de partimizin iç işlerine burnunu sokmaya kalkmakta, bunu da açıkça söylemektedir. İşte buna senin gücün yetmez. CHP milletin partisidir, kimsesizlerin kimsesidir, CHP’nin istikametini sen çizemezsin, milletimiz çizer.

Dünkü toplantıda, samimi bir öz tenkit de yaptıklarını bildiren Öztrak, “Biz, 25 milyondan fazla yurttaşımızın dayanağını aldığımız bu seçimi, adalet yürüyüşüyle başlayan, Millet İttifakı’nın kurulmasıyla belediyelerin kazanılmasıyla devam eden sürecin devamı olarak görüyoruz. 14-28 Mayıs seçimleri, uğraşın yeni bir etaba geçişini tabir etmektedir. Bazılarına nazaran bugün seçimden sonraki beşinci gündür. Bize nazaran ise 9 ay sonra yapılacak lokal seçimle ilgili gayretin başlamasının beşinci günüdür.” tabirini kullandı.

GÜÇLÜ BİÇİMDE DEVAM EDECEĞİZ

CHP Sözcüsü Öztrak, şunları kaydetti:

“Samimi bir öz tenkit yaparak, yaşadıklarımızdan ders alarak, eksiklerimizi giderip yenilenerek, uğraşa güçlü bir biçimde devam edeceğiz. Bu sürece takviye olmak emeliyle dün yapılan MYK toplantısında, Merkez İdare Şurası üyelerimiz, teamüle ve partimizin yöntemlerine uygun olarak, seçimden sonra yapılacak birinci PM toplantısından evvel, Genel Başkan’ımıza istifalarını sunmuşlardır. Genel Başkan’ımız, yeni MYK’yi hafta sonu yapılacak PM toplantısının akabinde belirleyecektir. Mevcut MYK üyeleri işlerin aksamaması ismine yeni MYK belirlenene kadar vazifelerine devam edecektir.”

FEZLEKE TEHDİTLERİ BİZİ YILDIRAMAZ

MYK toplantısında olağan kongre takviminin ele alındığını, bu kapsamda kongrelerle ilgili kararın da PM’de ele alınarak kararlaştırılacağını kaydeden Öztrak, şunları aktardı:

“Önümüzdeki süreç zorludur. Yalnızca ekonomik açıdan değil, demokrasimiz ve hukuk devleti açısından da. Bunun birinci işaretleri görülmeye başlandı. Genel Başkan’ımıza yönelik fezleke tehditleri, belediye liderlerimizi misyondan alma imaları, televizyonlara başlatılan RTÜK incelemeleri, internet sansüründen muhaliflere hapsetmeye kadar uzanan tehdit listeleri. Lakin bunların hiçbiri bizi yıldıramaz, korkutmaz.”

Öztrak, Kemal Kılıçdaroğlu’nun 28 Mayıs’ta, her iki bireyden birinin dayanağını aldığını ve Türkiye’de büyük bir değişim başladığını belirterek, şu görüşlerini paylaştı:

YEPYENİ BİR UFUK AÇILACAKTIR

“Bu, önünde duranların ayaklarını yerden kesecek bir çığdır. Her adımda artacak, büyüyecek, engellenemez hale gelecektir. Bugün değilse yarın, millete eziyetin merkezi saray rejimi, haktan, hukuktan, adaletten, daha fazla refahtan yana olanların gücüyle son bulacaktır. Türkiye’nin önünde yesyeni bir ufuk açılacaktır.”

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOBB 79. Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada şunları söylemişti:

“CHP vekil sayısı 2018’de 146’ydı. 2023’te vekil sayısı 169’a çıktı. Ama buradan kiralık vekiller verdiler onlar da 40 tane. 40 vekil gidince 129’a vekil sayıları düştü. Hesap uzmanı bu işi bu türlü yapar mı? 40’ı gitti, 129 vekil kaldı. 17 vekil burada düşmüş oldu. Bundan sonrasını herhalde oraya gönül vermiş olan CHP’li arkadaşlar düşünecektir. Eski Türkiye ittifakı sandıkta milletten ikinci kere kırmızı kartı yemiştir.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.