Emine Erdoğan, kadınlarla turşu kurdu: Evde turşuları ben yaparım artık
90 okunma

Emine Erdoğan, kadınlarla turşu kurdu: Evde turşuları ben yaparım artık

ABONE OL
Ekim 13, 2021 23:03
Emine Erdoğan, kadınlarla turşu kurdu: Evde turşuları ben yaparım artık
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Çubuk ilçesine bağlı Alt Çavundur Semti’nde bayanların turşu kurma aktifliğine katıldı. Çubuklu bayanlarla bir zaman sohbet eden Emine Erdoğan, bir yandan da tarladan bir araya gelen kelek, patlıcan ve lahanalardan turşu kurdu. Kelek ve patlıcanların içini doldurarak kavanozlara yerleştiren Emine Erdoğan’a bayanlar, Çubuk turşusunun nasıl kurulduğunu gösterdi.

Turşu kurmanın püf noktasını isteyen Emine Erdoğan’a, bayanların tarifi televizyonlara veremeyeceklerini, ancak kendisinin kulağına özel olarak söyleyebileceklerini belirtmesi tebessümdürdü.

“BUNDAN SONRA KONUTTA TURŞULARI BEN YAPARIM ARTIK”

Daha evvel konutta bu biçimde hiç turşu kurmadığını söyleyen Emine Erdoğan, annesinin minikken turşu yaptığını ve ona dayanak ettiğini anlattı. Emine Erdoğan, “Bundan sonra konutta turşuları ben yaparım artık, çok zevkli” dedi.

Emine Erdoğan, programa gelmeden evvel Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Nereye gidiyorsun?” diye sorduğunu, Çubuk deyince de, “Bana da bir tabak turşu göndersinler” dediğini aktararak selamlarını iletti. Konutta salatalık ve lahana turşusunu daha fazla harcadıklarını anlatan Emine Erdoğan, kurduğu turşuları da konuta götüreceğini ifade etti. Turşunun bereketlerine dikkati sürükleyen Emine Erdoğan, özellikle lahana turşusunun sağlık için bereketli olduğunu vurguladı.

Bayanların, Nevşehir’de mağaralarda bekletilen üzüm sirkesi ve kaya tuzu kullanılmasının turşunun püf noktalarından biri olduğunu anlatması üzerine Emine Erdoğan da natürel sirke ve konutta kaya tuzu kullanılmasının önemine işaret etti.

Bayanlar, Emine Erdoğan’a, yaptıkları turşuları sosyal medya üzerinden de sattıklarını ve kazanç elde ettiklerini söyledi.

“BENİM ELİM HER İŞE YATKINDIR”

Emine Erdoğan, bayanların “Eliniz bu işlere yatkın” lafları üzerine gülerek, “Benim elim her işe yatkındır, ben de konut bayanıyım zati.” karşılığını verdi.

Daha sonra özel yapılan turşu suyu ve salatalık turşusunun tadına bakan Emine Erdoğan, “Biri yer biri bakar, kıyamet ondan kopar.” diyerek, turşuları basın üyelerine ikram etti.

Foto: Cumhurbaşkanlığı

EMİNE ERDOĞAN İLK DEFA TURŞU KURDU

Daha sonra gazetecilerin suallerini cevaplayan Emine Erdoğan, “İlk kere mi turşu kuruyorsunuz?” sualine şu cevabı verdi:

* Minikken anneme eşlik ediyordum ama ilk defa burada kurdum. Çok hoş bir tecrübeydi benim için. Hem ilk olması hem de Çubuk’umuzun bedelli hanımlarının bu kadar etkin olmaları beni çok duygulandırdı gerçekten. Bu görmeyince anlaşılmıyor, kimler yapıyor, nasıl yapıyor bunları, nasıl yaşama geçirmişler gerçekten çok takdir ediyorum.

* Hem imalinden bu ana kadar yapıyor olmaları da ayrıca takdire şayan. Gidip çarşıdan pazardan almıyor bunları, kendileri üretiyorlar, kendileri kuruyorlar. Bu da Türk bayanının ne kadar çalışkan, üretken olduğunu gösteriyor. Gerçekten çok duygulandım, çok tebrik ettim hepsini. Galibiyetlerinin devamını diliyorum, başka bayanlara da misal olmalarını diliyorum. Teşebbüsleri sebebiyle kutluyorum hepsini.

“BEN, EŞİM, ÇOCUKLARIM YEMEK SEÇME HADİSEMİZ YOK”

Turşunun limonla mı sirkeyle mi yapılacağına ait ananesel müzakerenin anımsatılması üzerine Emine Erdoğan da tebessümerek, “Sanırım sirke ağır bastı, ben uzmanların yanında başka bir fikir beyan edemem, dolayısıyla sirke kazandı” dedi.

Torunlarının turşu hoşlanıp beğenmediğine ait suale ise Emine Erdoğan, torunlarından kimilerinin turşuyu çok hoşlanarak yediği yanıtını verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en çok hangi turşuyu hoşlandığının sorulması üzerine ise Emine Erdoğan, salatalık turşusunu hoşlandığını söyledi.

Emine Erdoğan, konutta en çok hangi yemeğin yapıldığının sorulmasına karşılık, “Konutta yemek meseleyi diye bir şey yok. Ben, eşim, çocuklarım, yemek seçme hadisemiz yok. Ne yemek olursa biz yiyoruz ama şimdi torunlara bakıyorum, aynı şeyi göremiyorum. Ne Yazık Ki seçiciler ve buna çok üzülüyorum. Onları da eğitmeye çalışıyorum” diye konuştu.

Gıdaları mevsime göre harcamaya dikkat edip etmediğinin sorulması üzerine Emine Erdoğan, “Tabii ki. Biz dahi bazen karıştırıyoruz. Hangi sebze hangi mevsimdeydi acaba diye, çocuklarımız artık bunu hiç öğrenmiyorlar ne yazık ki.” ifadelerini kullandı.

Foto: Cumhurbaşkanlığı

DÜNYA ÇİFTÇİ BAYANLAR GÜNÜ’NÜ KUTLADI

Emine Erdoğan, 15 Ekim Dünya Çiftçi Bayanlar Günü’nün anımsatılması üzerine de şunları kaydoldu:

* Çiftçiler Günü’nde bayanlarımızın mücadelelerini takdirle karşılıyorum. Gerçekten olmazları muvaffak oluyorlar. ‘Hiç olamaz’ diyeceğimiz şeyleri yapabiliyorlar. Kendilerini çok hoşlanıyorum, çok takdir ediyorum, buradan selam ve sevgilerimi gönderiyorum. Tekerrür Çiftçiler Günü’nü kutluyorum.

KADINLARDAN ERDOĞAN’IN KURDUĞU TURŞUYA BÜTÜN PUAN

Kadınlardan Hatice Üstün de Emine Erdoğan’ın çok hoş bir biçimde turşu kurduğunu belirterek, zaferini “yüzde surat” olarak belirledi.

Çubuklu bayanlar da Emine Erdoğan’ın elinin turşu kurmaya çok yatkın olduğunu ifade ederek, Emine Erdoğan’ın gelmesinden dinledikleri memnuniyeti dile getirdi, herkesi Çubuk Alt Çavundur’a turşu almaya davet etti.

Daha sonra Çubuklu bayanların yöresel mahsullerinin tanıtıldığı stantları da dolaşan Emine Erdoğan, buraya özgü yemeklerin tadına baktı. Çubuk’ta çıkarılan Agat taşından yapılmış mahsulleri araştıran Emine Erdoğan, taş hakkında bilgi aldı. Faalliğe, Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş ile AKP Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam da katıldı. İHA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.