El Salvador’da Bitcoin Cüzdanı Banka Hesaplarından Daha Fazla Rağbet Görüyor
64 okunma

El Salvador’da Bitcoin Cüzdanı Banka Hesaplarından Daha Fazla Rağbet Görüyor

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:52
El Salvador’da Bitcoin Cüzdanı Banka Hesaplarından Daha Fazla Rağbet Görüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

7 Eylül’den itibaren Bitcoin’i resmi para üniteyi bülten eden El Salvador, kripto para piyasası ve dünya ekonomi gündemi içerisinde isminden sıkça laf ettirmeye devam ediyor. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, volkanlardan gelen jeotermal eforu kullanarak Bitcoin’de toplam 269 dolar ürettiklerini açıklamıştı. Son olarak ise El Salvador, geçtiğimiz günlerde Bitcoin’in ödeme usulü olarak kabul edilmesini firmalar için gereklilik hâline getirmiş ve bu vaziyet Ethereum kurucusu Vitalik Buterin tarafından sert bir biçimde tenkit etilmişti.

El Salvador’un Bitcoin’i resmi para üniteyi olarak bülten etmesinin ardından, bunun ülke ekonomisinde nasıl tesirleri olacağı ve özellikle cemiyetin bu vaziyete müteveccih nasıl bir etkileşimde bulunacağı merak ediliyordu. El Salvador hükümetinin kripto paraya verdiği destek, meyvelerini de vermeye başlıyor.

Bitcoin cüzdanı şahsi banka hesabı sayısını geçti

Nayib Bukele

El Salvador’da, yalnızca bir ay içerisinde Bitcoin cüzdanı sayısı, şahsi banka hesabı sayısını geçti. Hükümetin Chivo adlı dijital cüzdanıyla desteklediği Bitcoin’in kullanımı her geçen gün kolaylaşıyor. Ülke yurttaşlarının bu yeniliğe geçim sağlaması ve kolaylıkla kullanabilmeleri emeliyle Bitcoin harekâtları için otomatik vezne aygıtları ATM geliştirildi.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, ülkede 2017 haysiyetiyle ülkenin yüzde 29’unun banka hesabı olduğunu belirterek, popülasyonun yüzde 46’sını oluşturan üç milyon bireyin Chivo Bitcoin cüzdanını indirdiğini açıkladı. Bukele, El Salvador yurttaşlarının Amerika Birleşik Devletleri dolarını Bitcoin’e çevirdiğini ve kripto parayı ellerinde yakaladığını bildirirken, “Gelen Amerika Birleşik Devletleri Doları dört katına çıkıyor” açıklamasında bulundu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.