DOLAR

20,8861

0.36%
EURO

22,5642

0.08%
ALTIN(gr)

1.325,66

0,27%
BİST 100

5110.87

0,27%
El emeği sepetler ilginin ve artık yeni ustaların yetişmemesiyle unutulmaya yüz tuttu
72 okunma

El emeği sepetler ilginin ve artık yeni ustaların yetişmemesiyle unutulmaya yüz tuttu

ABONE OL
Ekim 15, 2021 09:59
El emeği sepetler ilginin ve artık yeni ustaların yetişmemesiyle unutulmaya yüz tuttu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Artık sepet örme işini daha öncekisi gibi gençlerin değil yaş ortalaması 80’i bulan ustaların reelleştirdiğini dile getiren sepet satıcısı Kerem Levent “Sepetçilik sektörü diye bir hadise yok, kültür de bitti, sepet yapan da kalmadı. Tarım bittiği için sepetçilik de bitti. Bu sepeti yapanlar 80-85 yaşındaki insanlar. Yeni jenerasyonda sepet yapmasını bilmiyor. Bu sektörün ve değişik sektörlerin çoğunun bitmesinin meseleyi şudur. Her şehirde bir üniversite açılması yeni nesli üniversite mezunu ettiği için; ne sepet sektöründe ne de tarım sektöründe bir meyil gösterilmiyor. Onun için bu sepetçilik sektörü yavaş yavaş bitiyor hatta bitmek üzere de diyebiliriz. Bu sepetleri genelde 80-85 yaşındaki insanlar yapıyor. Başka Bir Deyişle o insanlar da ölüm ettiğinde bu sepeti örecek kimse kalmayacak” dedi.

“Bu sepetleri 100 şahıs filan yapardı şimdi bir ya da iki şahıs”

Yeni neslin “Üniversite mezunuyum, sepetle mi uğraşayım” görüşü sebebiyle sektöre ilgi duymadığını belirten Levent “Bu sektör tamamen bitiyor, yeni gelen jenerasyonda bunun nasıl yapacağını öğrenmiyor. Yapsa dahi diyor ki ben üniversite mezunuyum sepetle mi uğraşacağım. Onun için bu sektör bitti diyebiliriz. Daha Öncekinden bu sepetleri 100 şahıs filan yapıyordu. Şu an bir ya da iki şahıs yapıyor. Onlar da 80-85 yaşlarında insanlar. Sepetin müşterisi var yapıcısı yok. Bir de tarımın bitmesiyle sepet kültürü tamamen bitti. Bir de fabrikasyon sepetler çıktığı için el emeği sepetler tamamen bitmek üzere. Köyden tamamen insanlar şehre indiği zaman şehirde olasılığı da yok. Köylerde tarım bittiği için sepetçilik ve değişik sektörlerde bitmek üzeredir başka bir deyişle. Sepetçilik kültürü tamamen bitti diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Ulusal Eğitim Bakanlığı’na bağlı Ulus Eğitimi Merkezleri tarafından sepetçilik kurslarının verilmesi ve yeni akıldalar yetiştirilmesinin gerektiğini korunan Levent, “Ulus Eğitimi Merkezleri altında insanları toplayıp onlara öğretmen yakalayıp onları eğitmek gerekir. Afrika’da bir hayli ülkede bir şehirde el emeği yapan kaç şahıs varsa bir yerde topluyorlar ve devlet onlara garanti veriyor. Başka Bir Deyişle sen mülkünü yap, sattığını sat, satamadığın mülkünü ben alacağım. Burada adam fazla yapsa satma kasveti var. Az yapsa zati satsa dahi kendisini kurtarmıyor. Bir günlük yevmiye 300-400 lira. Ben bir iki sepet yapıp 100 lira mı kazanacağım diyor. Bundan neden de fazla meyil de bulunulmuyor” biçiminde konuştu.

Osman Kubilay Küçükmustafa-Hasan Fehmi Demir
 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.